Concurs stiuca - CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 20 Sep 2004, 09:19

Nu m-am exprimat destul de clar este gresala mea. Nici eu nu am nimic cu cei care participa si nici impotriva organizarii concursurilor. Chiar daca eu nu agreez ideea de competitie in conditii inegale. Referitor la muscari, am vazut ca se fac competitii de aruncare la punct fix in apa sau chiar pe iarba (asta este intradevar un concurs corect). Ar trebui ca si cei de la stationar sa le urmeze exemplu (macar asta sa fie una din probe).
Nu se compara intradevar spinningul sau MA cu stationarul, dar parca sunt mai asemanatoare cu un concurs de table sau hai sa zic poker :D , decat cu alte competitii in care norocul are o foarte mica pondere (chiar tinzand spre zero).
La stationar nici nu pot sa-i zic macar concurs (cel mai bun exemplu este cu campioni care la concursul urmator nu au prins nici macar un peste).
Nu-i suport intradevar pe cei care zic "hai pa balta sa vedem care-i mai pescar si prinde mai mult peste", insa daca participarea la un concurs nu are acest scop si urmareste doar pescuitul intr-o companie placuta are toata consideratia mea.
Oricum, fir intins tuturor (inclusiv concurentilor).

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Sep 2004, 19:04

De fiecare data ies cu cate 2-3 prieteni,niciodata nu ne-am intrecut,ne bucuram fiecare de captura celuilalt si ce este mai important-ne ajutam reciproc.Care prinde ceva,fluiera sau da un beeep,si participam cu el la drill,il ajutam sa scoata din apa.Sa nu zic ca in caz de agatatura in apa sau in copaci :lol: ,ne adunam si participam fiecare in salvarea nalucii agatate.Noroc cu "recuperatorul" :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Sep 2004, 07:11

Asta vreau sa zic, o pasiune nu trebuie transformata intr-un mijloc de "a ne arata muschii". Poate doar atunci cand ai in carlig ceva peste 10kg este nevoie de muschi :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 27 Sep 2004, 08:51

faptul ca te duci odata la un concurs nu inseamna ca-ti transformi pasiunea, si nici ca-ti arati muschii
este un mod de a te intalni cu pescari din toata tara, si spiritul de competitie e frumos pana la urma.....

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Sep 2004, 11:23

Da, cat nu da nastere la altercatii prea multa patima.
Si poti sa mergi de mai multe ori daca scopul este sa te intalnesti cu alti pescari, sa pescuiesti alaturi de ei si sa nu faci totul (si ilegal si moral si incalcand bunul simt) pentru a iesi primul. Stii ce a patit Iliuta (acum cred ca a demonstrat celor care-l contestau ca are valoare).

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 27 Sep 2004, 11:26

cred ca in pescuitul rapitorilor sunt mai putini cocalari, comparativ cu pescuitul la crap.....
parerea mea :lol:

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 27 Sep 2004, 11:46

Si eu cred la fel si am mai spus-o, aici, la rapitori, norocul are mai putina importanta decat la crap.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 30 Sep 2004, 00:48

Ba are si aici.Degeaba dai cu cele mai performante scule si naluci,tehnica,daca nu-i trece naluca prin fata,sa-i faca pofta,nici o sansa.Trebuie sa recunoastem toti,ca,cu exceptia putinelor ocazii cand vezi rapitorul si-i arunci "la nas",dam la nimereala unde credem noi ca ar fi la panda.Deci norocul are si el un rol destul de important. :!:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 30 Sep 2004, 00:54

Nu stiu de ce a intrat de 2 ori,probabil pt ca am dat Refresh,mi se blocase intre pagini :roll: Scuze :oops:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 30 Sep 2004, 07:13

Nu zic ca nu are, dar nu are aceeasi pondere ca la concursurile de crap. E mai greu ca un campion de anul trecut sa nu vada nici macar o coada de peste anul acesta (asta s-a intapmlat si nu o singura data la crap).

Scrie răspuns