Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures?

Mesaj de silurius » 30 Dec 2015, 13:42

Salut stimati fani ai rapitorilor,


M-ar interesa sa ma duc la pescuit pe Mures de cateva ori anul viitor(care se afla la o distanta de cateva zile), (anul, nu si Muresul), si ca urmare a achizitiei recente a unui combo de casting format din mulineta Okuma Citrix 273lxa si un bat savage gear de 183 cm cu putere de aruncare pana in 75 de grame cu actiune rapida, m-ar interesa niste naluci de dimensiuni mai maricele, cu care sa pot arunca la o distanta apreciabila (de pe mal), destinate pescuitului somnului si, eventual , salalui..


In momentul de fata, cu acest combo si un jig de aproximativ 15 grame, reusesc sa arunc la o distanta de 25-30 de metri(maximum). Nu am fost niciodata pe acest rau, dar ma intreb daca este o distanta suficient de mare.


Asadar, m-ar interesa voblere/naluci soft (cu jig urile aferente) de dimensiuni mai mari, pentru somn si salau!

Multumesc frumos si o zi buna! :D

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Dec 2015, 14:29

Va fi destul de greu sa pescuiesti cu jiguri la distante mari avand o lanseta asa de scurta deci cred ca 25-30m este suficient. Ca si naluci, incearca plastice moi de minim 8-10cm de la diferiti producatori: Bass Assassin, Lunker City, Mann's, Relax, voblere Rapala Clackin'Rap, Rapala Rippin'Rap sau Strike Pro Flap Jack.

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de silurius » 30 Dec 2015, 15:28

multumesc pentru raspuns..


Inteleg ca si j13 merge la somn?

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de lenovo » 30 Dec 2015, 17:03

silurius scrie:Salut stimati fani ai rapitorilor,


M-ar interesa sa ma duc la pescuit pe Mures de cateva ori anul viitor(care se afla la o distanta de cateva zile), (anul, nu si Muresul), si ca urmare a achizitiei recente a unui combo de casting format din mulineta Okuma Citrix 273lxa si un bat savage gear de 183 cm cu putere de aruncare pana in 75 de grame cu actiune rapida, m-ar interesa niste naluci de dimensiuni mai maricele, cu care sa pot arunca la o distanta apreciabila (de pe mal), destinate pescuitului somnului si, eventual , salalui..


In momentul de fata, cu acest combo si un jig de aproximativ 15 grame, reusesc sa arunc la o distanta de 25-30 de metri(maximum). Nu am fost niciodata pe acest rau, dar ma intreb daca este o distanta suficient de mare.


Asadar, m-ar interesa voblere/naluci soft (cu jig urile aferente) de dimensiuni mai mari, pentru somn si salau!

Multumesc frumos si o zi buna! :D
Din auzite deoarece nu urmaresc somnul pe mures :

http://www.totalfishing.ro/vobler-rapal ... 45973.html
De la strike pro care sunt asemanatoare cu rapala dt-u nu stiu sigur cum se numersc (au barbeta mai tare ca si dt-ul)
http://www.totalfishing.ro/voblere-rapa ... _1265.html

Fire intinse :)

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de keymaker » 30 Dec 2015, 20:07

inchipuieste-ti ca urci in scara blocului si cele 3 trepte sunt pragurile aferente malului de pe care pescuiesti.ca sa ajungi pe pragul de jos iti trebuie un garamaj la guma care dupa 3-4 jiguiri nu mai corespunde daca urca pe a doua treapta(guma cade mai repede)dar totusi ar mai merge.la ultimul prag cel de langa mal guma cade ca toporul si nu e prea bine.
asta ca sa stii ca e dificil pescuitul la guma de pe mal unde mai pui ca e si pe apa curgatoare si curentul e un factor de care trebuie sa tii seama.
tu incerci sa faci o corelare intre distanta lanseului care depinde de gramaj(ca sa arunci cat mai departe cred) si gramajul nalucii necesar cu care trebuie sa bati fundul apei.trebuia sa-ti fi luat o lanseta capabila sa arunce mai lung decat trebuie dar naluca s-o retii in pragul care tine pestii cu gramajul necesar adancimii apei.
la somn nu am pescuit cu gume dar la salau cred ca 10 cm ajung pe guma insa gramajul bilei conteaza ENORM!
in ceea ce priveste pescuitul cu o lanseta asa de scurta si fast cu voblere nu e decat un sabotaj pe care ti-l asumi dar poti sa-l incerci.
una peste alta trebuie sa mergi sa vezi locurile sa le inveti(pe dedesupt nu la suprafata apei) si sa cauti sa scoti cat mai mult din fiecare.
actiune si reactiune,te adaptezi la fiecare loc in functie de ce semnale primesti pe fir in lanseta.
J 13 merge pe somn dar tre sa stii cand sa-l folosesti.cauta in arhiva cu search topicuri vechi scrise de pescari cu experienta.

