bass american

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 18 Dec 2010, 14:45

mihaif99 scrie:
aditud scrie:I-am pescuit frecvent in Wisconsin, din mai (cand incepe sezonul) si pana in noiembrie. Pe caldura (odata ce apa trece de 23C) nimic nu bate spinnerbait. Recomand Booyah de la 1/4 pana la 1/2 oz. Altele bune sunt Strike King de 1/2oz cu inca un carlig culisant pe cel principal. De fapt, eu mi le-am modificat pe toate asa (la sfatul unui user de aici, de pe site). Merg bine si prin vegetatie, se scot usor din agataturi si isi continua evolutia etc. Cu fir textil aveam rateuri frecvente. Asa ca am sfarsit in a folosi numai nylon sau fluoro, chiar daca a trebuit sa trec la diametre mai mici pentru a mari lanseurile. Slabesti frana si e OK. Se bat bine, dar nu exceptional...
Pe la inceputul sezonului, pe cand apa atingea vreo 19C, mergeau de minune si rotativele Mepps Aglia de 4 sau 5. Daca nu vrei sa-ti rupi bratul cu evolutia astora, poti lucra si cu nr. 3 pe un bat mai fin.
La vobler ii luam mai bine seara mai pe racoare si cand treceau in bancuri pe langa mal. La plastice moi nu prea am luat.

Spinnerbait produce si surprize placute: mai o stiuca, mai o muskie, ba un white bass etc.
Pe apele cunoscute, la smallmouth, am cam renuntat la spinnerbaits, poppere si voblere in favoarea plasticelor de la Berkley (powerbait sau gulp mari) conform faunei cu care se hraneste bass-ul (racusori, broscute etc, de obicei montura Carolina sau Texas weedless, cu carlige mari 3.0, 4.0, folosesc textil cu struna floro de 10 lbs si nu prea am rateuri...
Ce-are sula cu prefectura?! Danipa vorbeste de largemouth...cred. Ala cu gura mai mica se populeaza mai greu, fiind pretentios si mai putin adaptabil.

In alta ordine de idei: ungurii ii zic "biban pastrav" din cauza identitatii lor latine ( :lol: ). Denumirea latina: micropterus salmoides (adica peste cu aripioare mici si care seamana cu un salmonid---aici se refera la comportament).

Inca o chestie: daca folosesti InvizX 6lb ca linie principala, arunci Power Pro la gunoi. Am scos si crap de 20lb agatat de coada cu spinnerbait-ul. E un fir indestructibil si se lanseaza ca un mono de calitate decenta. Ca sa nu mai vorbim ca e practic invizibil si-n apa limpede. Se comporta perfect si-n apa aproape de 0 grade, fiind fluorocarbon nu devine tare si casant. La inceput (primele doua, trei iesiri la pescuit) trebuie sa ai grija de el sa nu sara de pe mulineta. Dar apoi "oboseste" si nu mai ai probleme. Eu am pe o Regal XiA de 2000 linia principala de InvizX 6lb de mai mult de un an de zile. Am pescuit-o chiar si sambata trecuta la steelhead (pretentios, trebuie fir subtire si greu de vazut) fara emotii.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 18 Dec 2010, 15:21

Tot citesc titlul topicului si nu ma dumiresc: e pleonasm sau nu?
Ca nu ai cum sa zici bass american; ori zici bass simplu, ori biban american. Nu?

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 18 Dec 2010, 16:12

Biban scrie:Tot citesc titlul topicului si nu ma dumiresc: e pleonasm sau nu?
Ca nu ai cum sa zici bass american; ori zici bass simplu, ori biban american. Nu?
Bass-ul nu-i perciform, deci nu e biban. De fapt, biban exista si in America, se numeste yellow perch (e aproape identic cu cel european, putin mai mic si mai galbui). Am prins si eu odata unul in Lake Michigan, cand faceam spinning la smallmouth bass.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Dec 2010, 18:21

kzoli scrie:
semlecangheorghe scrie:N-am pescuit da tare ma maninca in palma.Cica pe la Ungaria ar fi niscaiva locatii..
Este un lac cu pesti destul de mari la :
http://www.maplandia.com/hungary/pest/tapioszentmarton/

Cateva poze gasiti la :
http://pisztrangsuger.blogspot.com/

sau pe google :lol: dati cautare: pisztrangsuger (traducere libera- pastrav biban ) ce are cu pastravul nu stiu dar dincolo asa se numeste dimensiunea minima e 30 cm . taxele variaza in functie de lac ....



