Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Florea95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2020, 11:57

Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de Florea95 » 03 Aug 2020, 11:27

Salutare.
Sunt relativ un incepator in ale spinningului asta fiind al 3 lea sezon de pescuit strict la rapitor pentru mine. Si ca majoritatea dintre voi am inceput cu cleanul, la inceput a fost mai greu pana am reusit sa imi dau seama de locurile in care sta, de modul de hranire, ce naluci ii plac, felul in care abordez un loc etc etc..dar acum pot spune ca am o minima experienta in a captura aceasta specie frumoasa de peste. Pescuiesc pe Someș in mare majoritate a timpului si pe Lapuș doar in judetul Maramureș. Am vazut sute de batai pe apa a avatilor dar niciodata nu am reusit sa prind decat accidental cand dadeam la clean cu rotativa 2 avatei in partide diferite, de atunci am inceput sa fac cateva partide strict la avat bineinteles gherle ca la carte . Nu am un combo specific pentru avat folosesc un bat de 2.2 3-12g si in timp am achizitionat cateva naluci pt avat in plaja asta de greutate, in special minnow,cateva thrill si cicade de la strike pro. Acum intrebarea mea e urmatoarea in perioda verii si toamnei unde gasesc avatii? :)) Nu vreau sa imi spuneti exact locurile, dar as vrea sa imi dau seama de cateva indicii ca un loc e bun pentru avat sau nu. deobicei il caut in locuri cu curent puternic si apa adanca ,deasupra vadurilor, pe langa stanci, din pacate nu pot sa pescuiesc pe malul opus nu pot arunca asa departe oricat as intra in apa. Toate locurile pe care le-am abordat au fost in perioade diferite a le zilei, rezultatul fiind acelasi. Orice sfat e bine venit !

ps: Stiu ca echipamentul nu e unul potrivit si ca nu am incercat toate nalucile, dar am zis ca atunci cand voi prinde primul avat si sa nu fie accidental, imi voi cumpara si un combo dedicat :))
As vrea sa primesc raspunsuri de la pescari care pescuiesc pe raul Somes, repet nu vreau sa aflu exact locurile gen, In localitatea X langa stanca Y.
Va multumesc!

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de shogunu65 » 03 Aug 2020, 15:21

Primavara atacurile sunt in zone cu curent lin sau deloc (golfuri in care apa se incalzeste prima). Vara de obicei ataca in zonele unde curentul este deviat de un obstacol (pom, mal, piatra, picior de pod). Iar toamna/iarna se baga in apa mai adanca.
Asta inseamna ca merge dupa pestisorii pe care ii vaneaza. Despre cum trebuie abordata partida nu stiu cat are rost sa povesitim.... pentru ca daca nu vrea sa puna gura poti avea momente in care atacurile sunt foarte numeroase dar degeaba.
Oricum, daca ai atacuri la suprafata apei, e mai simplu, schimbi pe rand giugelele din trusa si modul de lansare / mulinare, asteptand sa ti dea in ele.
Daca nu ai atacuri nu ai decat sa incerci. Eu cel mai mare de pana acum (4kg+) l-am luat la Dunare, in octombrie, pe un salmo thrill de 7, intr un loc in care nu era niciun atac. Cei mai multi in schimb ... vreo 20 de bucati pana in 1 kg, i am luat in delta, pe acelasi salmo thrill (culoare SGH), in 2 ore de pescuit, dar efectiv fierbea apa, erau 4-5 atacuri simultan, intr un golfulet la intrare pe Babina.

Florea95
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2020, 11:57

Re: Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de Florea95 » 03 Aug 2020, 23:14

Multumesc de raspuns!
Probabil inca nu am nimerit nalucile care ii plac sau am eu ghinion :))
Sau cred ca fac totul prea ca la carte cum am citit in diferite locuri si abordez partida doar in parametrii aceia. La fel faceam si la clean, iar dupa ce am inceput sa gandesc mai mult si sa imi creez propriul stil in functie de locul in care pescuiesc, am avut rezultate mult mai bune.
Ramane de insistat si de incercat cat mai multe chestii.
Multumesc!

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de shogunu65 » 04 Aug 2020, 08:39

asa cum am scris, trebuie schimbate mai multe necunoscute (inclusiv viteza de mulinare, modul in care joci naluca, daca tii varful lansetei in jos sau in sus).
Oricum ar fi, nalucile atacate cu preponderenta vor fi cele in culori naturale. Top 3 naluci ieftine si prinzatoare la mine, pe Dunare, sunt: copiile de Kastmaster (le au cei de la Siweida cam la 8-9 lei, dar le poti comanda de pe Ali express la 3-4 lei), rotativele din decathlon (weta no 3 si no 2 argintii, fara puncte), oscilanta berti Oister no 2 Dr Skin.
Acum, adancimea apei si viteza curentului pot influenta mult. Eu prefer naluci putin mai grele, pe care le pot arunca mai departe, deci mai multa distanta in care avatii pot ataca. Cand spun distanta nu ma refer ca arunc pe malul celalt, pot arunca de a lungul malului, paralel, la maxim 1-2 metri de mal, cam in dreptul primului prag, iar atacul apare fix de sub prag.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de johnnybravo » 06 Aug 2020, 07:39

Incearca dimineata, 7-9, incearca si popper cand vezi ca ataca.
Primavara si toamna sunt sezoane bune de avat.
Locurile specifice sunt cele cu curent puternic, dupa obstacole, dupa un cot ce-l face apa.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16021
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Avatul si locurile specifice in care il putem gasi

Mesaj de adrian99 » 06 Aug 2020, 13:12

florea,incearca sa pescuiesti si alte naluci decat cele care sunt promovate intens(chiar foarte intens)pe diferite bloguri de anumiti pescari.
ca rezultate,in aceasta perioada seara este cel mai bine,uneori chiar si dupa lasarea intunericului

Scrie răspuns