cleanul in lacuri de campie

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
tavyyy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 27 Apr 2008, 11:06
Localitate: arad
Contact:

cleanul in lacuri de campie

Mesaj de tavyyy » 27 Apr 2008, 11:31

Salut tuturor pescarilor care isi mananca zilele si nervi cu acest pescuit dificil dar in acelasi timp si foarte interesant si frumos la clean.Am cautat peste tot dar nu am gasit nimic in legatura cu pescuitul cleanului pe lacuri de campie.Eu personal sunt un incepator in acest tip de pescuit dar odata atins de acest virus nu scapi niciodata. Am inceput sa pescuiesc la clean pe Ghioroc Arad fiind atras de numerosii cleni care cutreiera luciul apei. Am incercat toate tipurile de artificiale de la voblere Rapala Cozma Salmo toate dimensiunile si toate culorile dar in cele din urma m-am oprit la rotative si in special rotative mici nr 0 2g. Poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine dece cleanul vine pana langa vobler si exact cand ar trebuii sa atace se intoarce brusc si pleaca. Cele mai bune rezultate le-am avut cu rotativa DAM effzet nr 0 culoare galben-verzui si rosu dar cand am pus o rotativa un nr mai mare speriam tot. Sper ca nu v-am plictisit si sper sa primesc si eu niste sfaturi de la cineva mai experimentat decat mime...

cristi.maco
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 23 Apr 2008, 21:14

Re: cleanul in lacuri de campie

Mesaj de cristi.maco » 27 Apr 2008, 12:09

tavyyy scrie:Salut tuturor pescarilor care isi mananca zilele si nervi cu acest pescuit dificil dar in acelasi timp si foarte interesant si frumos la clean.Am cautat peste tot dar nu am gasit nimic in legatura cu pescuitul cleanului pe lacuri de campie.Eu personal sunt un incepator in acest tip de pescuit dar odata atins de acest virus nu scapi niciodata. Am inceput sa pescuiesc la clean pe Ghioroc Arad fiind atras de numerosii cleni care cutreiera luciul apei. Am incercat toate tipurile de artificiale de la voblere Rapala Cozma Salmo toate dimensiunile si toate culorile dar in cele din urma m-am oprit la rotative si in special rotative mici nr 0 2g. Poate reuseste cineva sa ma lamureasca si pe mine dece cleanul vine pana langa vobler si exact cand ar trebuii sa atace se intoarce brusc si pleaca. Cele mai bune rezultate le-am avut cu rotativa DAM effzet nr 0 culoare galben-verzui si rosu dar cand am pus o rotativa un nr mai mare speriam tot. Sper ca nu v-am plictisit si sper sa primesc si eu niste sfaturi de la cineva mai experimentat decat mime...
Nu te mai incurca cu diverse ....:prinde niste lacuste ,pune-le in ac si o sa ma ti minte!!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Re: cleanul in lacuri de campie

Mesaj de edâ„¢ » 21 Mai 2008, 16:52

[/quote]Nu te mai incurca cu diverse ....:prinde niste lacuste ,pune-le in ac si o sa ma ti minte!![/quote]

omul vrea sa stie cu ce artificiale ia clean,normal ca cu momeala vie e altceva :wink:
aceasi problema am avut si eu,ce iti pot spune e sa incerci in locurile in care ataca mai des(iar daca sunt copaci deasupra apei sau scufundatzi incearca acolo) si cu tinuta camuflata,cel mai bine incearca dimineatza devreme sau pe inserat,wb le alegi in functzie de pescutzi care sunt in balta si ganganile din diferitele perioade ale anului(susteri,gandaci de mai,lacuste.......)si incerci toate modurile de mulinare(repede si cu zvacniri sau lente cu opriri sau altele.....)acum vezi si tu cum vrea

lucipetrescu
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 28 Mar 2007, 02:33
Localitate: Arad

Mesaj de lucipetrescu » 22 Mai 2008, 12:40

tavyyy, si eu am patit la fel acum vreo 3-4 saptamani pe Ghioroc. Adevarul e ca nici nu prea am vazut cleni mari patruland pe al suprafata, ca alta data. M-am gandit ca poate sunt mai ciufutzi ca-i apa prea limpede sau lipsa mea de experienta. Ai incercat pe Taut? Am dat acolo de pe mal, din pacate, acum vreo 2 ani si aveam atac la aproape la fiecare lansa, la vobler Cozma de 5 cm.Din pacate erau mici, pana in 400 g. Anul asta am apucat sa dau vreo 2 ore la varsarea Cigherului in Taut. Apa super limpede, urmareau vobelrul aproape de fiecare data dar il luau mojoritatea pe stop. Am reusit sa pacalesc unul de 900 gr dupa ce i-am jucat voblerul aproape ca pe lingura in mal in apa de doua palmi. Ai fost la Taut anul asta?

Scrie răspuns