Avati si "mana moarta"

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Avati si "mana moarta"

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 09:33

Scriu io pana sa o faca altii si misto de mine! Deci am fost la avati cu Eugene... rezultatul: el o foarte partida cu fro 6 kile de avati la punga, io o mana de respect si un frigider plin de... draci! Concluzie: deci anul asta am supt si la shalau si la avat! Cunoaste cineva un popa sa ma demonizeze?!?
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Oct 2004, 09:35

esti sigur ca faci bine ceea ce faci cand pescuiesti ?

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 09:39

Nu stiu... am dat cu aceeasi lanseta, fir, vobler, rotative, linguri, leader ca si eugen... el a prins de s-a spart iar eu nu am avut nici o trasatura... stii ce e aia? diferente la recuperare nu cred ca au fost foarte mari...
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 09:42

Exemplu: eu am dat fro 100 de lanseuri intr-un loc unde sarea un idiot de m-a innebunit... eugen s-a enervat si a facut un sigur lanseu acolo si in doua ture de manivela i-a dat unu de 2 kile si l-a scos....
eu incercasem acolo tot ce aveam, inclusiv un vobler rapalla aproape la fel cu cel cu care a dat eugen... deci nu mai inteleg nimic!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Oct 2004, 09:48

mana moarta e legata de ghinion
nu poti avea ghinion un an intreg
sorry :lol:

Mulder
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 20
Membru din: 19 Aug 2004, 10:41
Contact:

Mesaj de Mulder » 04 Oct 2004, 09:50

scârtâia mulineta :lol:

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 10:12

mai degraba scartaie in capul meu ceva... :evil:
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 04 Oct 2004, 10:43

Treaba cu mina moarta e poveste.Exista diferente in jocul nalucii,clar.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 04 Oct 2004, 11:39

@ trombonezu:

Mici detalii pe care nici nu le bagi in seama ... la prima vedere sunt suficiente ca tu sa nu ai o muscatura si Eugen sa-i taxeze pe banda rulanta.

Mie mi s-a intapalt prea des deja ceva asemanator. Eu prindeam si cei care se coborau la vale inaintea mea pe rau, nici macar o trasatura. La pescuitul somonilor in Norvegia de ex., incepi la granita de sus a unui pool si te cobori la vale cu aceeasi lungime de fir cate 1-3 pasi dupa fiecare lansare (lansezi perpendicular si lasi firul cu musca uda sa fie impinsa catre mal de curent). Atat in vara asta cat si cu alte ocazii am fost rugat sa pescuiesc cu un grup de norvegieni, localnici. (tineri 20-30 ani cu cativa ani buni la activ in muscarit - deci nu incepatori) Pescuiau cu muste legate de ei dar si cu unele legate de mine. (acelsi model la toti - aprox aceleasi culori)
In repetate randuri eu aveam atacuri cu rezultate variabile (prindeam ... scapam) dar ei nici macar o atingere. M-au obligat sa le arat cum pescuiesc si demonstrandu-le musca a fost atacata din nou.

Am stat cu fiecare si i-am ghidat la primele lansari. Cu unul din flacai satateam si-l priveam de la distanata stand pe un bolovan. L-am intebat daca pot sa-l critic. I-am zis ca nu lanseaza suficient de perpendicular pe curent si nu aduce musca cu viteza suficient de mare. A lansat din nou cum i-am spus sa faca si musca a fost atacata hotarat de un somon de 4-5 kg, pe axact acelasi loc unde cu o lansare in urma ... nimic. Il am in poze pe flacau cu primul somon prins. (are un zambet pana la urechi) Au urmat si altii somoni, dar s-a convins ca difereta a fost doar de prezentare.

Deci ceea ce vreau sa spun este ca detalii foarte mici, pe care le trecem cu vederea la o prima analiza, sunt cate o data exact acea diferenta dintre a prinde sau nu. Unghi de lansare, zgomotul nalucii lovind apa, adancime de recuperare, actiunea batului, viteza de evolutie a nalucii in apa, unghiul dintre fir si bat in timpul recuperari, ... samd. :)

"Mana moarta" la pescuit cu mamaliga am avut si eu in tinerete, dar la rapitori foarte, foarte rar.
Fir intins!
Borealis F

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 04 Oct 2004, 13:11

trombi, dupa ceva partide de pescuit la avat, am ajuns la concluzia ca este cel mai imprevizibil peste dintre toti pe care i'am pescuit. In orice caz, nu merita sa te agiti atat pe seama lui. A fost norocul lui Eugen, in nici un caz nu s-a datorat nu stiu caror subtilitati sau altor chestii. Stai linistit, poate data viitoare iei tu si el nu. Sau poate o sa suferi aceeasi trauma :). Who knows?

Numai bine!

Scrie răspuns