Acuma am vazut,multumesc Zoli ,ramin dator..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 18 Dec 2010, 18:38

aditud scrie:
Biban scrie:Tot citesc titlul topicului si nu ma dumiresc: e pleonasm sau nu?
Ca nu ai cum sa zici bass american; ori zici bass simplu, ori biban american. Nu?
Bass-ul nu-i perciform, deci nu e biban. De fapt, biban exista si in America, se numeste yellow perch (e aproape identic cu cel european, putin mai mic si mai galbui). Am prins si eu odata unul in Lake Michigan, cand faceam spinning la smallmouth bass.
Asa o fi, nu te contrazic, dar nu poti spune bass american. Spui numai bass simplu? Nu?

aditud
senior
senior
Mesaje: 476
Membru din: 16 Aug 2008, 22:30
Localitate: Pittsburgh, Pennsylvania

Mesaj de aditud » 19 Dec 2010, 02:17

Biban scrie:
aditud scrie:
Biban scrie:Tot citesc titlul topicului si nu ma dumiresc: e pleonasm sau nu?
Ca nu ai cum sa zici bass american; ori zici bass simplu, ori biban american. Nu?
Bass-ul nu-i perciform, deci nu e biban. De fapt, biban exista si in America, se numeste yellow perch (e aproape identic cu cel european, putin mai mic si mai galbui). Am prins si eu odata unul in Lake Michigan, cand faceam spinning la smallmouth bass.
Asa o fi, nu te contrazic, dar nu poti spune bass american. Spui numai bass simplu? Nu?
Wikipedia zice ca m-am inselat, in sensul ca bass este perciform. Dar asta nu inseamna mare lucru, se pare ca 40% din toti pestii cu schelet osos sunt in ordinul perciforme. Ordinul asta are o familie numita percidae, in care intra bibanul, salaul s.a.m.d. Alta familie este centrarchidae. In asta sunt bass-ul, regina (sau bibanul-soare---care-i adus in Europa tot din America de Nord---, cum i se mai spune in RO, cu toate ca nu-i ruda apropiata a bibanului, nefiind in aceasi familie).

In ceea ce priveste bass-ul: multe specii se numesc bass in limba engleza (chiar si niste pesti oceanici, care n-au nicio treaba cu America, cum ar fi European Sea Bass). Dar, daca ne referim strict la pesti de apa dulce din familia centrarchidae, atunci da, toti sunt nativi din America de Nord. De exemplu, daca zici "largemouth bass", "smallmouth bass", "white bass", "rock bass" etc, nu mai e cazul sa adaugi "american", pt. ca atunci comiti un pleonasm.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 19 Dec 2010, 09:07

Bass din asta nu s-a introdus in Europa?
Imagine

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 19 Dec 2010, 09:43

Asta e peacockbass, originar din America de sud. A fost introdus in Florida.
In Europa nu rezista iernilor.

Biban
veteran
veteran
Mesaje: 1083
Membru din: 11 Noi 2009, 23:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Biban » 19 Dec 2010, 12:27

Da Adi, m-am lamurit, mersi.:)

Ba ce biban frumos, de expozitie...

danipa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 12 Dec 2010, 18:41
Localitate: cypru

Mesaj de danipa » 19 Dec 2010, 12:53

ok domnilor... treaba e ca nu-i mai gasesc deloc odata cu racirea apei nici pe american bass nici pe cypriot bass cum vreti pt mine e un peste care face senzatie. topicul nu este pt a face observatie de unele eventuale greseli gramaticale !(ok imi cer scuze am gresit daca asa o fi si-o fi sa ma iertati,dar alta e treaba cu el. nu se mai hraneste prin maluri si la suprafata. cu ce sa-l caut? mentionez ca lacurile in acre pescuiesc sunt f adanci 10-20m. la apa mica nu mai sta.

Scrie răspuns