Cele mai prinzatoare voblere de clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
siLLe_81
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2014, 14:07

Re: Cele mai prinzatoare voblere de clean

Mesaj de siLLe_81 » 13 Iul 2014, 12:42

Va multumesc amandurora ca incercati sa veniti cu cate un sfat in ajutor.. cred ca este mai greu acuma la inceput..intotdeauna inceputurile sunt cele mai grele apoi iti intri usor in mana. Pif, zona unde dau eu aici este optima ptr toate categoriile de peste ptr ca am zone cu apa foarte adanca, zone cu apa medie..zone cu apa unde sta apa pur si simplu si zone cu curenti puternici..deci, sunt norocos :elkgrin: Am dat luna trecuta la buchet de viermusi si am prins carasoi la jumatate de kg..pacat ca nu pot posta poze ca v-as putea dovedi..lasand modestia la o parte :mrgreen:
Pescuiesc decat cu voblerul de la Strike Pro Baby acela argintiu cu galben pe burta si negru pe spate ( nu-i mai stiu codul ). Are acele de la ancora micute si ma gandesc ca asta ar fi motivul principal de am atatea rateuri..pescuiesc doar cu voblerul acesta ptr ca la dansul am avut cele mai multe atacuri..( este flotant) . Am lacustele de la Jaxon ( Hooperul ) dar nimica..ma gandesc ca este prea devreme ptr ele, poate prin august sa dea rezultate ( zic eu :D ). Da-mi te rog mai multe sfaturi cum trebuie mulinat cu cel flotant si cum trebuie cu cel sinking..si raman dator cu o bere sau daca nu cu o partida de pescuit cine stie :respekt: .

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Cele mai prinzatoare voblere de clean

Mesaj de Pif. » 13 Iul 2014, 14:38

@siLLe_81..dupa ce ai lansat vobleru l,trebuie sa te concentrezi ,sa ti imaginezi ca un clean pandeste de undeva din adancuri voblerul tau iar daca reusesti sa i imprimi o miscare naturala voblerului cleanul o sa l inhate,nu fi mecanic in miscari ,fi un artist improvizeaza, mulineaza cand m ai repede cand m ai usor ,tine voblerul pe loc in curent ,dupa care mulineaza un pic m ai repede ,voblerul trebuie sa prinda viata in mainile tale sa se comporte in apa ca un peste prada,sti tu teoria ca teoria ,practica ne omoara :D ,cand ai obosit fa o pauza si admira natura locului.Daca o sa locuiesti in continuoare aproape de apa intr-un an o sa fi expert in pescuit la clean cu artificiale:wink:
Eu cand pescuiesc la clean nu stau mult intr un loc ,citeva lansari si schimb locul.
Ai putea sa incerci si la rotative de 1 ,2 poti sa ai surpriza sa prinzi si cate un avat,eu in ultimul timp cel m ai bine am prins pe voblere Goldy Vibromax
Sa auzim de bine! :respekt:

siLLe_81
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 11 Iul 2014, 14:07

Re: Cele mai prinzatoare voblere de clean

Mesaj de siLLe_81 » 13 Iul 2014, 18:15

Multumesc Pif pt raspuns !

Apreciez faptul ca incerci sa ma ajuti. In ceea ce priveste rotativele, am incercat dar fara niciun rezultat..nu am avut nici macar un atac ( bine ca nu prea am insistat cu ele). Am cumparat de la firma Aglia si Mepps marimile 00, 0 si 1..ziceai ceva de avat ? neah..nu este avat in zona asta..cel putin nu am prins , si nici nu am auzit sa se fi prins. Hai sa-ti povestesc o experienta cel putin ciudata dar totodata grozava :wink: . Vineri cand am venit de la servici mi-am propus sa merg sa pescuiesc vreo ora..am plecat undeva pe la 20:30. Am incercat niste lanseuri unde obisnuiam sa pescuiesc, tin sa mentionez ca-mi place sa pescuiesc in apa cu un curent mai slab ptr ca in cel rapid nu-mi iese deloc..practic vad naluca la suprafata si nu are o prezentare corespunzatoare...Ehh..mi-am zis sa incerc in seara aia, zis si facut...am mers intr-o zona unde pe la jumatatea portiunii raului apa nu era chiar asa involburata si lansam acolo..practic era un ochi cu apa putin mai calma ( erau niste pietre mari)..am lansat, mulinez putin apoi un atac de m-am speriat..nu-mi venea sa cred..apoi iar lansez la locul cu pricina si nimic..mai lansez o data si am lasat voblerul nemiscat practic nu am mai mulinat ptr ca la doua manivele de mulineta curentul imi lua naluca si-o ducea cu putere...am lansat acolo nu am mai mulinat si nu am simtit niciun atac in schimb am vazut ca varful lansetei statea putin indoit ca si cum s-ar fi agatat in ceva..am intepat usor gandindu-ma clar ca este agatata cand colo era intepat un clean de toata frumusetea.. :mrgreen: Nu-mi venea sa cred ca poate sa fie peste acolo..si uite ca totusi s-a intamplat minunea..( am filmat drilul..daca ai messenger ti-l arat, plus poze ). Am multe de invatat Pif, sunt constient de lucrul asta..dar nu ma las..eu cleanul nu-l mananc si retin doar exemplare mai mari de regula, dar un lucru este clar, nimic nu se compara cu drilul unui clean mai ales cand ai o lanseta de spinning UL :elkgrin: . M-a mancat de mi-am cumparat o alta lanseta ptr ca cea care mi-am achizitionat-o cu ceva timp in urma era exclusiv ptr salau si stiuca, avea 1.80m..Acuma mi-am cumparat-o pe-aceea de la Okuma Ergosenze de 2.10 / 0 - 6 g plus mulineata de la Okuma Zeon 5:1. Am acuma un echipament Ultra Light am tot ce-mi trebuie dar nu am experienta si indemanare :wallbash: Nu pot face altceva decat sa atarn de gatul tau :elkgrin: si totodata sa apelez la bunavointa ta de a ma ajuta cu niste raspunsuri la niste intamplari la care nu gaseam un raspuns.. Iti pot sta la dispozitie cu indrumari la pescuitul crapului ( pescuiesc de 15 ani la crap ). Iti multumesc inca o data ptr ca incerci sa ma ajuti si vreau sa sti ca orice alta informatie mi-ar fi utila sa inteleg si sa continui sa practic acest extraordinar stil de pescuit. M-am indragostit parca a doua oara :lol1: . Salutare, sanatate si s-auzim de bine !! Scuze ca am scris romanul asta :respekt:

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: Cele mai prinzatoare voblere de clean

Mesaj de Pif. » 14 Iul 2014, 23:23

siLLe_81 ,ma bucur pentru reusita ta ,clenii sunt oportunisti si stau in rau in locuri unde gasesc mancare ,pe sub salci de unde le cade pe apa tot felul de gangani,in spatele bolovanilor, pe langa copaci cazuti in apa in general dupa tot felul de structuri,cand e cald le place sa stea in gropanele cu apa rece de pe langa maluri.
Daca ai curenti puternici in zona incearca sa ti cumperi un salmo thrill de 5 cm culoare naturala nu stiu codurile din cap dar am prins si clean si avat la ele ,joarda ergosenze o am si eu de 1an este foarte buna si duce mai mult de 6 g am pescuit o si cu voblere de 10 g fara probleme.
Fir intins! :respekt:

Scrie răspuns