bass american

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

bass american

Mesaj de danipa » 12 Dec 2010, 19:03

va salut domnilor pescari ! daca cineva a pescuit pe la bass e invitat sa dezbatem cateva subiecte interesante rau dupa parerea mea.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Dec 2010, 19:29

N-am pescuit da tare ma maninca in palma.Cica pe la Ungaria ar fi niscaiva locatii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 12 Dec 2010, 19:33

eu sunt in cipru unde muncesc si merg si la pescuit de bass si de aceea doream sa dezbat acest subiect cu cineva care a participat la asemenea eveniment. nu neaparat in cipru...

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 12 Dec 2010, 19:48

Parca ULK a prins cateva, ... din cate am auzit daca sunt multi in zona, trag la orice plastice, voblere,linguri ,rotative.... dar acestea sunt doar zvonuri :?

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 12 Dec 2010, 19:50

exact... e mai greu cand nu-i gasesti deloc...inebunesti

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Dec 2010, 20:51

danipa scrie:exact... e mai greu cand nu-i gasesti deloc...inebunesti
Am pescuit doar intr-un lac cu vegetatie pe maluri, unde stiu ca este aproape numai bass Cand nu-i gaseam la marginea stufului, ii cautam printe ierburile acvatice. Daca nu raspundeau la apel luam la "maturat" balta. Vara au fost zile (anul trecut) in care ii "gaseam" in larg spre fundul apei. Poate s-au retras la racoare :lol: De obicei ataca tot ce le trece prin fata nasului, dar au momente in care ii vezi si nu urmaresc naluca.
De regula pescuiesc cu plastice, dar cand is mofturosi si-i vad le servesc un vobler mic (aprox2-2.5cm) argintiu de la cosma care pana la bass nu a dat randament. Daca nu-i vad atunci spinnerbait berti si un jig cu ceva plastic plimbat mai spre fundul apei sa-i scoata la apel pe "bibanei"
Daca stii ca este acolo e important sa nu te enervezi. Atunci e momentul sa testezi toate nalucile din trusa :lol:
PS cica in state ii rupe o broasca din plastic care seamana f bine cu brotaceii de pe la noi. De craciun am auzit zvonuri ca o sa primesc si cateva naluci din alea :wink:

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 12 Dec 2010, 20:57

e vorba de frog stanley cumva? cu offset? daca asta e,am auzit ca e minunata dar inca nu am intrat in posesia ei.
unde ai pescuit la bass?

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Dec 2010, 21:07

Nu stiu cum o cheama. Un prieten e in state si stiind ca-s bolnav cu pescuitu s-a gandit sa-mi faca o "surpriza" de craciun: naluci de pescuit El habar nu are de pescuit, e o adevarata istorie treaba asta cu nalucile. Stiu doar ca in pachet o sa se afle si niste broaste de care s-a distrat tare mult :lol: Pescuiesc bass in italia, pe un lac (de fapt sunt doua :oops: ) care vara e folosit la irigarea livezilor de pe dealurile din jur

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 12 Dec 2010, 21:36

am inteles ! ai prins ceva mare? cand primesti vestita broasca sa faci cateva poze sa le trimiti si tu sa vedemn despre ce este vorba. somn ai prins la vobler gen top water? sau altcineva daca a prins on topic ! multumesc !
:bere:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 12 Dec 2010, 22:48

cel mai mare bass a avut cam 30cm, insa au compensat ca numar. Cand merge bine exista cel putin un atac la fiecare lansare reusita (ca sunt si din alealalte :wink: )
Somn nu am prins inca la artificiale. In afara de asta anu asta nu am prea avut timp de pescuit

Scrie răspuns