clean la artificiale pe ape tulburi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

clean la artificiale pe ape tulburi

Mesaj de empthy_cluster » 19 Feb 2007, 12:03

salut,

avand in vedere ca majoritatea apelor in perioada de primavara sunt tulburi, si din experientza spun ca, cleanul mananca pe ape tulburi la naturale de rupe, am si eu o intrebare: a prins cineva clean la artificiale pe ape tulburi :!: :!: :!:

eu am incercat cu voblere rotative si shaduri mici dar rezultatul Zerooo.
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 19 Feb 2007, 12:06

Da, am prins pe apa tulbure dar ceva mai calda ca acum.
Daca e doar tulbure nu-i bai asa mare.
Daca e f. tulbure, f. mare si rece, du-te acas'

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 19 Feb 2007, 13:52

salut,

tulbure ma refere-am la vizibilitate max 10 cm, dar zici ca-i prins, la ce la vobler? si banuiesc pe fund, eu pe vremea cand eram cu statzionaru pe apa cafa ii rupe-am la naturale, la artificiale dupa cum am mai spuss kanci...
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 19 Feb 2007, 14:09

Am prins cateva buc la voblere Cozma de 5 cm nu mai stiu exact modelu.
Muscau doar pe langa maluri.
Merita sa incerci si la rotative.

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Mesaj de Florin M » 19 Feb 2007, 14:40

Eu unu am avut f putine capturi de clean pe apa tulbure, dar in schimb trage bine avatul... Ma gandesc ca nu prinzi clean pt ca acesta sta pe fundul apei si astepta sa vina mancarea (rame, gandaci ....) si e cam greu sa mergi cu voblerul prin fata lui.

Avatar utilizator
DjBeju
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 138
Membru din: 09 Ian 2005, 11:07
Localitate: Arad

Mesaj de DjBeju » 19 Feb 2007, 14:57

Am prins si eu clean pe apa tulbure insa nu pot spune ca am avut rezultate notabile. La naturale,pe vremea cand eram pusti prindeam in schimb foarte bine.
Sal'tare!
C&R, please!

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 19 Feb 2007, 15:00

Salut,la naturale se merita sa pescuiesti pe apa tulbure(la rama rosie in maluri), totusi am mai luat si pe apa tulbure la un salmo hornet GT, dar f rar(si biban a intrat)

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 19 Feb 2007, 21:56

salut,

mah io ii clar ca-s cam paralel cu cleanu, dar avand in vedere ca merge bine pe apa tulbure la naturale treb. sa existe o metoda de a-l prinde si la artificiale, @Bejule oare cu twistere din alea ce are @MrX (Lupu), da mai mici de 2 cu coada rosie sau galben fluo nu ar merge, eu cred ca metoda treb doar gasita, nu cred ca in situatzia asta doar la statzionar (rama) merge de rupe :!:
be smart be silent be deadly.....

horiavd
senior
senior
Mesaje: 300
Membru din: 03 Mai 2004, 14:10
Localitate: de regula, pe vreo apa...

Mesaj de horiavd » 20 Feb 2007, 08:53

Pe apa tulbure este de incercat pe sub malurile abrupte, unde este apa adanca aproape de mal. Dar recuperare la suprafata, o palma -doua sub pelicula. Cand apa este tulburica, nu mocirla si destul de scazuta, clenii si alte specii trag catre mal...pt siguranta poate...Si niste voblere mai bataioase, gen Salmo Hornet de pana in 4 cm. Da recuperate incet...

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 20 Feb 2007, 10:39

cand e tulburica apa incerc in apa mica eventual pe brate sau zone care doar temporar sunt activate (pe unele rauri nu gasesti asa ceva) cleanul care e un mega oportunist da o tura de alimentare pe acolo. Cand au fost cote de inundatie anul trecut prin vara eu am reusit sa prind cleni pe un astfel de brat (care in cam tot timpul anului era secat) la rotativa cat mai stralucitoare nichel si asta cat pe cursul principal pluteau la vale copaci si tot felul de astfel de obiecte.
the angler is catching xxx, not by the lure

Scrie răspuns