calcan la jig !!!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

calcan la jig !!!

Mesaj de danr » 21 Iul 2004, 21:40

pe frontpage puteti admira o poza pusa de Jean, cu un calcan prins la grub verde :shock:
jean, calcanul trage regulat la jig ? :lol: :lol:
baieti, daca e asa, ne reprofilam pe jigging la calcan 8)

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 21 Iul 2004, 22:13

amicul meu din it prinde calcani cu echipament de musca, cu streamere. numai ca-s unii mai mari, cam la kg, nu stiu sigur daca-s tot specia care traieste in marea neagra. eu am incercat la guvizi cu gruburi si n-a mers. dar erau in reproducere, umblau doar cate doi, poate si d-aia. mai incerc. :)

Jean Scurtu

Re: calcan la jig !!!

Mesaj de Jean Scurtu » 21 Iul 2004, 22:48

danr scrie:pe frontpage puteti admira o poza pusa de Jean, cu un calcan prins la grub verde :shock:
jean, calcanul trage regulat la jig ? :lol: :lol:
baieti, daca e asa, ne reprofilam pe jigging la calcan 8)
Dane,

Daca ai placere si timp da o fuga in Houston si-ti voi oferi ocazia sa vezi cum se prinde flounder-ul la jig .... Pot sa-ti spun ca in aceeasi zi in afara de calcanul din poza am mai prins peste 40 de calcani(la JIG 1/8 OZ.cu BERKLEY GULP MINNOW GRUB 2INCH,CHARTREUSE-NU VERDE!!!) din care am retinut 10 bucati cat e limita legala zilnica,restul fiind sub dimensiunea legala in Texas de 14 inch(35,56 cm) la care se poate retine acest peste.Si o sa-ti mai spun ceva ce ti se va parea ciudat,in aceeasi zi multi care pescuiau cu pestisor viu mai mult au ....pazit apa!!!!
Daca nu gasesti timpul necesar sa te deplasezi in Houston,poate ai timp sa vizitezi web-site-ul :www.Fishingworld.com unde,daca cauti in arhiva,poti citi doua articole scrise de Ed SNYDER ,care poate te vor convinge:

-"Flounder Fishing- With An International Flare"

-"Houston Angler Catches & Releases Possible World Record"

S-auzim numai de bine.....si poate de FIRE INTINSE spre ...America!!

Cu stima pescareasca (nu minciuni pescaresti ),

Jean Scurtu

P.S.Baieti daca la indemnul lui Dan va reprofilati pe jiging la calcan presupun ca va-ti propus sa va stabiliti in alte tari deoarece dupa cate stiu turcii s-au indragostit atat de mult de calcanul romanesc incat l-au dus aproape pe tot la ei acasa!!!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Iul 2004, 10:32

eu cred ca mai exista calcan, dar nu stiu daca sunt atat de mari in marea neagra. totdeauna cand am intrat cu masca in mare am vazut cativa, dar erau cat palma. poate specia pe care o vanezi tu e alta varietate.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Iul 2004, 21:00

Calcanul seamana cu "Flathead-ul" lui Rex Hunt?I se muta un ochi de pe o parte pe alta?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Iul 2004, 21:30

fratioare, tu ai un fix cu flathead-ul lui rex hunt. :)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Iul 2004, 21:34

Mi-ar place tare mult sa prind asa ceva :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 22 Iul 2004, 21:40

:lol:
s-ar putea sa fii dezamagit, din cate stiu are ochii pozitionati normal. nu vrei sa te multumesti cu un guvide mai mare sau vreun somotei, ca tot pe acolo ar fi.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Iul 2004, 14:03

Orice,numai rapitor sa fie :)

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 23 Iul 2004, 14:10

"flathead"-ul lui Rex e cambula. nu stiu daca ii migreaza un ochi o data cu cresterea, dar calcanului sigur i se intampla transformarea asta ciudata.

Scrie răspuns