calcan la jig !!!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 07 Dec 2004, 19:31

salut! raspund pe puncte:
1.salutari de la GELU COCIORVA si COSTICA NECHIFOR ,cred ca v-ati intalnit la concursuri .sunt din sat cu ei.gelu a introdus rubesiana la noi ,dar nu ma aranjeaza stilul asta.foarte multi din zona au bete peste 9 m si de buna calitate.cand ii aud vorbind de kit-uri si elastice fug
2.am carbon OLYMPUS 2,7 m ,5-25 g.nu e un bat specializat dar imi fac treaba cu el.am inteparea f dura pt ca trebuie sa scot salaul din prima din copac.pe o creanga sunt mii ,zeci de mii de scoici care efectiv bandajeaza
creanga ,valvele taie ca briciul si sunt orientate in toate directiile.sunt o specie de midie(au byssus-priza pe substrat) adaptate la apa dulce.ca sa iti faci o idee pe canal stratul de scoici are 60-80 de cm,efectiv au creeat un prag in care iti iei peste.nu stiu daca leader-ul fluoro imi va rezolva problema dar voi incerca.am incercat sa pescuiesc cu bat lung 4,5m dar pe vant din barca jig usor, burta firului e prea mare.oricum e bine sa mai ratez cate un cal ,mai protejez si eu reproducatorii.
3.cand am spus ca din texas lucrurile se vad altfel,m-am referit la oferta pietii in materie de scule & comp,si nu la altceva.aici mi-a trebuit o jumatate de am sa-mi gasesc o lanseta.
4.ALL STAR TITANIUM nu e tot grafit?e masiv sau tubular?
5.la punctul 8. am cazut pe aceeasi cheie.
6. esti bun tip foarte deschis lucru rar intalnit la un pescar de competitie(doar englezii isi deschid cutia de pescuit si iti arata ce si cum),ideea e sa priceapa auditoriul cum devine cazul.esti singurul pescar din forum de la care am invatat ceva
7. stiu ce inseamna drill din barca de cauciuc de 1,5 ore cu un somn mai mare de 30 de kg.mie mi-a cedat agrafa si nu firul monofilament de 0,25.nu am fost om o luna.
8.intrebarea sesiunii:la cat peste eliberati si la cat de intens pescuiti ,nu intervine fenomenul de saturatie la o anumita momeala artificiala?
walleye

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 08 Dec 2004, 07:55

Adrian,

Multumesc f. mult pt. salutarile de la Gelu Cociorva si Costica Nechifor si te rog sa le transmiti din partea mea inafara de urarile de bine si sanatate ca mi-ar placea sa ne mai intalnim la cateva concursuri chiar daca vor fi numai virtuale.Abia spunandu-mi de ei am inteles cum de a patruns rubesiana la voi.
Nu vreau sa spun ca marca unui bat nu conteaza ,insa de multe ori pretul nu reflecta diferenta de calitate dintre un bat de marca si unul mai putin cunoscut,platind de multe ori in plus numai pt. marca.Important e sa ai ocazia sa incerci la pescuit mai multe bete(chair fara a le cumpara imprumutand de moment de la alt pescar) si sa-ti dai seama care ti se potriveste mai bine.
Pt. ca m-ai intrebat de blank-ul ALL STAR TITANIUM e un blank de grafit produs de firma ALL STAR din Houston(firma care din pacate a fost cumparata de SHAKESPEARE, asa cum si G.LOOMIS a fost cumparata de SHIMANO si nu stiu daca pe viitor calitatea betelor va fi aceeasi).
Probabil sa aiba si ceva TITAN in compozitie(nu sant sigur deoarece nu am putut sa aflu,fiecare firma tine mai mult sau mai putin la secretele de fabricatie)ceea ce pot spune ca blank-urile sant tubulare,f.usoare si f. rezistente zic eu de o calitate impecabila.

