Cat de mult conteaza dimensiunea nalucii?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Cat de mult conteaza dimensiunea nalucii?

Mesaj de Leba » 23 Oct 2006, 11:16

fusei ieri la pescuiala. am prins stiucutze si pixuri. normal, s-au dus acasa toate.
la mine problema apare la dimensiune. obsedat fiind de pestii mici pe care i-am prins anul trecut :oops: mi-am propus sa folosesc voblere/table/jeliboane mai mari. buuun. zis si facut. cea mai mare marla a avut spre kil. :?
faza care m-a rupt la cojones a fost ca s-a capturat si un animal de peste 5kg (daca e de-acord omu' am s-o pun la galerie). la ce? la un grub rosu de 4cm. :evil: :evil: nu stiu ce a contat...ca i-a pus-o fix in bot, culoarea sau dimensiunea!!!
adik dau cu naluci serioase pt. pesti seriosi: salmo slider, original floating, table de 14-16-20g etc si vine Adi (omu' cu stiuca), pune chestia aia rosie si scoate bestia afara.
am o singura intrebare: DE CE? :evil:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Oct 2006, 11:35

leba , din ce povestesti e chestie de intamplare
ia intreaba sau poate stii deja cate stiuci de peste 5 chile a prins omu cu pricina la vierme rosu de 4 cm ?
de ce ?
:D
ca asa e in pescuit :D ....no rules !!!!
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 23 Oct 2006, 11:40

Sorin scrie:leba , din ce povestesti e chestie de intamplare
ia intreaba sau poate stii deja cate stiuci de peste 5 chile a prins omu cu pricina la vierme rosu de 4 cm ?
de ce ?
:D
ca asa e in pescuit :D ....no rules !!!!

ce sa-l mai intreb ca mi-a zis singurel. cea mai mare stiuca a luat-o in delta, la vreo 2 kile.
frate,e deranj :lol:
io inteleg "no rules" da chestia am patit-o si la clean, si la avat. deci e ceva cu mine. am pus la galerie: pix de 20 de centi pe vobler de 11:shock: . asa nu mai merge. :roll:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 23 Oct 2006, 11:43

atunci e ...metempsihoza :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 23 Oct 2006, 11:53

Probabil ca asta e. Leba draga, aminteste-ti, ai retinut in trecut exemplare juvenile? Daca da, eu zic sa continui, ca astea, in cautarea perfectiunii s-or reincarna si in ceva bucati mai serioase..

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 23 Oct 2006, 11:54

k k k, nu exista reguli asta e clar...dar am auzit si vazut sa se prinda peste mare la chestii mici, voblere de <5cm, rotative si de ce nu shaduri, ba chiar la o disectie am gasit numai pestisori de 2,3,4 cm intro stuk...deci :roll: ...shadul era rosu , asta ii cam place stucii..si eu am "pipait" niste balti sambata, cu slider si table rezultat = 0, dar parca tot de convingerea ca la cele(naluci) mari vin cei(pesti) mari sunt :lol: :lol: ...sa ratat somn >15kg la haznosi de 4cm :shock:...cand vine iarna am constatat totusi ca prefera nalucile mici <5cm, la fel si la viu, se prinde stuk la copca la pestisori de biban de 2 cm ...ramane de vazut :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 23 Oct 2006, 11:59

Am luat o stuk de fo 2 kile cu un piscot de 7 cm
in stomac avea un somotel de peste 20 cm halit recent. (era fresh:D )
trage vreo concluzie daca poti
:roll:

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 23 Oct 2006, 12:03

Stefan Tudose scrie:Probabil ca asta e. Leba draga, aminteste-ti, ai retinut in trecut exemplare juvenile? Daca da, eu zic sa continui, ca astea, in cautarea perfectiunii s-or reincarna si in ceva bucati mai serioase..

in care trecut? :D pai...cand eram chishtoc cu alunu' la obleti nu stiam io ce-i aia C&R,
de cand fac spinning nu retin pesti mici. io gandesc cam asa: eliberez pestii mici si sper sa vina aia mari. :roll: adica parintii lor!
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 23 Oct 2006, 12:07

Leba , ai rabdare ca vine si ala a tau .
Acum vreo doi ani l-am dus pe unu la prima partida de spin ( o mai incercat tipu de doua ori cu betigase de surf de 4,5m 100-200gr si voblere de 7 gr. , evident ca si-o spus ca spinu ii o minciuna ) , i-am ales echipament , naluci , fir , am mers pe apa , omu o luat doi pesti in timp ce eu , meseriasu am luat batu de miner . Da am recuperat dupa aia la greu .
Alta , acu trei saptamini . Surf-casting . Un coleg care nu a pescuit niciodata . Si-a cumparat scula cea mai ieftin posibil , telescopica , bat+mulineta+fir = 15 euro . I-am legat cirlige , i-am facut montura , m-am chinuit vreo ora sa-l invat sa arunci chestia aia in apa , sa puna momeala in ac , etc. , in fine , omu prinde 6 pesti , eu , marele profi , cu echipament de 300 scot 2 . Evident ca restu de colegi nu l-au crezut , concursurile facute intre colegi le-am cistigat toate eu , asa ca asta o luat faima de "mincinos" din prima .

Cit despre naluci mari , insista ca merita .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 23 Oct 2006, 12:22

SF scrie:Leba , ai rabdare ca vine si ala a tau .
[...]
Cit despre naluci mari , insista ca merita .

Fir Intins!!!

merci de incurajare, SF. asa am sa fac.
ma uit la galeriile unor meseriashi si vad ditai pestoii pe voblere de 7-8cm sau chiar mai mici. nu pot sa nu-i admir, la mine astea sunt naluci medii. :roll: din vara asta am trecut bariera celor 10cm (ma refer la voblere in special) si am observat ca prin si astea. dar tot pesti de eliberat, intelegi? asta ma enerveaza :roll: asta ma face sa cred ca am o problema de localizare, ape sau bulan:lol:
om vedea ce-o fi...
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Scrie răspuns