cleanul iarna

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Vizitator

cleanul iarna

Mesaj de Vizitator » 09 Dec 2004, 01:33

Ajutati un biet pescar incepator!!!
Ce credeti, se poate prinde clean la lingurita sau vobler iarna, cu rezultate relativ bune, sau doar accidental? Iar daca se poate, voi cu ce dati mai des? Si in ce locuri?[/quote][/list]

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 09 Dec 2004, 08:32

Cel mai des dau cu vobler. Se prinde si iarna dar nu ca vara. Ca doar stii...."iarna nu-i ca vara" :D
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Dec 2004, 08:37

Saluty bodi si bine ai venit! De fapt bine ai inceput sa scrii, ca de venit esti venit de mult pe forum, dupa cum bag sama.
Si eu am pus aceeasi intrebare ca si time, acum cam o saptamana. Raspunsul a fost afirmativ, dar am preferat sa ma conving singur.
Desi nu am prins niciodata clean la vobler, sambata mi-am scos parleala :)
Nu stiu de ce, cum si ce s-a intamplat, dar cleanul era nebun dupa voblerul meu (un vobler de 4 cm, cu patern natural si rosu pe burtica)... firma (Fantoma)
P.S. Nu zic asta in bataie de joc, dar este o firma de care nu am mai auzit: HASZNOSI
In vreo doua ore de pescuit la clean, am avut cam o galeata de adrenalina adunata :lol:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 09 Dec 2004, 09:29

Cleanul e un peste care se hraneste si iarna , desigur intr-u ritm mai redus, iar voblerele fac parte cu siguranta din meniul lui in perioada asta
Am avut uneori partide excelente la clean , chiar mai bunbe ca toamna cand ingheta apa pe inelul de varf...
Apele fiind mai scazut iarna si mult mai limpezi de obicei, e preferabil sa incerci cu voblere de dimensiuni mai mici, in paternuri naturale.
E esential ca voblerele sa aiba bataie cat mai marunta ,sa functioneze la viteze mici de recuperare si sa incerci sa recuperezi cat mai incet ...
Si inca ceva , fire subtiri , mono, eventual un 0,14 si daca e fluorcarbon cu atat mai bine .
In rest, totul e practica ....

Cleni in drill!!!!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 09 Dec 2004, 10:17

Hasznosi e un alt clujean producator de voblere. Parca s-au adunat toti aici! Sunt 5 sau 6 care produc si comercializeaza voblere.

Iarna am prins cleni mai putini, dar procentul de cleni mari a fost mai ridicat. De fapt capturile cele mai faine le-am avut iarna.
Folosesc voblere care bat la viteze de recuperare f mici.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 09 Dec 2004, 11:08

Paul, Mihai,

Bat bine Hazsnosi ? Parca Gipo le distribuie, pretul e mic pentru un vobler, cam la jumate decat un Salmo, Cozma
Am vazut si eu cateva, majoritatea micro, mi-am luat si eu unul de vreo 5 cm, singurul care l-am gasit mai mare dar nu l-am testat inca

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 09 Dec 2004, 12:13

Nu pot sa-ti spun. N-am folosit.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Dec 2004, 13:19

bogdans scrie:Paul, Mihai,

Bat bine Hazsnosi ? Parca Gipo le distribuie, pretul e mic pentru un vobler, cam la jumate decat un Salmo, Cozma
Am vazut si eu cateva, majoritatea micro, mi-am luat si eu unul de vreo 5 cm, singurul care l-am gasit mai mare dar nu l-am testat inca
Ce am cumparat eu (2 voblere mici) bat destul de bine.... Chiar pentru cat au costat (65.000 bucata) sunt extrem de multumit. Sambata trecuta am dat "recital" la clean si avat. :)
scuze, poate par lipsit de modestie, dar, dat fiind faptul ca nu am prins niciodata pana acum clean la vobler, voblerele acestea mi-au facut o surpriza foarte foarte frumoasa :)
Se merita incercat, in special acelea mici cu patern natural

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 09 Dec 2004, 13:22

Cu cele micro de 2-3 cm am pescuit eu. Bat bine si mai si prind. Am prins clean pe rau si chiar scobar. Nu se duc prea mult pe adancime(0.5-0.8m) si le folosesc acolo unde apa este prea scazuta sa folosesc cozma de exemplu. Sunt culori gen verde pe spate si galben-murdar pe flancuri pana la alb pe burta. La astea ar fi bun un 0.14 si frana desfacuta. Am prins cleni si de-o palma si de 800g. Dar numai vara. Iarna nu le-am incercat., prefer cele care se duc mai adanc pt. ca pescuiesc in gropi...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Dec 2004, 13:32

horiavd scrie:Iarna nu le-am incercat., prefer cele care se duc mai adanc pt. ca pescuiesc in gropi...
Ia incearca-le si iarna... S-ar putea sa ai surprize mai mult decat placute :)

Scrie răspuns