Concurs stiuca - CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Oct 2004, 13:30

Michael scrie:Sa nu-mi spui ca tu,la o partida de rapitor stii cam pe unde e nasul pestelui vizat.In majoritatea cazurilor lansam la deruta sperand ca e acolo.Corect?
Sa detaliez acum, dat fiind ca data trecuta n-am avut timp:
Eu zic ca e o mare diferenta intre a lansa la deruta, sperand ca pestele e acolo, prinzand cand si cand, mai mult intamplator, si respectiv a lansa in locurile specifice de aciuare a pesteui, pe care STII sa le recunosti. Apoi trebuie sa fi in stare sa citesti diversele semne ale apei, sa alegi corect naluca, sa alegi corect tipul de recuperare, tipul de fir si cate si mai cate. Nu e deloc un pescuit la deruta. In urma cu ani buni pescuiam si eu la deruta. Uneori prindeam, alteori nu. Cand nu prindeam ziceam ca am avut ghinion. Intre timp am invatat multe si rezultatele s-au schimbat radical.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Oct 2004, 13:32

ai dreptate
sa nu mai vorbim ca de multe ori dai in locuri clasice, binecunoscute, si STII ca pestele este acolo

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 04 Oct 2004, 13:46

Rapitorii sunt in acelasi timp si speriosi, nu pot fi momiti aproape de mal ca de exemplu carasii. Singura solutie este sa le arunci momeala (si naturala si artificiala) la "nas". O exceptie o reprezinta somnul, acesta putand fi atras de la distante mari cu anumite arome.
Efectiv nu poti arunca la intamplare, rapitorii avand locurile lor din care pandesc prada.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2004, 19:20

Mihai:nu trebue sa-mi spui tu mie de semne,locuri,etc.Cred ca atata stiu si eu,la cati ani de pescuit de rapitor am.Cu toate astea,de multe ori dai in locuri in care ai prins diverse specii de rapitor si nu intra nimic.Deci,tot la deruta s-ar spune.Sau tu la fiecare lansare,ii pui naluca la nas,si scoti pestele... :roll: Sa fim seriosi.Cate lansari ai intr-o zi de pescuit,din care,cate atacuri :?: :?: :?:
Toate lansarile la care nu ai atac,se cheama "la deruta" :!: Parerea mea :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2004, 19:52

danr scrie:ai dreptate
sa nu mai vorbim ca de multe ori dai in locuri clasice, binecunoscute, si STII ca pestele este acolo
Stii ca e acolo,sau cel putin,speri sa fie acolo.Deci,dai "la deruta",pana il derutezi :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 11 Oct 2004, 08:35

Rezultate:
N-am fost acolo din motive obiective, dar am vorbit acum cu un amic. Iata ce am aflat:
Au fost 60 concurenti (fata de 56 anul trecut).
S-au prins 31 stiuci (fata de 19 anul trecut si 18 acu doi ani) deci se pare ca popularile facute de Energofish au inceput sa-si arate roadele.
S-a prins o stiuca de 4 kg si cateva in jur de 2 kg (60-65 cm).
Doar stiuca de 4kg a fost cantarita. Celelalte au fost masurate, fotografiate si eliberate.
A castigat cel cu stiuca de 4 kg (a luat o stiuca si in mansa a doua). Nu stiu cum il cheama si de unde e.
Locul 2: Stefan Bondrea - CJ (zis Fane, zis Ingineru')
Locul 3: Renel Pascu - CJ
Premiile au fost f consistente: locul 3 a primit lanseta+mulineta+cutie de pus nalucile+ alte accesorii.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 11 Oct 2004, 12:05

Manos,manos...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Oct 2004, 12:28

mugurel scrie:Rapitorii sunt in acelasi timp si speriosi, nu pot fi momiti aproape de mal ca de exemplu carasii. Singura solutie este sa le arunci momeala (si naturala si artificiala) la "nas". O exceptie o reprezinta somnul, acesta putand fi atras de la distante mari cu anumite arome.
Efectiv nu poti arunca la intamplare, rapitorii avand locurile lor din care pandesc prada.
Probabil ar fi trebuit sa postez la publicatii si emisiuni dar ce vreau sa spun are mai multa legatura cu momitul rapitorilor.
Pe postul TV preferat, "Chasse et peche" am urmarit sambata seara (dupa ce am venit de la pescuit) o emisiune ... "Pescuitul la stiuca" (daca nu ma insel, broche inseamna stiuca), in care aceasta (stiuca) a fost mai intai momita cu "tochitura" de macrou anmestecata cu atractanti (posibil sa fi fost doar ulei de peste). Pescuitul s-a realizat de pe mal, la stationar, ca momeala fiind folosit tot macrou "impanat" cu poliester expandat. Ceea ce m-a uimit a fost ca pestele folosit ca momeala avea pe putin 25 cm.
stiuca prinsa avea (cred!) 15 Kg si 1,3 m.

Concluzia... deci se poate momi si alti rapitori in afara de stiuca...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 11 Oct 2004, 12:31

aaaa... era sa uit, mugurel.... Cleanul merge de minune momit... mai ales in perioada asta, la boaba de strugure si / sau arpacas fiert (asta daca nu vrei sa incerci la bucati de ficat sau plaman
mugurel scrie:Mai prinde cineva clean in ultimul timp ? Eu nu mai reusesc.......
Fir intins!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 11 Oct 2004, 12:37

cred ca mugurel se referea la pescuitul cleanului cu naluci!
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Scrie răspuns