care-i mai bun ???

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

care-i mai bun ???

Mesaj de p5ih0 » 07 Ian 2006, 19:02

fratilor, yo pescuiesc la spining de vreo 2 ani, da inca nu am avut curaj sa incerc sa dau cu fir textil. mi-am pus tot felu de intrebari de genu: oare textilu asta nu se putrezeste, oare e adevarat mitu cu infasuratu firului p tabmbur daca nu stii "nodu textil" , oare cum se face nodu ala... si tot asa. de cand pescuiesc zic eu ca am prin destul de mult dar mi-aar face un mare avantaj firu textil pt ca e mult mai subtire si deci arunci mai mult... factor f important pt locurile in care pescuiesc eu. Prin urmare va rog sa imi spuneti si mie cum sta treaba cu firu textil , ca in vara sa va mai delectez si cu alte poze de avati :D

merci mult ...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: care-i mai bun ???

Mesaj de SF » 07 Ian 2006, 21:40

[quote="p5ih0"]fratilor, yo pescuiesc la spining de vreo 2 ani, da inca nu am avut curaj sa incerc sa dau cu fir textil. mi-am pus tot felu de intrebari de genu: oare textilu asta nu se putrezeste, oare e adevarat mitu cu infasuratu firului p tabmbur daca nu stii "nodu textil" , oare cum se face nodu ala... si tot asa. de cand pescuiesc zic eu ca am prin destul de mult dar mi-aar face un mare avantaj firu textil pt ca e mult mai subtire si deci arunci mai mult... factor f important pt locurile in care pescuiesc eu. Prin urmare va rog sa imi spuneti si mie cum sta treaba cu firu textil , ca in vara sa va mai delectez si cu alte poze de avati :D

merci mult ...[/quote]

Incep sa cred ca firele textile is blestemate !

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 07 Ian 2006, 21:40

vezi ca mai e un topic despre textile. Nu se uzeaza in timp ca si monourile si nu reactioneaza la UV.
Inveti un nod, pe care tre sa-l faci la un leader de mono pe el, si in rest e floare la ureche......

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 07 Ian 2006, 21:49

Nu ai nici o problema cu firul textil,daca pescuiesti de cateva ori cu el nu te mai intorci la mono decat folosit ca forfach.

Cel mai simplu nod si cel mai sigur e nodul PALOMAR,sau ca sa faci o bucla pe fir textil ,folosesti acelas nod ca si cand ar fii mono,un nod dublu.

Jean Scurtu

nucus
veteran
veteran
Mesaje: 1092
Membru din: 03 Noi 2005, 17:49

Mesaj de nucus » 07 Ian 2006, 22:40

Domnule Jean Scurtu,ne-am cunoscut la o finala de musca la Brasov,cred ca in 90 sau 91.Atunci am luat locul doi cu un lipan si un pastrav.Mi-ati spus ca ati fost coleg cu dl.Buraciuc si cu dl.Leuciuc.Sorin Romega ,din cite stiu eu' e in Austria.(Am citit raspunsul pe care i l-ati dat lui Gabi din Radauti).Nu cred ca va mai aduceti aminte de mine.De fapt nu vreau dect sa va spun ca imi place mult tot ce faceti pentru noi si sa va urez:La multi ani! si fir intins !

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Ian 2006, 23:09

Eu pescuiesc exclusiv la naluci din '93. De trei ani (2002) folosesc numai fir textil FIRELINE si nu cred ca ma mai intorc vreodata la monofilament. Nu fac alt nod, decat cele pe care le-am invatat de pe cutiile voblerelor (Rapala, Cozma, etc) si pe care le faceam si pe monofilament. Este drept, FIRELINE-ul devine destul de repede gri-sobolan din negru, se scamoseaza si isi pierde putin din rezistenta. Mai are o meteahna, ca toate textilele, retine apa, si daca este tinut in conditii improprii incepe un proces de putrezire. O data la doua luni eu il "intorc" si nu folosesc o rola mai mult de un an. Inainte sa plec acasa de la pescuit, mai arunc o data naluca cat mai departe in apa (de preferabil un vobler plutitor) si la recuperare trec firul textil printr-o bucatica de carpa de bumbac pe care o am mereu la mine. Se mai usuca putin si i se mai prelungeste viata. Il folosesc la orice fel de pescuit cu naluci la rapitor. In ciuda unor pareri "profesioniste", textilul nu m-a impiedicat sa prind o groaza de pastravi. La capitolul calitati as trece: rezistenta net superioara oricarui monofilament si lipsa elasticitatii (scade numarul rateurilor). de cand folosesc textil am prins mult mai mult peste si am pierdut extrem de putine naluci. Agrafa pentru textil folosesc MUSTAD ptr. muste artificiale. Acestea mai au un avantaj, voblerele, indiferent de marca, "joaca" pe ele nemaipomenit. Personal, eu iti recomand fir textil.
P.S. In prezent sunt in cautarea unui alt tip de textil, mai bun decat FIRELINEUL.

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 07 Ian 2006, 23:11

Sorineeeeee! 8) WOW, WOW! :mrgreen: Nu aud.... exce..... cum?!?

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 08 Ian 2006, 01:30

Vanatorule! :D Am folosit si eu fireline, da nu am fo prea multumit de el. Acu dac folosesti ala de 4 nu cred ca o sa gasesti altceva la fel de subtire si suplu ca si asta la aceeasi grosime. Momentan folosesc spiderwire stealth si mi se pare ff rezistent la abraziune. Deja il folosesc de un an si nu l-am intors decat o singura data. Si l-am intors mia mult asa ca nu pot zice ca era ff scamosat.
Eu am avut fireline de 15 si de 6. Am mai folosit si spiderwife ala mitchell fluo da ala era de kkt. Acu am niste prieteni care au power pro si astept sa treaca sezonul urmator sa vad cum se somporta la ei. Eu momentan tot spiderwire mi-am comandat, ca mi se pare ff bun, chiar dac e un pic mia grosutz decat fireline. Oricum e mai moale, asa ca,,,compenseaza intr-o anumita masura. Eu am varainta de 8lbs. Acu am comandat de 20lbs

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 08 Ian 2006, 11:18

Ba fratilor! Dupa vreo jumate de an , timp in care mi-am uitat parola pe forum si nu am mai intrat .., in schimb am urmarit din umbra toate polemicile voastre despre aceasta pasiune comuna , care din cind in cind mai rabufneste mici monstruleti cu personalitate, mi-am facut un cont nou si nu am mai rezistat tentatiei de a nu povesti cu voi. Hai ca am scris ca Ilescu... Cit despre fire textile, s-au povestit pe aici de nenumarate ori, cam tot ce se putea spune deespre fiecare fir folosit. Asa ca eu nu am de zis nimic, fiecare e liber sa pescuiasca cum vrea si cu ce poate, depinde de gradul de implicare al fiecaruia in "aceasta activitate binecuvintata.."

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 08 Ian 2006, 14:10

Pai s-a cam scris deja tot ce era de scris la capitolul acesta! Singurele raspunsuri care mai merita scrise ar fi preferintele in materie de fire textile. Sau cei ce prefera mono dupa ce au folo un fir textil de calitate...
Ca altceva nu mai prea e de spus, ca s-a tot scris si s-a scris. Dac nush sa cauti sau altii vedeti ca e o rubrica cautare cu care puteti cauta ce va intereseaza sa vedeti dac s-a mai postat pe forum, ca sa nu mai apara posturi la acelasi topic gramada.

Scrie răspuns