In conditiile in care pescuiesti,dupa cele prezentate de tine,cred ca ar fi mai bine sa pescuiesti cu FIRELINE,TUF LINE , POWER PRO intre 6lb(2,7kg.) si 12lb.(5,4kg.) si cu leader fluorocarbon de calitate de 8lb.(3,6kg.)-14lb.(6,4kg.) Si spun aceasta deoarece "super firele"amintite sant mult mai subtiri decat un mono cu aceeasi rezistenta,datorita grosimii reduse vantul le influienteaza mult mai putin si mai ales datorita faptului ca practic nu au elasticitate iti transmit mult mai multe informatii de ceea ce se intampla sub apa.Si pe vant cu aceste fire nu ai asa burta ca si cu celelalte.
Folosind leader fluorocarbon (ce e aproape invizibil in apa) rezolvi si problema taiatului in scoici deoarece poti folosi un fir mult mai gros decat cel pe care il folosesti tu in mod normal,insa si aici trebuie sa ai grija ca leaderul sa fie destul de lung peste 1-2m,sau chiar mai mult, ca sa nu ajunga in scoici super firul(textilul)ce ar fi foarte usor taiat de acestea,mult mai usor decat un monofilament.

Ai dreptate, aici oferta de scule de pescuit e mult mai mare decat in Romania,dar si aceasta are doua taisuri in sensul ca la un moment dat esti coplesit de reclame,oferte si daca nu ai informatiile necesare plus un anumit discernamant poti lua scule chiar mai rele ca in Romania,doar ca preturile nu sant atat de umflate ca in Romania nemaidiscutand de faptul ca daca ai serviciu, castigi sa zicem $29-$30 pe ora iti poti permite usor si fara sacrificii un bat de $100-$200.
Ceea ce iti poate parea paradoxal eu am majoritatea betelor din Europa,in speta Italia,dar cumparate in Romania sau Ungaria.
Poate ca daca as gasi bete cum imi plac mie nu mi-as face singur. Americanii pescuiesc intr-un fel si eu in alt fel si inca nu m-am facut de ras pescuind aici de aceea merg in continuare cu felul meu de a pescui.

Adrian,nu uita ca acum nu mai sant pescar de competitie si pescuitul nefiind profesiunea care imi asigura existenta i-mi este usor sa impart din experienta acumulata in timp.Si cand concuram spuneam celor ce ma intrebau destule ,deoarece nu puteau sa-mi ia si mana si mana este cea care face ca batul sa fie folosit cum trebuie intr-o situatie data.
Gresesti cand spui ca numai de la mine ai invatat ceva pe forum,citeste cu atentie toate cele scrise de ceilalti foloseste filtrul de rigoare si vei vedea ca ai avea de invatat de la mai multi "forum-isti".Crede-ma ca am si eu destule de invatat ,doar ca fiind mai batran si ardelean pe deasupra sant mai incet si pricep mai greu unele lucruri.
Acest forum este de o calitate deosebita si aceasta e data de calitatea membrilor lui.Pot spune ca citesc aproape tot ce se scrie pe forum cu mare placere.Nu trebuie sa fiu de acord cu toti dar e f. bine ca fiecare poate sa-si spuna parerea lui,totul fiind de fapt relativ.

Referitor la eliberarea pestilor deci "catches & releases" nu credeti tot ce se scrie in presa.Majoritatea pescarilor nu practica acest pescuit nici aici,dar cand ai reusit sa prinzi cantitatea zilnica permisa si vrei sa mai pescuiesti trebuie sa eliberezi pestii caci altfel ai putea sa verifici aplicarea legilor statale referitoare la pescuit.Acasa nu prea mancam pesti dar aici majoritatea pestilor pescuiti avand oase f.putine si fiind f.gustosi a inceput sa-mi placa sa-i si mananc nu numai sa- pescuiesc
Sa fiu sicer nu as fi eliberat PADDLE xxx-ul de 15kg. prins deoarece este o delicatesa culinara si nu ai ocazia de multe ori sa-l prinzi,dar fiind un peste relict pe cale de disparitie datorita pescuitului in trecut si datorita reducerii habitatului natural prin construirea de baraje,e protejat (ceea ce mi se pare normal) .Daca retii un astfel de peste si esti prins ajungi la puscarie ti se poate confisca masina.Si aici legea e respectata nu chiar din constiinta ci mai mult datorita urmarilor nerespectarii ei.
De saturatie pescuind la o anumita momeala artificiala nici vorba deoarece multi folosesc aceeasi artificiala si mai mult pazesc apa si oricum nu poti merge la pescuit chiar in fiecare zi,nu toate zilele sant la fel....
Si cu atat mai mult cu cat pescuind cu monturi fine prinzi pesti pe care nu-i prind altii nici cu franghia.
Consider ,poate chiar exagerand cateodata,ca trebuie sa dai si pestelui o sansa daca vrei sa ai intradevar satisfactii si sant adeptul finetii si din acest motiv.
Nu m-as putea imagina niciodata stand cu 10 bete plantate si asteptand sa-mi traga crapul.
Pt. mine ,fara a-i supara pe alti impatimiti,acesta nu e pescuit.Iau cu mine cand merg la pescuit 5-6 bete si pescuiesc numai cu unul tinandu-l in mana tot timpul,nu pe un suport.Nu zic ca eu am dreptate,dar asa pescuiesc eu.

