Avati si "mana moarta"

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 04 Oct 2004, 16:43

si inca un motiv: SAREA TOT TIMPUL! :( :( :(

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Oct 2004, 16:45

sa-ti spuna eugen cum am prins ultima data la Olt avati
sareau in draci, dar la suprafata nu puneau botul pe nimic
am prins aproape de fund, in apa de cativa metri adancime, cu o rotativa minuscula

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 04 Oct 2004, 18:48

petru,

cred ca ai perfecta dreptate. de data asta am abordat pescuitul la avat in stilul in care procedez cand ma duc la clean sau pastrav. poate d-aia a si mers. :)

numai bine!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 04 Oct 2004, 20:22

Am observat ca fiecare avat mai mare,are un teritoriu al lui,pe care patruleaza.De exemplu,dupa o saritura intr-un loc,merge in amonte pana in alt loc unde sare din nou,revine,etc.Traseul unui avat ar fi cam un triunghi,suprafata lui ar fi teritoriul.Chestia beeeeeton ar fi,ceea ce am facut si eu,sa-l urmaresti si sa-l prinzi in timp ce schimba locul,pe traseu.deci intre sarituri,cand patruleaza. :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 05 Oct 2004, 01:09

"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu....sa-l admiri pe Eugen"

Right Trombonezu'???

Sper ca data viitoare sa fie invers!!!

Ceva asemanator i s-a intamplat anul trecut unui prieten de-al meu cu care pescuiam in acelas loc "umar la umar".Eu am prins 40 de white bass si el patru cu acelas FIRE LINE de 4LB,acelas leader fluorocarbon,acelas jig si acelas twister,doar..... mainile erau diferite!!!
Nu-i exclus ca pe viitor sa mi se intample mie,dar tocmai aici e frumusetea pescuitului ca nu sti niciodata la ce sa te astepti.

Fire intinse de niste "namile " de avati !!!

Jean Scurtu

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 05 Oct 2004, 08:39

Domnu' Jean, multumesc pentru aprecieri si incurajari! Ma incapatanez sa cred ca voi trece peste "criza" si o sa imi spal rusinica in fatza colegilor de pe forum! Daca nu o sa vin cat de curand cu ceva poze inaltatoare propun sa fiu banat de pe forum si pomenit la rubrica "copii, nu faceti ca ei!"
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 05 Oct 2004, 08:40

Eugen, cat avea avatul din poza (presupun ca e poza din galerie)?
Am avut si eu o serie de partide la avat, in delta, cand atacau ca nebunii si nu puneau gura. Am insistat insa, cu pauze pentru a lasa locul sa se linisteasca, si am avut succes. In general, din cate am constatat, avatii mari procedeaza asa.

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 05 Oct 2004, 08:41

Eugen inca nu si-a postat pe forum poza deoarece eu i-am facut-o cu aparatul familiei (cu film) si o sa mai dureze o vreme pana developez, scanez, postez... scuze! O sa incerc sa se imtample aceasta chestiune samptamana asta!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Scrie răspuns