Casting

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Lim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2016, 23:19

Casting

Mesaj de Lim » 03 Mar 2017, 14:12

Salutare !

As dori sa intreb pescarii care au in trusa si folosesc baitcastingul la stiuca ....cu naluci grele( >30gr ). Se preteaza la stiuca combo-ul de casting cu aceste naluci sau raman pe spinning ? O sugestie de bat/multiplicator in 200 eur ...pentru aceste naluci grele , va rog . Multumesc

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Casting

Mesaj de Dan Stefan C. » 03 Mar 2017, 15:15

Un multiplicator este, in general, mai robust decat o mulineta de spinning. Avand in vedere ca doresti sa pescuiesti cu naluci grele, un combo de baitcasting nu este de loc o idee rea.
In cazul in care pescuiesti cu jerkbait-uri, o lanseta potrivita ar fi Dragon Viper Pro Cast 1,98m 20-60g. Ca si mulineta, un raport calitate/pret foarte bun gasesti la Abu Garcia Orra 2 SX Left sau Shimano Curado 201I.

koss
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2005, 11:19
Localitate: bucuresti

Re: Casting

Mesaj de koss » 06 Mar 2017, 12:24

Daca folosesti naluci mari, e chiar recomandat un combo de cast. Acum depinde cat de mari - daca te duci in zona Deps, swimbaits grele iti trebuie un bat care arunca 1-5 oz si o mulineta 200-300. Si fir mono, nu textil. La americani am vazut ca e foarte popular acest stil de pescuit, desi ei dau mai degraba dupa bass decat dupa stiuca. La mulinete, in cazul nalucilor mari, nu vei avea nevoie de cine stie ce features de genul DC de la shimano, un tractoras e perfect. De regula, cu shimano si daiwa la baitcast nu prea dai gres. Am vazut si Abu Garcia interesante, eu am avut mereu daiwa si cumva am ramas fidel. Exista un canal pe youtube se cheama KanalGratisdotse si au inclusiv un serial cu jerk vs fly apropo de stiuci mari. Si oamenii prind si la swimbaits, si la plastice si la muste :), si la fly si la baitcast si la spinning. In ultima instanta e mai mult de preferinta personala si de conditii.
fire intinse.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Casting

Mesaj de zvic » 09 Mar 2017, 09:34

Din ce am testat pana acuma, iti dau cateva avantaje si dezavantaje:

Avantaje casting:

- mulinete mai usoare si mai mici la aceeasi forta;
- mulineta mai robusta;
- poti folosi fire mai groase;
- nu te mai taie la deget in lanseu - subiectiv dar am patit la naluci de 40-50gr;
- priza avantajeaza stilurile in care tii varful in jos, de ex. la jerk parca e mai usor cu cast decat cu spin;
- precizie mai buna;
- pe gama de mijloc pret mai bun la mulinete decat la spin;
- in general senzitivitate mai buna;
- nu se mai agata asa de des ancorele dupa fir la voblere;
- pescuit mai rapid, miscarea de debraiat tamburul, incarcat lanseta si lansat se face din momentul in care ridici naluca din apa.

Dezavantaje cast:

- distanta lansare mai mica decat la spin la fire subtiri, de gen pana in powerpro 20lb;
- necesita timp de adaptare pana te inveti sa controlezi mulineta;
- necesita reglaje permanent in functie de naluca, vant;
- cateodata cand nu te concentrezi, dai 20 lanseuri bune dar te dezechilibrezi la unul si faci o peruca zdravana de stai la descalcit fire chiar cand trage pestele mai bine - subiectiv dar am patit.
- in continuare la linia de mai sus, trebe sa ai fir de rezerva la tine - iar subiectiv ca poate e bine si la spin sa ai, dar la cast am patit sa folosesc, la spin doar exceptional (a intrat trenul).
- echilibrare lanseta - nu mai poti muta mana mai in fata ca la spin, trebe sa fie bine echilibrat batul cu mulineta, asta poate fi si avantaj ca daca se echilibreaza bine s-ar putea sa-ti fie mai comod intr-o zi de pescuit;
- betele sunt in general dintr-o bucata, sunt si din 2 dar nu ai aceeasi diversitate ca la spin;
- in drill cu pesti mai mari cand simti nevoia sa tii mana mai in fata, pe foregrip, pozitia e mai incomoda decat la spin dar se poate;
- daca esti ambidextru nu mai merge sa schimbi manivela de pe o parte pe alta, in recuperare ramai pe partea pe care e manivela;
- trebuie sa cureti si sa ungi des rulmentii de la tambur, altfel devin mai zgomotosi decat un galet de la daiwa de spin si iti afecteaza si distanta, pe de alta parte ai multe optiuni aftermarket.