Jean Scurtu

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 08 Dec 2004, 17:48

salut! transmit urarile pentru GELU SI COSTICA.GELU are o firma cu un italian de scule de pescuit,iar COSTICA un atelier de reparat scule .mai merg la concursuri , dar nu mai au vana din tinerete.in rest voiosie maxima.incep tirul:
1)sub ce forma e titanul in combinatie cu grafitul.titanul e metal.acum 20 de ani era o mare noutate borul(compus) dar nu s-a impus pe piata.am citit in" aventuri la pescuit" un articol cu tehnologia grafitului cu o prezentare de exceptie,dar in tara astea sunt S.F.shimano a cumparat tehnologia de la o firma ce produce grafit pentru NASA .fara comentarii.
2)intentionez sa folosesc un leader de 4 m,dificil e ca ma agat destul de frecvent si am nevoie si de rezistenta mecanica pentru a ma dezgata.am zile in care las 20 -30 de jig-uri dar iti iei si peste.ce parere ai despre kevlar nu e mai potrivit ?(desi e foarte asemanator cu fibra tip dyneema)fimele il recomanda pentru struna la stiuca(cu insertie metalica).
3)poti crede ?paddle xxx avem si in tara ,pe undeva prin iasi.cred ca e peste cartilaginos,are o coada la fel cu sturionii si cica face icre negre.e un ras de peste.are un rostru de zici ca e pinochio.in unele state am inteles ca se prinde numai la japca.cred ca indienii au voie sa il retina,in british columbia asa e legislatia.
4) nu ai gustat niciodata farmecul pescuitului cu 10 bete plantate,cu sezlong,bericioaica si alealalte.?inseamna ca esti un fundamentalist ca si mine.dar in tara destrabalarea asta se cheama pescuit sportiv;si mai lasa si gunoaie peste tot.sunt la limita cu ultima fraza ,cred ca ma rade danr.
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 09 Dec 2004, 18:28

salut!domnule SCURTU , pentru gelu sunteti o legenda,mi-a povestit cum le-ati scos pestele din cap , la CALINESTI-OAS cu nada de libelula.nici acum nu si-a revenit.a recunoscut ca la vremea aia era mult in urma ardelenilor la capitolul nadire.salutari de sarbatori din partea lui gelu!
walleye

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 10 Dec 2004, 10:36

Adrian,

Am fost cam ocupat si iti raspund abia acum.Iti multumesc ca ai transmis salutarile si urarile mele de bine lui Gelu.
Nu am uitat numeroasele concursuri la care am participat,prieteniile inchegate intre pescari si momentele frumoase avute.
Gelu in afara ca era o "figura pitoreasca" era un pescar f. bun,prietenos.
Spune-i sa stea linistit "lectia" de la CALINESTI-OAS,nu s-a datorat nadei cu "libelule".Eu in nici un concurs in tara sau in strainatate nu am avut chironomide sa pot pune in nada folosita.Abia aveam minimul necesar pt. carlig primit fie de la "tata Nitu "cu care eu de obicei imparteam camera de hotel,fie de la alti pescari ce ma simpatizau.Nada folosita era "home made" descoperita si verificata de mine si cred ca era destul de buna.
La CALINESTI am pescuit la fix(DAIWA fibra de sticla de 7m) cu o pluta englezeasca (facuta de mine),un WAGGLER sub un gram ce avea un bulb mic din balsa si o antena lunga de cca. 15 cm.facuta dintr-un pai de grau.Putini au sesizat si oricum nu multi intelegeau ca se poate pescui cu waggler la bat fix.Pluta era deosebit de sensibila,iar plumbajul l-am facut de asa maniera sa nu trezeasca suspiciunile pestelui si ca pluta sa-mi poata semnaliza cea mai mica atingere, iar carligul rosu nr.18 si-a facut datoria din plin.

