Caracteristicile lansetei - pentru stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
CristianC82
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Iun 2015, 13:57
Localitate: Bucuresti

Caracteristicile lansetei - pentru stiuca

Mesaj de CristianC82 » 29 Dec 2017, 23:29

Buna seara si La multi ani!

Intrebarea este destul de simpla: Ce catacteristica trebuie sa aibe o lanseta pentru stiuca in functie de tipul momealii alese?

Am plecat de la un post din toamna asta (din pacate nu il mai gasesc) in care se spunea ca pentru a pescui corect o momeala ai nevoie de un tip de lanseta. Adica pentru lingurita este nevoie de un tip, pentru rotative altul, jerkbaituri altul, slider altul, spinnerbait... etc.

Vorbesc strict la modul teoretic.

Multumesc pentru raspunsuri.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16133
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Caracteristicile lansetei - pentru stiuca

Mesaj de adrian99 » 30 Dec 2017, 13:53

cristian,daca vrei sa pescuiesti cu naluci metalice(oscilante,rotative)este bine sa te orientezi spre un fast cu progresie-n dril.ceva mai stiff insa pe o lanseta cu putere pe talon din gama MH-H ar fi indicata pentru glidere,walk-baituri,slidere.pentru voblere,spinerbaituri eu prefer un fast(cu revenire cat mai rapida).o lanseta,maximum doua iti sunt suficiente,nu are sens investitie mai ampla.poti sa cumperi si pentru alte specii de rapitor daca esti interesat

koss
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2005, 11:19
Localitate: bucuresti

Re: Caracteristicile lansetei - pentru stiuca

Mesaj de koss » 06 Feb 2018, 14:26

Una de sticla pentru linguri - eu am una lamiglas, moderata ca actiune, de 7-28g, tinand cont ca majoritatea lingurilor potrivite apelor noastre se incadreaza in zona asta de greutati. Merge ok si pentru slidere, e permisiva si are rezerva mare de putere. Pentru plastice am una mai spre fast, care de felul ei e facuta pentru crankuri. Daca vrei sa arunci dihanii, plastice mari sau swimbaituri iti mai trebuie un par - ceva 1-5oz putere de aruncare, heavy duty. Sigur ca la nivel absolut teoretic ai putea avea cate un bat pentru fiecare tip de naluca. Dar cred ca poti imbina cu succes 2 tipuri de naluca/bat.

Am ajuns la formula asta dupa ce am incercat si citit o multime. Sticla e cea mai tare pentru linguri, imi pare rau ca nu mi-am cumparat-o mai devreme. E mai putin senzitiva dar asta ajuta pentru ca ai rateuri mai putine. Pentru plastice nu mi se pare cea mai potrivita, pana intepi de cele mai multe ori a scuipat guma. Aici e teritoriul carbonului. Teoria zice ca poti da si cu crankuri, dar mi se pare ca nu simti la fel nici bataile, nici structurile/cracile etc. Aici prefer carbon. La rotative nu prea dau, deci nu stiu ce sa iti zic.
fire intinse.

Scrie răspuns