Cateva constatari din zona gri, de comparat spin cu cast:

- daca dai cu naluci grele si fire textile relativ groase, de exemplu un combo heavy de spin cu power pro de 30-40lb, cu castul am lansat mai departe decat cu spinul.
- la un slider de 10cm am mai patit ca powerpro 15-20lb sa pocneasca la cate o peruca pe spin dar cu aceeasi naluca pe cast folosesc fire gen powerpro de 30-40lb si nu mai pocneste asa usor, pescuit la distante echivalente;
- forta mulinetei de cast e considerata in general mai mare decat la spin dar nu pentru toate cazurile, de exemplu in recuperare cu o rotativa nr 5 mi se pare ca o Daiwa 2500r e mai puternica decat mulineta de cast Daiwa exceler sau abu orra cu raport 6,3:1, daca supradimensionezi mulineta de spin s-ar putea sa fie mai puternica dar de cele mai multe ori si mai grea.
- in general consider castul avantajos la naluci de la 15gr in sus si din barca, poti cara cu tine mai multe combouri pe diferite greutati si specialitati. De pe mal, mai ales daca ma plimb mult, prefer un echipament de spin.


Cateva recomandari: pentru mine cel mai bun raport pret/calitate/performanta il are Daiwa Tatula. Folosesc 6,3:1 dar pentru reactive as cauta si varianta jdm de crank. La bete nu trebe musai nustiuce HM, e mai senzitiv decat pe spin, poti merge pe bete din gama de mijloc in jur de 100-150dolari (sa ai inele bune). As merge pe St Croix Premier, Colmic Calida... gasesti multe in gama asta de pret si sunt ok. Bineinteles, ca si la spin, se gasesc la toate preturile dar cred ca la un pret de cca 300dolari poti face un combo reusit.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Casting

Mesaj de zvic » 09 Mar 2017, 09:46

PS: Am uitat un aspect important, pescuitul iarna. Dat fiind ca mulineta de cast te expune mai mult apei aduse de fir, ai mana mereu uda la care mai pui si carcasa de aluminiu - eu am renuntat la cast pe temperaturi joase.

Lim
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 16 Oct 2016, 23:19

Re: Casting

Mesaj de Lim » 23 Mar 2017, 07:53

Va multumesc frumos pentru toate informatiile !

koss
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2005, 11:19
Localitate: bucuresti

Re: Casting

Mesaj de koss » 23 Mar 2017, 12:19

zvic scrie:PS: Am uitat un aspect important, pescuitul iarna. Dat fiind ca mulineta de cast te expune mai mult apei aduse de fir, ai mana mereu uda la care mai pui si carcasa de aluminiu - eu am renuntat la cast pe temperaturi joase.
E un aspect care trebuie clar luat in calcul. Unde mai pui si iarba care se agata de ancore, pe care trebuie sa o dai jos, stai cu mainile ude permanent. In cazul in care ai parte matasea broastei, e incurcata rau. Am incercat diverse variante, cu manusi de neopren, cu manusi de ski dar mai subtiri, sa poti lansa. Dar cand trebuie sa schimbi naluca, sau sa faci ceva ce necesita finete, dai jos manusa, tragi, desfaci, pui la loc... e intr-adevar un neajuns.
fire intinse.

magaru39
senior
senior
Mesaje: 306
Membru din: 16 Mar 2013, 17:58
Localitate: arad

Re: Casting

Mesaj de magaru39 » 23 Mar 2017, 21:02

koss scrie:
zvic scrie:PS: Am uitat un aspect important, pescuitul iarna. Dat fiind ca mulineta de cast te expune mai mult apei aduse de fir, ai mana mereu uda la care mai pui si carcasa de aluminiu - eu am renuntat la cast pe temperaturi joase.
E un aspect care trebuie clar luat in calcul. Unde mai pui si iarba care se agata de ancore, pe care trebuie sa o dai jos, stai cu mainile ude permanent. In cazul in care ai parte matasea broastei, e incurcata rau. Am incercat diverse variante, cu manusi de neopren, cu manusi de ski dar mai subtiri, sa poti lansa. Dar cand trebuie sa schimbi naluca, sau sa faci ceva ce necesita finete, dai jos manusa, tragi, desfaci, pui la loc... e intr-adevar un neajuns.
da intr-adevar, dar nu schimbi mulineta in fiecare an,cel mult doi

koss
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2005, 11:19
Localitate: bucuresti

Re: Casting

Mesaj de koss » 24 Mar 2017, 11:02

Perfect adevarat, am si acum un cabelas prodigy - designed daiwa pentru cabelas care merge brici si implineste 10 ani, il folosesc acum in special pentru jiguri mai serioase si gume. Un daiwa pixy care sa tot aiba 6-7, in afara de mici probleme cosmetice, nu am schimbat un surub. Am facut doar mentenanta regulat, curatat, dat cu vaselina si ulei pe unde trebuie si atat. Deh, avantaje si dezavantaje, e bine totusi sa stie omul toate aspectele, sa ia o decizie informata. Pe de alta parte, in final, cu bune cu rele - cred ca e vorba de preferinta, de obisnuinta. Si nu cred ca se exclud ca stiluri - baitcast si spinning de exemplu. Eu dau si la fly, desi nu la fel de competent. Impotrant e sa iesim la apa. Sau sa intram la apa, cum ar veni.
fire intinse.

Scrie răspuns