Referitor la blank-urile ce contin mai mult sau mai putin titan sau aliaje ale acestuia prea mult nu prea pot sa-ti spun deoarece producatorii se feresc unii de alti si-ti spun doar generalitati.
Am incercat sa gasesc un site in care citisem mai de mult despre o asemenea tehnologie ,dar din pacate nu l-am gasit momentan ca sa ti-l dau.
Ce pot sa-ti spun,ca se foloseste titanul si aliaje ale lui in compozitia betelor moderne de grafit deorece ajuta la obtinerea unor bete usoare,f. rezistente,mult mai subtiri,f.durabile si f. important mult mai sensitive decat cele produse pana la folosirea lui in compozitia blank-ului
Titanul ofera betelor o excelenta rezistenta la "obosire",rezistenta superioara la coroziune si umiditate.
Grafitul e legat de titan cu ajutorul unui agent de lipire(aderare) folosit de tehnica aerospatiala.
Am sa incerc f. sumar sa-ti explic cate ceva despre cele ce dau calitatea unui blank(s-ar putea de fapt sa le sti)de grafit:
-grafitul a carui modul reflecta rezistenta la indoire(cu cat un modul este mai mare cu atat e mai "batos "blank-ul)
-scrim-ul e un fel de panza mai rara(sa zicem ca tifonul)peste care se pune grafitul) panza de fibra de sticla(cel mai des folosita) sau grafit si mai nou cred ca e facut si din titan sau aliaje ale lui,la blank-urile TITANIUM.
-rasina este cea care asigura aderenta celor aratate anterior si dupa cum mi-a spus managerul de la blank-urile facute de ALL STAR are importanta cea mai mare.Despre rasinile folosite nici o firma ce produce blank-uri nu vrea sa stie alte firme producatoare.
De fapt ca pescar te intereseaza mai putin tehnologia producerii blank-urilor contand rezultatul final.
Garry Loomis a lucrat un an la LAMIGLAS,apoi cunoscand toate secretele si avand de partea lui o mana de investitori puternici si-a deschis firma lui ,a ajuns la apogeu si a vandut firma lui Shimano.
Discutand cu un reprezentant zonal al lui G.Loomis la un show de pescuit in Houston,acesta mi-a spus ca cele mai bune blank-uri sant facute de japonezi ,dar eu nu am avut ocazia sa incerc un asemenea blank facut in Japonia sa-mi dau seama de realitatea spuselor lui.

Nu cred ca e bine sa folosesti leader kevlar decat daca apa e tulbure,daca e limpede,leaderul de kevlar netiind transparent nu te va ajuta ci din contra.Foloseste un fluorocarbon cat de gros(grosimea o stabilesti prin tatonari)deoarece e mai putin vizibil decat un mono de aceeasi grosime.Si eu pierd o gramada de jig-uri zilnic,iar cand nu vreau sa pierd pescuiesc in.....cada.
E adevarat ce zicea Dan Radulescu pe forum,unde nu sant agatatori,ai sanse sa nu prinzi sau sa prinzi mai putini rapitori,deci mai bine cauta locurile cu diferite structuri(tu ai si gasit sa pescuiesti in padurea de sub apa pe care imi pare rau ca nu am amenajat-o eu ca silvicultor) si insista acolo.

Nu prea imi vine sa cred ca exista PADDLE xxx la Iasi,probabil in Muzeul Stiintelor Naturale.Este singurul peste dupa cate stiu a carui prindere se poate face legal la grebla(japca,miciurin-in Bihor)in unele state din U.S.A. De exemplu am fost in South Dakota la un prieten oradean si am fost la acest tip de pescuit,dar eu numai m-am uitat mie mie imi place decat pescuitul adevarat.Dar si acolo nu se face oricum sant un numar de autorizatii(la fel ca la vanatoarea de caprior,cerb)destul de limitat ce se elibereaza anual si ai limita minima si maxima a pestelui ce poate fi retinut.E adevarat din icrele acestui peste se fac icrele negre americane.
Daca te uiti in Galeria Foto poti vedea paddel xxx-ul de 15kg. prins de mine la jig.ci fir de 1,8lg. rezistenta si cu un bat facut de mine(3,8m.) pe un blank fly fishing de W5.

Referitor la pescuitul cu 10 bete,eu nu pot ca am mai mult de 10 bete si nu stiu pe care sa le iau asa ca pescuiesc cu unul singur.
Daca o sa gasesc niste poze mai vechi si-mi dai e-mail-ul tau o sa-ti trimit niste poze cu vreo sase crapi intre 3kg.-8kg. prinsi in doua ore de pescuit cu un SUPER MATCH KETTNER 420(4,2m.) actiune 2-25g,fir de MAXIMA de 0,12mm.,pluta waggler facuta de mine din pana de paun,carlig TIEMCO pt. scud(fly fishing)neforjat marimea 10,la bob de porumb si paine.

