Cleanul pana cand?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Cleanul pana cand?

Mesaj de serbanhbk!! » 14 Sep 2008, 11:28

Vara aceasta am avut partide foarte bune la spinning la clean(pe rau) si avand in vedere ca sunt incepator intr-ale spinningului as dori sa stiu cam pana in ce perioada trage acest peste la momeli artificiale?Multumiri anticipate! :D

Avatar utilizator
TheFly
veteran
veteran
Mesaje: 1076
Membru din: 09 Oct 2007, 18:33

Mesaj de TheFly » 14 Sep 2008, 11:54

pai...pana cand ingheata apa :D unii zic ca se prinde si iarna, mai ales in lacuri insa. Eu dau pe rau maimult si doar in timpul verii ca asa imi permite programul :( ,d ar nu cred ca pe rau mai faci cine stie ce treaba la spining dupa 1 octombrie.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 14 Sep 2008, 12:30

Pe rau poti face treaba cam tot timpul anului.... am prins clean si in Decembrie la vobler..... bine, recunosc ca nu era inghetat si temperaturile erau peste 0 grade... da totusi era in decembrie. Deci se poate prinde cam tot timpul anului, insa iarna e mai greu de localizat si, si mai greu de convins sa atace.
Imagine

Avatar utilizator
Hentzone
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 293
Membru din: 24 Aug 2008, 22:13
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de Hentzone » 14 Sep 2008, 13:40

clean prinzi in tot timpul anului, io am prins si in decembrie si ianuarie pe Mures dar trebuie sa-l cauti la adancimi mai mari, si in regiunea mea am noroc k ii o termocentrala care deverseaza apa calda si nu inghealtza apa in aval de ea indiferent cate grade sunt in minus... asa k am posibilitatea de a pescui la clean indiferent de conditziile meteo... dar in principiu cred k mananca oriunde dai de el pe apa neinghetzata

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 14 Sep 2008, 15:32

......iar dac nu ai hidrocentrala de la mintia langa tine :lol: :lol: si e inghetzata apa de cel putzin 15 cm pui mana pe un topor si faci o copca si te apuci sa dai la clean cu naturale si o sa vezi ca papa :lol:

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 14 Sep 2008, 16:52

Eu personal am prins la vobler pana tarziu in toamna... mai ales in octombrie...
Iar iarna la stationar cu naturale... Se cam prinde in tot timpul anului. Dar si aici se aplica regula: iarna nu-i ca vara, deci regulile se schimba radical!!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 14 Sep 2008, 19:52

la artificiale n-am prins iarna, dar la naturale mananca si iarna, si de regula am luat marisori la ficat sau mat de pui. problema e sa gasesti gropanul in care stau. poate sa mearga si la artificiale dar pe frig nu prea am avut chef de testat naluci.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

MAYER_MARYUS
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 121
Membru din: 08 Iul 2005, 03:49
Localitate: BUC

Re: Cleanul pana cand?

Mesaj de MAYER_MARYUS » 19 Sep 2008, 03:54

[quote="serbanhbk!!"]Vara aceasta am avut partide foarte bune la spinning la clean(pe rau) si avand in vedere ca sunt incepator intr-ale spinningului as dori sa stiu cam pana in ce perioada trage acest peste la momeli artificiale?Multumiri anticipate! :D[/quote]

daca te duci in acelasi loc in care ai fost si vara, presupun ca stii unde e apa adinca si cu putin curent il cauti pe acolo:P
tine cont ca nu prea are ce manca iarna, dar si de amorteala lui si reactia putin mai intarziata, trebuie jucat putin mai incet vobleru

Avatar utilizator
fishi
veteran
veteran
Mesaje: 1805
Membru din: 31 Aug 2005, 11:12
Localitate: brasov

Mesaj de fishi » 19 Sep 2008, 04:28

Cleanul se poate prinde cu naluci tot timpul anului,iarna intra mai mari decat vara dar 90% la vobler.

Avatar utilizator
el_disku
junior
junior
Mesaje: 43
Membru din: 01 Sep 2008, 12:36

merge bine

Mesaj de el_disku » 19 Sep 2008, 08:38

merge bine si toamna...merge si iarna...deci merge...da merge... :twisted:

Scrie răspuns