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de silurius » 30 Dec 2015, 21:35

multumesc pentru raspunsuri!


Va trebui sa imi pun la punct colectia de crank-uri si rattlin-uri;


cat despre treaba cu lanseta fast care nu prea merge cu voblere..hmm, nu stiu ce sa spun, nu prea cred in chestia asta, daca setez frana la un anumit nivel care sa permita totusi inhalarea nalucii de catre peste, cred ca ar putea fi okay.


Cat despre gramajul nalucii, hmm, cred ca un jig de 30-35 de grame ar trebui sa fie arhisuficient pe mures si afluenti mai mici ai sai.



In medie, cam care este latimea Muresului? :D

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de tito » 31 Dec 2015, 01:11

silurius scrie: cat despre treaba cu lanseta fast care nu prea merge cu voblere..hmm, nu stiu ce sa spun, nu prea cred in chestia asta, daca setez frana la un anumit nivel care sa permita totusi inhalarea nalucii de catre peste, cred ca ar putea fi okay.

Cat despre gramajul nalucii, hmm, cred ca un jig de 30-35 de grame ar trebui sa fie arhisuficient pe mures si afluenti mai mici ai sai.

In medie, cam care este latimea Muresului? :D
Dupa ce vei avea rateuri fara numar vei incepe sa crezi, daca reglezi frana in felul ala te-ai intrebat oare cum crezi ca vei mai putea da teapa ? Mai ales ca vorbim de somn caruia daca nu-i dai contra cu simt de raspundere astfel incat carligul sa-i strapunga buza, vei aduce la mal ancore si jiguri dezdoite, iar salaul il vei zgaria in cerul gurii intepand cu frana slabita.

La voblere cauta crank-uri scufundatoare cu barbeta mare, genul de voblere care au bataie foarte pronuntata si ajung cat mai repede pe substrat. Rattlin-uri, sa nu-ti lipseasca din trusa Rapala Clackin Rap, Daiwa Game Vibe si TN60 iyoken sound. Gume care disloca cat mai multa apa, cu bataie cat mai ampla, kopyto ,delalande, sava gear cannibal, etc. Gramajul il alegi in functie de loc, curent si adancimea apei.Nu uita inaintasul de fluorocarbon, indiferent de naluca folosita.

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de silurius » 31 Dec 2015, 10:35

Ah, incep sa inteleg problema rateurilor..



Mulțumesc toti mult pentru sfaturi, lider de fluoro am.


Daca vad ca am rateuri prea multe, poate schimb ceva, pana atunci, adun experiență de pescuit pe rau ( cu rateuri, pesti, sau fara) :D

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de albert.C » 31 Dec 2015, 12:07

eu somn am prins bine pe rapala cnc 08 25 gr,bine miscat iti poate aduce captura buna..insa cel mai important lucru este asa cum spun colegii mai sus echipamentul..si mult noroc !

silurius
junior
junior
Mesaje: 48
Membru din: 04 Oct 2015, 15:43

Re: Ce naluci mari ati recomanda pentru somn, salau pe Mures

Mesaj de silurius » 31 Dec 2015, 13:41

cu toate astea, o lanseta mai rigida nu ar trebui sa fie mai rapida si eficienta la tzack-ul de la intepare?

Scrie răspuns