Avat in zona Bucurestului??????

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Aber Ciprian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2005, 12:21

Avat in zona Bucurestului??????

Mesaj de Aber Ciprian » 31 Iul 2005, 10:22

Sunt din Sibiu si m-am mutat in Buc. de ceva timp,dar pt.o partida de avat tot la Sibiu trebuie sa merg.Daca stie cineva o zona de avat nu mai departe de 60-70 de km il rog a ma anunta si pe mine.Multumesc anticipat.Sunt distrus ca nu pot pescui una dintre speciile male preferate.

Avatar utilizator
cosmin81
veteran
veteran
Mesaje: 843
Membru din: 22 Ian 2005, 21:00
Localitate: BUCURESTI

Mesaj de cosmin81 » 31 Iul 2005, 11:34

salut, Ciprian

nu dispera! Poti prinde avat frumos la Dunare la Giurgiu sau la Oltenita. Daca te uiti pe o harta a Romaniei o sa constati cat de aproape e Dunarea de Bucuresti (vreo 70-80km..maxim)! Si eu am fost prima data cu niste prieteni, insa mi-am luat o amenda frumoasa de la politia de frontiera caci n-aveam ce-mi trebuie. Deci iti trebuie permis de pescuit pe care sa-l vizezi la politia de frontiera, timp liber si o masina! Alteori mai urca avat din Dunare si pe Arges si poti prinde in avalul barajului de la Mihailesti (la vreo 20 km de Bucuresti), chiar week-end-ul trecut am vazut ceva atacuri! Daca esti interesat, You can join the team!!! :wink: ....vorbim
"cand ultimul copac va fi taiat din padure, cand ultima caprioara va fi impuscata, cand ultimul peste va fi scos din ocean, omul va realiza un lucru....NU PUTEM MANCA BANI"

Aber Ciprian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2005, 12:21

Mesaj de Aber Ciprian » 31 Iul 2005, 11:48

Mersi mult pt. aceste informatii,dar pe Arges in afara de niste clenuti,bibanei,salauti,f.multi oameni,plase etc nu am avut parte de partide frumoase,iar atac de avat chiar nu am vazut si am coborat de la Mihailesti pana in Adunatii Copaceni,in schimb am prins ceva stiucii+cleni pe Neslov,dar nici un avat.La Giurgiu am fost in iarna am luat un singur salau,dar din pacate nu cunosc zona.Poate chiar ma alatur echipei timp liber la sfarsit de saptamana,masina exista astept o "invitatie".Multam fain.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 01 Aug 2005, 09:19

Pe Neajlov in ce zona ai fost?
Si eu sunt in faza de prospectare a apelor curgatoare din jurul Bucurestiului.
Deocamdata am fost pe Arges si am fost destul de incantat.
Pe Neajlov am fost o singura data si am prins un singur clenut, plus o lupta apriga cu cei mai rai tantari pe care i-am vazut vreodata(si credeti- ma ca am vazut cateva locuri cu tantari pana acum).
Orice informatie este binevenita.
Multumesc!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 01 Aug 2005, 12:16

- cosmin81 -

"Alteori mai urca avat din Dunare si pe Arges si poti prinde in avalul barajului de la Mihailesti (la vreo 20 km de Bucuresti)" -

Din Dunare pe Arges nu mai urca de mult nici-o fiinta vie. Daca-ai vedea Argesul intre Buciumeni ( confluenta cu Dambovita) si Otenita ti-ar trece de pescuit pentre toata viata.
Ce-ai vazut in aval de Mihailesti vine de pe Arges de sus; este avat mic dar mai mult clean si biban frumos.Se pare ca este si stiuca dar eu nu am vazut.

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 01 Aug 2005, 12:31

Cine este amator de un schimb de experienta?!
Eu am prins salau destul de frumos pe Arges!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Aber Ciprian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2005, 12:21

Mesaj de Aber Ciprian » 01 Aug 2005, 16:31

[quote="Armand"]Pe Neajlov in ce zona ai fost?
La Comana din Calugareni faci stanga spre Manastirea Comana/delta Neaslovului,meri vreo 18 km si ai sa te intalnesti cu raul treci podul,iar la singura intersectie faci iar stanga treci calea de linie ferata si ghici iar stanga,te descurci tu.Zona super,pescari relativ putini,tantari"f.prietenosi",dar daca ai la tine niste Autan(crema/spray impotriva tantarilor)te-ai scos,pesti luptatori mai ales cleanul,apa tot timpul este curata din cauza deltei care o filtreaza nu mai stiu acum cu inundatiile astea.In primavara am prins chiar satisfacator:clean=1kg-1,3,iar stiuca nu mai mare de 2kg,somn"pitic"1-2kg,numai la vobler de 5 gr.Alta zona buna pe Neaslov de clean este din Calugareni faci dreapta pe la primarie si ai sa te inalnesti la vero max.1km cu raul si mergi in amonte-locuri super si ajunge....

Ciobi
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 13
Membru din: 04 Aug 2005, 16:27
Localitate: Suceava

Mesaj de Ciobi » 04 Aug 2005, 16:41

suna interesant :)

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 05 Aug 2005, 10:23

Merci mult!
O sa incerc si iti spun ce am facut!
suna super interesant!
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 08 Aug 2005, 14:57

Am fost sambata in zona - la Comana, Falastoaca si in recunoastere la Calugareni. Ca sa-l citez pe Caragiu: "canci". Numai cu rotative.

evident, dupa ploaie era apa umflata si pestele speriat.

Argesul foarte murdar (carpe, tricouri si alte produse de igiena personala), neajlovul mai curatel.

Localnicii spun ca este clean 300g-1,5 kg, ocazional o stiuca, un somote (in jegu ala??? ma mir eu in sinea mea) mai ales pe neajlov in aval de Calugareni - spre Cranguri si Singureni. Localnicii luau la alau niste pestisor cam 3 la palma, la undita mai nimic - era curentu prea mare.

Concluzie: am sa mai incerc peste 2-3 saptamani.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Scrie răspuns