cleanul iarna

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

babi_albi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 10 Dec 2007, 09:43
Localitate: dumbraveni555500
Contact:

Mesaj de babi_albi » 08 Ian 2008, 15:54

S-a prins destul de putin clean pe Tarnava in zona Dumbraveni in iarna asta si numai la momeli naturale. :(

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Ian 2008, 16:31

Teoo scrie:Cand vrei sa cobori cu un vobler pt clean sub 1.5 m ...cu ce dai ? :D
Cu lingura! :lol: :lol: :lol:

Acu pe bune: cu vobler sinking. Numa' pe rau e mai nashpa, ca pana coboara atat e departe! Un fir mai subtire te mai ajuta nitel.

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 08 Ian 2008, 17:08

sir.JONES scrie:eu personal sunt cam circumspect la sansele de clean pe apa rece, am obsevat ca toamna tarziu cand apa se raceste clean e primul dintre rapitori care isi cam inceteaza activitatea. Mai repede prinzi avat decat clean. Eventual la momeala naturala care ii permite s-a o adulmece si oboseasca pana acolo.
eu personal :D , nu-s de aceeasi parere,...
cleanul e unul dintre putinii pesti care ramane activ iarna,... chiar daca nu ca vara.... oricum, suficient de activ ca sa mearga bine la ... musca artificiala...
atat la uscata cat si la streamer...
Imagine

poza e facuta in 06.01. 2008, si nu sunt eu in poza,...dar e pe bune !
si asa cum se vede, vin chiar si cate 2 odata, la uscata... :lol:
mihaiv scrie:Acu pe bune: cu vobler sinking. Numa' pe rau e mai nashpa, ca pana coboara atat e departe!
nu acelasi lucru se intampla cand dai cu un streamer lestat, si te ajuti de un fir sinking,... macar primii trei metri,...
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Ian 2008, 17:19

A intrebat de voblere! Ca altfel il trimiteam direct la nimfele cu bila de tungsten! :lol:

Am vazut si eu pe Somes, in centrul Clujului, in preajma Craciunului, ca muscareau clenii de numa-numa! Si era aproape intuneric. Dar n-am avut timp sa le fac o vizita! :cry:

AdrianS
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 07 Noi 2006, 14:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de AdrianS » 08 Ian 2008, 21:11

Si eu sunt de aceeasi parere, cleanul este activ iarna. In urma cu cativa ani am vazut cleni mari si foarte mari prinsi la copca la Cornetu/Mihailesti. Se pescuia la apa adanca, 7-8 metri, si in curent, la carcalete, rama cu viermusi sau buchet de libelule cu viermusi cam la 1 metru de fundul apei. Eu am folosit dandineta si marmusca dar n-am reusit sa agat niciunul, oricum, zona era foarte periculoasa si fiind cam fricos am plecat repede, sunt 5-6 ani de atunci, poate mai mult. Erau cateva zeci de pescari acolo si cel putin jumatate dintre ei aveau macar o bucata, cum am spus, de la jumate de kil in sus.

Obisnuiesc sa merg pe Neajlov destul de des iarna, prind macar un clenisor la aproape fiecare iesire, e drept ca de multe ori sunt prea mici pentru a fi retinuti dar de tras trage. Alteori am avut partide bune...

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Mesaj de gigi 2007 » 13 Ian 2008, 00:21

vizitator intreaba :
Ajutati un biet pescar incepator!!!
Ce credeti, se poate prinde clean la lingurita sau vobler iarna, cu rezultate relativ bune, sau doar accidental? Iar daca se poate, voi cu ce dati mai des? Si in ce locuri?
[/list][/quote]

- parerea mea e " rezultate bune - accidental ", dar o iesire in aer curat are un rezultat bun , daca e facuta cu moderatie !!!!!

neagoe mihai
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 14 Dec 2007, 19:43

Mesaj de neagoe mihai » 13 Ian 2008, 16:56

parerea mea e ca depinde cat de ,,iarna" este. Spre exemplu eu fusei pe Jiu chiar azi si la sub 0 grade nu trage nici de-al naibii, nici la rotativa, nici la voblerash si nici la musculitza. Poate trebuie sa ma mai antrenez eu...

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 27 Ian 2008, 12:27

.....sau sa inceapa sa manance ei :wink:
am vazut si eu ca anul acesta in comparatzie cu alti ani iarna a papat mai rau poate sa fie devina timpul :?: sau nu mai sunt asa de multi cum erau :?: ,in fine trebuie sa-l cautzi si sa ai timp de el (cu haine groase pe tine :) )

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 27 Ian 2008, 13:47

miky scrie: nu acelasi lucru se intampla cand dai cu un streamer lestat, si te ajuti de un fir sinking,... macar primii trei metri,...
sau de ce nu, poti incerca si la spinning combinatia vobler sinking+fir sinking

@Mihai V - tu dai numai cu muste sau mai te bagi si la spinning?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Ian 2008, 14:40

la orice! :lol:

Scrie răspuns