Avat pe Olt...imposibil de prins...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
leo_alien27
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Iul 2008, 23:00
Localitate: Valcea

Avat pe Olt...imposibil de prins...

Mesaj de leo_alien27 » 29 Iul 2008, 01:34

Salut... Fratilor deci e ceva de speriat... :datz: am plecat intr-o dimineata initial sa dau la salau... salaul nu a mers insa avataul ma spalat toata ziua pe ochi venea pana in mal si ataca pestisori si daca spun ca ma spala pe ochi intlegeti cam la ce dimensiuni ma refer ..2-3 kg... pt inceput bucurie mare am scos lanseta de spining pt ca la salau dadeam la fund cu pestisor viu..asa mergea acolo de obicei.. si cum spuneam am pus un vobler rapala floter original : galben verzui.. nimic... Am pus o oscilanta berti de vreo 8 gr. argintie am mai spalat apa vreo 1-2 ore si cu asta nimic... intrun final am pus o rotativa mepps de 1 si am luat 2 numai avati nu erau aia unu la 200 de gr si altu si mai mic...am dat cu pestisor viu la pluta la 3 palme de luciu apei nimic...nu stiu cu ce sa ii mai dau am fost 4 zile la rand si nu pot sa dau in el nu stiu ce are de nu pune gura... :help: poate ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat cu o montura cu ceva... :idea:[b]

Avatar utilizator
sapsiluap
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 135
Membru din: 24 Noi 2006, 20:06
Localitate: Deva / Cluj Napoca

Mesaj de sapsiluap » 29 Iul 2008, 08:40

eu zic ca trebuie sa continui sa dai cu rotativa mepps , pt ca asa cum ai prins avateii , asa cred ca vei lua si unul mai rasarit. eu cred ca avatul este un peste mofturos . eu am luat si la X-rap si la Thrillu`l de la Salmo si la rotativa no name... acum depide de sezon ... pt ca , acum este multa hrana in apa si sa zicem ca tu da cu un vobler care.i place , dar totusi exista probabilitatea mai mica sa.l atace deoarece exista hrana...

concluzia e... MAI INSISTA!!! :wink:

Avatar utilizator
misulian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 232
Membru din: 28 Iun 2008, 06:57
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de misulian » 29 Iul 2008, 15:11

1. Incearca sa pui in fata nalucii la vre-o distanta de 50 cm un streamer alb cu putin rosu, sau mai sunt niste stremere speciale pt avat:
http://www.flytying.ro/fly_index/index. ... 2&fly_id=5 sau
http://www.flytying.ro/fly_index/index. ... &fly_id=87

2. Daca vezi ca sar ca si "copiii in apa" da cu naluca dupa ei. Hai ca-ti explic mai pe larg: stai pregatit pt lansare si te uiti la apa, cand vezi ca a sarit, arunci in zona respectiva, cum a atins naluca apa incepi sa mulinetezi cu viteza mare si naluca sa fie cat mai la suprafata apei(batul perpendicular pe sol), Eu am reusit sa pacalesc unul asa, da mi-o luat 1 ora si 30 de minute

Daca nu merge 1. si 2. ii admiri, faci poze, filmezi si in final mergi acasa.
Se mai intampla :)
"Somnul ratiunii naste monstrii", din pacate fara solzi.

Avatar utilizator
leo_alien27
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Iul 2008, 23:00
Localitate: Valcea

Mesaj de leo_alien27 » 29 Iul 2008, 16:17

:lol1: mda e misto chestia cu filmatul dar asta ca sa ii mai studiez si acasa... :lol: ... oricum nu ma las pana nu le prind smecheria...multam pentru sfaturi si o sa va anunt de rezultate...acum nu prea ma astept la ceva uimitor pt ca e apa tulbure..astept sa se limpezeasca si nu mai scapa de mine :D..... astept in continuare si alte solutiii...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Mesaj de SVF » 29 Iul 2008, 16:56

Stai linistit, nu cred ca s-a nascut inca omul care sa inteleaga pe deplin avatul :lol: :lol:

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 29 Iul 2008, 19:13

De fiecare data cand am mers la Olt am luat avat fara probleme la rotative Mepps. Nu inseamna ca-i o regula, dar eu unul trec la voblere doar daca nu pune botul la rotativa.
Cu lacrimi Bastus!

Avatar utilizator
hunting_fish
veteran
veteran
Mesaje: 680
Membru din: 07 Apr 2008, 18:17
Localitate: United States of Romania

Mesaj de hunting_fish » 29 Iul 2008, 19:26

DAR.. da sau nu cu coada avatul pe Olt.... ???

:lol: :lol: :lol:

P.S. Don`t shoot!! Don`t shoot!!
8)
...... ><(((@> .......

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 29 Iul 2008, 19:39

pai la cum stropea cu apa pana pe mal, sigur era lovitura data din coada :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 29 Iul 2008, 19:44

daca nu vrea si nu , incearca mai la toamna si evita zilele cu multa populatie pe mal . sigur va merge la ce ai incercat :D . nu tre musai sa se faca vazut k sa prinzi . pont :wink: gata ca rasare gloata :P

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 30 Iul 2008, 10:25

cele mai bune partide la avat le-am avut primavara sau toamna si avatul nu sarea deloc sau aproape deloc
cele mai proaste partide le-am avut vara, cu zeci de sarituri


parerea mea - vara cand este "avateala" ce mare, fierbe apa etc. doar la musca se pot obtine rezultate constante

Scrie răspuns