Avati si "mana moarta"

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 04 Oct 2004, 13:14

lasa lasa ca la trombi e mai adanca problema
eu si mihai am avut o partida frumoasa la salau pe olt, si trombi dadea intre noi degeaba

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 04 Oct 2004, 13:24

trombi, ia-ti un aparat foto! Macar asa prinzi si tu ceva pesti ... in poze! :lol: :lol:

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 04 Oct 2004, 13:24

dupa parerea mea, trombi si-a facut un car de draci degeaba. inteleg mai bine decat multi cat de tare te poate exaspera avatul si n-ar trebui sa fie surprins ca nu i-a iesit.

oricum, situatia nu a fost una din care sa tragi o concluzie. am pescuit 3 ore, poate 4, iar momentele in care am prins eu au fost 2, fiecare de maxim 15 minute. pur si simplu el n-a fost pe faza atunci cand trebuia, e foarte simplu. apoi a fost si o zi ciudata, nici macar aia mici nu vanau, apa crescuse si inca era in crestere. de prins, am prins fix in acele scurte perioade cand vedeam activitate.

mai mult, dupa ce eu am prins, el s-a enervat, iar eu m-am relaxat si am pescuit concetrat pentru ca vedeam ca ceea ce faceam era bine. asta poate fi alta explicatie. mai e un factor foarte important, eu am mai fost o data la oltenita. asta era a doua oara, saptamana trecuta am fost, am cautat locuri, am tras niste concluzii. si acum m-am dus si am pescuit stiind exact ce trebuia sa fac. ca sa nu mai vorbim ca eu am fost si foarte motivat sa prind, avand in vedere mistourile de pe forum in legatura cu mine si relatia mea cu avatii.

sper ca a iesit pozna, ala mai mare a fost importalizat cu aparatul lui trombonezu. daca a iesit, o s-o vedeti in galerie, sunt foarte mandru de primul meu avat adevarat. :)

petru,
ai dreptate cu detaliile. si eu cred ca trebuie sa existe o explicatie pentru fenomenul mana moarta si cea mai plauzibila explicatie e cea data de tine. insa de multe ori sunt imperceptibile, cred, pentru ca daca au fost, nu le-am constientizat. am dat unul langa altul, i-am aratat exact ce si cum faceam, i-am dat exact acelasi leader de fluorocarbon pe care il foloseam si eu, si nimic. mai mult, la un moment dat i-am imprumutat voblerul norocos, timp in care eu am prins cu oscilanta si el cu voblerul meu tot nimic. deci tind sa cred ca a avut parte pur si simplu de ghinion.

dupa ce am plecat noi, din cate stiu in aceleasi locuri a bantuit amicul costica. sa vedem ce-a facut el, n-am apucat sa-l sun.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 04 Oct 2004, 13:45

Bine spus Eugen, mai putin partea cu subtilitatile. Am vazut avat prins la jig gol, mie mi-a dat un casalot in cea mai ordinara oscilanta din cate am vazut, weekendul asta a dat alin dupa unul care tocmai ce'a ras un banc de maruntis, cum a cazut shadul tractat de un fireline cat se poate de vizibil, a dat in el ca berbecul, aproape scotand shadul de pe jig, weekendul trecut a luat plumbul unui satean care dadea la agatat si asa mai departe. Lasa viteza de recuperare si povestile astea :). Ai avut NOROC, cum pana acum ai avut GHIONION :). Keep it simple!

Numai bine!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 04 Oct 2004, 13:56

todi,

exact asta am zis si eu, cred ca trombi a avut ghinion. cazul discutat nu are nici o legatura cu intamplarile, eram pe dunare si dadeam doar dupa avat. partea cu subtilitatile cere un pic de concentrare ca sa percutezi azi, esti prea obosit. du-te sa dormi. :)

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 04 Oct 2004, 14:16

lol, alin azi noapte intepa in somn, i-a invinetit coastele irinei. e dus :)

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 14:17

Excelent!!!
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 04 Oct 2004, 14:37

Salut,

Avatul e un peste tampit (sau o fi destept?) si mai cu toane decat ceilalti rapitori..
Acum vreo luna in concediu, eram cu cortul pe malul Dunarii cu un tovaras de pescuit, ne-am trezit la prima ora(era inca intuneric) si am inceput sa auzim pleoscaituri in apa..s-a luminat un pic si am vazut ca incepuse avatul sa vaneze, dar nu asa cate un atac, ca nebunul!!..cate 3-4 avati faceau un semicerc si impingeau obletii spre mal, sareau in sus, pleoscaiau, innebunisera obletii, ii haleau din zbor ca delfinii
Ce mi-am zis eu, stai sa vezi distractie frate!!! Si incepem amandoi, mai intii cu rotative clasice de avat, argintii (si cu ceva pene galbene pe tripla)..si dai, si dai, cateodata dadeam chair langa el, sau ataca obletii langa roatativa..dupa vreo ora am inceput sa schimbam rotativele, am dat si cu voblere, cred ca am ravasit toata trusa de pescuit fara nici un atac
Si chestia asta a tinut doua zile de dimineata pana seara (ma refer la vanatoare lor fiindca noi ne-am cam lamurit ca nu se poate si n-am mai insistat, mai dadeam sporadic dar fara tragere de inima..parca era blestemat)
Tot in vara asta avatul mi-a salvat doua partide ratate de somn, la sfarsitul partidei am pus o rotativa , am lansat de 3-4 ori, am luat cate un avat si am plecat acasa ca era deja intuneric
La una din partide mai eram cu doi prieteni, somn n-am luat deloc, asa ca seara pun o rotativa si zic sa incerc de 2-3 ori pana strang ei lansetele de somn (vazusem un atac anemic de avat cam in larg si cam cu 30 min mai devreme)
Dupa vreo 3-4 lansari am si avut un atac si am luat unul, mai dau de 2 ori si mai am un atac ratat, la care un prieten imi spune sa-i dau si lui batul sa dea de 2-3 ori..i-l dau, insista, insista,..nimic imi da batul inapoi, mai dau de 2 ori si am alt atac (asta incepe sa ma-njure: Cum p..ma-ti iti trage numai tie ?..nu stiu, dar parca dadeam mai cu convingere dupa ce l-am luat pe primul, parca intuiam unde va ataca in momentul urmator, tremuram in asteptarea atacului care eram sigur ca va veni..)

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 04 Oct 2004, 14:40

Costica, tata, ce-ai facut ieri la avati?!?
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 04 Oct 2004, 14:41

Sa inteleg ca ti'ai revenit trombi?

:)

Scrie răspuns