Sanatate si alegeri fara hotii !!

Jean Scurtu

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Dec 2004, 11:58

nu stiu exact ce specie este acest paddle xxx, dar in unele balti din romania s-a populat cu un peste foarte asemanator, chiar identic, exact pe motivele precizate de adrian
pestele se numeste POLYODON SPATULA

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 10 Dec 2004, 14:12

salut dane! multumesc de sustinere.ce, numai americanii sa aiba pesti comicosi?ce am vazut la tv,aratarea,avea o spatula mare cat trunchiul si spuneau (atentie!) ca mananca orice.daca nu mananca la cauciuce nu prezinta importanta.oricum pe POLYODON l-am gasit si intr-o carte de acvaristica ,daca vreti sa va bagati va ofer relatii.
walleye

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 10 Dec 2004, 14:29

la marimea la care ajunge daca nu e rapitor il facem noi
numai sa aiba carnea moale precum chinezul, sa intre bine jigul in el :lol: :lol:
eu am mare pata pe pestii pasnici care au luat locul rapitorilor pe baltile patriei, cu atat mai mult pe pestii care se hranesc cu plancton si nu trag la nimic :lol:
daca dau peste ei cu jig-ul sunt mancati
TAKE NO PRISONERS

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 10 Dec 2004, 15:07

salut! domnule SCURTU
gelu era lesinat de placere cand am discutat despre concursul de la calinesti.imi arata cat de groase erau platicile cu care i-ai invins.a vrut sa-i dea telefon si lui victor tarus dar a dat de nevasta-sa ,nu de victor.oricum gelu nu are treaba cu cauciucul;clean ,tiganca,scobar asta e pestele lui,oricum nu se poate manca ; si l-au invatat si cu nada de calitate de nu poti prinde un peste daca nu ai ce iti trebuie.
waggler-pai de grau.eu fac antena din pana de paun si pe final o antena de finete din bambus.cand aveam caras in prostie in ape ,pescuiam la bat numai la waggler ,pentru finetea prezentarii chiar la monturi de 5-6 g,in suvoi destul de tare, din barca.
am ajuns sa visez noaptea role cu fluoro carbon.firul asta are memorie ?cum se comporta dpdv al memoriei in apa rece?cat costa o rola cu x yds, la seaguar pe site nu aveau pretul cand am intrat eu.
mi-a spus gelu cum e crapa in state:in prostie,are slanina ca porcu',nu il mananca decat romanii si polonezii.iar gustul e penibil.SAUL BELLOW in ''DARUL LUI HUMBOLDT" scrie ca e peste de negri la CHICAGO.dar oricum in bat face frumos,macar atat.
titan-metal minune?stiu ca e f casant.am vazut bete cu scrim de kev sau hypron dar erau f scumpe.am citit ca dioxidul de titan e bactericid ,englezii trateaza lana cu chestia asta si nu mai put ciorapii.dar dar cred ca ciorapii costa cat un shimano.
ce stiuca ai in zona, numai fine pikerel? mail : frunzales@yahoo.com
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 10 Dec 2004, 16:01

dane,esti on -line?
iti spun eu ce faci daca nu prostesti salaul.iti faci un bat carbon de 5-6 m, cu inele finute ,fir mono sau ata cum iti place.pui jig de 0,5 -1 g (e ca o marmusca) + plumbaj suplimentar si dai linistit la crap cu joc foarte fin.ideea mea e ca merge si o pluta f fina(cat un bob de mazare) ,de fapt un indicator optic( smoc de matase rosie sa lunece prin inele) ar fi mai bun.stiu din proprie experienta ca tot pestele pasnic mananca mai bine cand ii misti momeala(o dai la haraiala).cred ca JEAN asa prosteste pestii aia buffalo(castomide).in carlig poti sa pui rama ,chironomus,porumb,sau berkley gulp.cred ca metoda asta merge f bine cand tii montura pe loc in curent si apa face toata treaba.dupa ce ne specializam o impunem proba in competitii si i-am spart pe toti.iti dai seama ca toti crapangii fundamentalisti o sa faca spume.
vreau subiecte incitante ca am cam saturat jig la calcan.dracu' si am vazut calcan numai la acvariu.
walleye

Scrie răspuns