Caut salau pe raul Siret

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

mariandan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 06 Aug 2019, 10:41

Caut salau pe raul Siret

Mesaj de mariandan » 31 Aug 2019, 16:13

Salut.Sunt pescar incepator.Probabil am 40 zile de cand am inceput.Nu am pescuit la nimic pana acum dar asa m-a luat deodata sa pescuiesc salau.Sunt din Vrancea si ma duc la raul Siret.Am citit mult despre locatia salaului.Mai intai nu stiu sa recunosc un prag.Daca asi intelege poate ca asi nimeri zona salaului.Unii pe net spun sa lansez la praguri ,stanci si altii paralel cu malul.Deocamdata ma duc de 3-4 ori pe saptamana si donez raului cateva shaduri si cam atat.Am lanseta si mulineta de spinning si fir textil si totusi salaii cred ca se amuza pe seama mea in apa.Fir intins la toti. :wallbash:

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de makaveli » 01 Sep 2019, 10:21

Paralel cu malul lansez doar unde apa este foarte adanca chiar de la mal sau in perioada de depunere a icrelor.
In general cand ajung la un loc pe care nu il cunosc caut structuri, poduri, stalpi,copaci,etc
Deasemenea urmareste malul si ce vezi pe el, daca sunt bolovani mari pe mal e foarte probabil sa fie si in apa si ar fi un loc bun de salau.
Sper sa iti fie de ajutor, nu pretind sa dau lectii nimanui.
Zander_Master

mariandan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 06 Aug 2019, 10:41

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de mariandan » 01 Sep 2019, 11:39

:D :D :D :D :D
Multumesc

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de Zamfi » 01 Sep 2019, 16:35

Salut.E greu sa obtii raspunsuri adecvate pe forumuri.Din mai multe motive.Nu stii pe nimeni din zona care da la salau? Incerci sa mergi cu el.Daca nu ...spionaj taticule ! :)
Unde merge, cand merge , cu ce da, cum da...Suna urat dar daca prima varianta nu merge...Pe la voi nu se stiu cateva locuri de salau? Nu cred...Baga si tu niste beri in careva si afla! Forumurile ...sunt pline de pescari sfatosi si priceputi! Insa sa nu-i vezi pe apa...In plus particularitatile zonei tale nu se intalnesc pe Sarulesti de exemplu.Hai ca m-am intins....Scuze.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

mariandan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 06 Aug 2019, 10:41

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de mariandan » 01 Sep 2019, 18:34

Multumesc

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de Zamfi » 01 Sep 2019, 18:52

Cu drag.Bine, asta ca sa prinzi curaj in propiile puteri.Apoi vei descoperi si singur , prin comparatie, locuri adecvate.Dar calea mai usoara e cea descrisa mai sus...Calea mai grea o stii deja.Insa clar ca doar pe apa inveti! Forumurile au farmecul lor , insa singura care te invata este apa...Fir intins!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de adrian99 » 01 Sep 2019, 20:08

mariandan,un loc bun(care inca mai tine salau)este aval de lacul Ciuslea.poti sa pescuiesti chiar dupa porti,pe canalul de fuga care formea apoi cursul raului.aici gasesti foarte multe structuri(stabilopozi scufundati,roci masive(aduse cand au facut evacuarea),praguri formate de apa,etc.insa este o zona "a plangerii" intrucat se agata masiv.n-am prins mai mare de 2,5kg insa am vazut(e drept filmare)de 7kg prins in martie(anul trecut).
mergand la vale(sunt cateva balastiere)vei gasi destule locuri insa fara prea multe structuri,ici colo praguri in mal.pe aici am prins mai multi dar nu mari(rar 2kg)mai mult la ratling decat jig.este si avat,clean mare(bucati la kil).este greu,insa daca faci partide dese vei avea rezultate.
apa este extrem de braconata(in special cu metoda "parasuta"si la "japca").deci multa rabdare si pereverenta

mariandan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 06 Aug 2019, 10:41

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de mariandan » 02 Sep 2019, 09:09

Multumesc pentru toate sfaturile primite.La Ciuslea la mai putin de 500 metri de baraj se dau amenzi.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de adrian99 » 02 Sep 2019, 09:55

eu pescuiesc de multi ani acolo(ma refer la zona Ciuslea,nu neaparat sub porti)si n-am vazut,auzit pe nimeni sa primeasca amenda.

happy
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 12
Membru din: 20 Oct 2013, 14:56

Re: Caut salau pe raul Siret

Mesaj de happy » 01 Noi 2019, 07:50

makaveli scrie:
01 Sep 2019, 10:21
Paralel cu malul lansez doar unde apa este foarte adanca chiar de la mal sau in perioada de depunere a icrelor.
In general cand ajung la un loc pe care nu il cunosc caut structuri, poduri, stalpi,copaci,etc
Deasemenea urmareste malul si ce vezi pe el, daca sunt bolovani mari pe mal e foarte probabil sa fie si in apa si ar fi un loc bun de salau.
Sper sa iti fie de ajutor, nu pretind sa dau lectii nimanui.
Cum e asta?!

In perioada de depunere a icrelor? Pe lac privat poate.

Cum trimiți sa pescuiască in prohibiție?

Scrie răspuns