avat la salmo thrill

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Mesaj de zvic » 13 Iun 2008, 15:05

Eu am prins chiar bine la salmo thrill, avati in jur de 2 - 2.5 kg. Din cauza asta mi-am luat 4 bucati, sa am de rezerva in caz de ceva. In anumite conditii merge foarte bine dar asta nu inseamna ca trebe sa prinda oricand si oriunde. Cum am mai spus intr-un topic, merita sa-l ai in trusa alaturi de niste linguri de alea de la kastmaster si alte naluci , fiecare cu aplicatiile ei.

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Mesaj de aZu » 13 Iun 2008, 17:55

gigi 2007 ti-l cumpar eu. sau sa facem un schimb....
De unde esti?

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Mesaj de gigi 2007 » 13 Iun 2008, 20:16

- pai ce sa vand ....o chestie care vine trasa prin apa fara sa faca nici o figura de stil ???..sunt din banat si pescuiesc pe clisura dunarii zona coronini
- probabil ca cine a prins cu acest vobler, prindea cu orice altceva...
- am prins si eu momente din acelea in care aproape la orice aruncare in dunare se agata cate un avat...indiferent cu ce naluca..Acele partide nu le-am pus la socoteala in privinta contorizarii unei anumite naluci prinzatoare, deoarece locul 1 era ocupat cam de toate in mod egal..eu vorbeam de zilele in care ori dai in dunare ori in vana de acasa e acelasi lucru...atunci o anumita naluca face diferenta ,am dat exemplu cu rapala rosu, altadata diferenta a facut-o un vobler sert minnow, altadata un blinker dam efzet etc....o sa insist si cu thrill dar mi se pare ca irosesc din timpul pretios din ziua respectiva in detrimentul altor naluci.
- eu am spus ca eu nu sunt multumit de thrill, dar nu contest succesele altora cu aceasta naluca...

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 13 Iun 2008, 20:25

pe Dunare si io am dat cu thrilul si tot asa aveam impresia ca dau in cada. cum am bagat o oscilanta in 10 min a si picat avatul. asa ca sunt bani aruncatzi pe fereastra din partea mea. poate alti au avut rezultate bune dar io nu. si in zona unde dau se prindea avat si la virmusi(stiu ca suna ciudat dar e adevarat)
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

gigi 2007
senior
senior
Mesaje: 417
Membru din: 12 Oct 2007, 22:03

Mesaj de gigi 2007 » 13 Iun 2008, 22:50

- defapt hegedusalin ne descrie cel mai bine cum sta treaba
E un esec total. E posibil sa se prinda cu el intamplator pt simplul fapt ca e reproducerea fidela a obletelui, avatul sarind si pe plumburi goale cateodata. dar wobler nu e.
....
- nu as insista pe acest subiect, dar ma gandesc ca unii il vor cumpara doar ca au auzit cate ceva lucruri bune despre el pe acest forum si se vor lasa pacaliti....uitati de el, exista atatea alte alternative incat nu merita sa pierdeti timpul sa-l probati ,dar sa-l mai si cumparati...

Avatar utilizator
seve
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 18 Noi 2007, 12:03
Localitate: seattle, wa
Contact:

Mesaj de seve » 14 Iun 2008, 09:39

eu unul nu as merge atat de departe gigi....si eu am thrill-ul si pot spune ca sunt dezamagit( aveam asteptari mult mai mari, practic l-am vanat pe internet cateva luni pana l-am cumparat acum un an si ceva). nu am prins la el dar nici nu l-am folosit prea mult..in schimb i-am schimbat barbeta, am facut una mai lata si mai groasa..gen count-down si parca i-am imprimat putina miscare. cred ca daca ar fi sa simplificam grosoloan lucrurile putem afirma ca in materie de pescuit sunt doua tipuri de pescari: cei care mizeaza pe diversitate si cumpara multe naluci in speranta ca vor avea mereu pe cea potrivita in functie de conditiile si parametri specifici( curentul apei, adancimea la care se afla pestele, vizibilitate, momentul zilei, specia vizata, pestii prada din zona respectiva) partidei de pescuit(inclusiv subsemnatul care s-a ales cu cateva sute bune de voblere :) ) si pescari care mizeaza pe specializare, care pescuiesc mereu cu o singura naluca si ii afla toate tainele( am un prieten care pescuieste la avat numai cu plumb cilindric si streamere si de multte ori a facut spectacol in conditiile in care ceilalti nu au prins). pt mine sau pt tine thrill-ul nu reprezinta cea mai buna naluca de prins avat dar nu cred ca ar trebui sa-i "incutajezi" si pe altii . sunt sigur ca sunt si persoane care au pescuit cu acest vobler , au gasit un ritm adecvat de recuperare si prind avat foarte bine cu el. acum gandeste-te si la faptuil ca nu toata lumea se destainuie pe internet si este dispusa sa dea informatii aflate in uram unui lung proces de succese si esecuri (eu unul nu am ce dezvalui :oops: :lol: :lol: )

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 15 Iun 2008, 00:05

Am cumparat si eu acum vre-un an 2 bucati.... mi-a placut reclama si fotografia din Av.P ... :lol: Din fericire am reusit sa scap de unul, l-am dat unui prieten contra unui minnow... :wink: Celalat e inca in trusa si sper sa prostesc ceva avati pe Tamisa... ca pe Olt... canci...

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Mesaj de aZu » 15 Iun 2008, 07:07

este avat pe Tamisa?
da' shalau ?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Iun 2008, 08:12

Avati pe Tamisa ? :lol:
Ai mai multe sanse sa prinzi un tarpon. :twisted:

Avatar utilizator
shootgun
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 10 Feb 2005, 17:42
Localitate: City of London
Contact:

Mesaj de shootgun » 15 Iun 2008, 19:35

tudor, aZu....relaxati-va.... Este destul avat pe Tamisa.... stiuca, salau, biban si somn de asemenea.... problema este ca unii cred ca Tamisa incepe si se termina in Londra.... Richmond si Hampton Court sunt doua orase strabatute de Tamisa, in amonte de Londra unde este peste din belsug...nu este poluare si raul nu este mai lat decat Oltul la Fagaras. In Hampton Court este un baraj similar cu ce avem noi pe Olt, iar peste este destul.... In Richmond s-a prins recordul national la biban... Maine se deschide sezonul si sper sa va pot arata despre ce vorbesc....

Scrie răspuns