avat in Delta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 08:32

mihai,

avatii pe dunare sau pe canale ?
la ce i-ai luat ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Iul 2004, 08:59

Am pescuit avat in doua locuri:
1. Pe canalul de la Mila 23 spre Ligheanca, la o intersectie de 5 canale;
2. Pe Dunare, la Partizan, la 50 m aval de sat (aici a fost distractie ca s-au adunat bastinasi si turisti la dreapta si la stanga mea de aproape nu mai aveam unde sa lansez si mureau ca nu prindeau nimic)
Am luat la lingura cu fete plan-paralele nichel si la alte oscilante inguste argintii. Am luat multi si la streamer productie proprie prins la 50 cm in fata lingurii. Interesant e ca atunci cand dadeam cu lingura+streamer prindeam de 2 ori mai multi la streamer decat la lingura. N-am incercat cu doua streamere + lingura.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Iul 2004, 09:12

Frumoasa intersectia aia! Superb loc!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Avat

Mesaj de costica_fishing » 06 Iul 2004, 09:33

am fost o saptamana la Rosu, in Delta.

Chiar pe canalul respectiv, intre Puiu si Rosu, sarea avatul in draci.

Am incercat rotative (cu dressing sau fara), oscilante, voblere, popper (o bucata), cam tot ce are trusa.

Cucu!

La fel si la ceilalti concetateni. Mai avea putin si sarea in barca, da nu punea botul.

Mai pe fund dadea biban si ceva salau, la groapa dinspre Rosu, la twister galben fluo cu gliter. Intr-o ora facei 3 kile de biban (mai mare ca palma).


Oricum, desi este off topic, ce m-a frapat cel mai mult a fost ca nu se (mai) prindea deloc crap, pentru urmatorul motiv:

toata lumea venea dupa el si nadea cu porumb - treaba veche si stiuta. Un tovaras din grup, drept urmare a venit cu un sac de 25 kg de porumb.
Am ras de el si am zis ca e dus cu pluta. Da pe salupa ce ne-a luat din Tulcea ne-am intalnit cu ceva pescari din Tg. Mures, care aveau vreo 3 asemenea saci. Am zis - altii si mai. Da' cei de la baza ne-au ziz ca suntem parfum. Grupul de dinaintea noastra a venit cu 8 saci de porumb, drept pentru care a trebuit sa mai vina inca o salupa sa care porumbul.
Astfel de grupuri veneau la 2-3 zile.

Consecinta: tot ce se prindea in canal (inclusiv platica, salaias, ghibort) era plin de porumb. Dupa umilele mele aprecieri, in decurs de o saptamana s-au aruncat cel putin 2 tone de porumb in canal.
Si toata lumea era surprinsa ca "nu vrea", dar nadea de zor.


Ca sa vezi unde duce nebunia!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Avat

Mesaj de MihaiV » 06 Iul 2004, 09:44

[quote="costica_fishing"]Chiar pe canalul respectiv, intre Puiu si Rosu, sarea avatul in draci.
Am incercat rotative (cu dressing sau fara), oscilante, voblere, popper (o bucata), cam tot ce are trusa.[/quote]

Cam asa si cei din jurul meu. Dar din pacate pentru ei, nu aveau in trusa ceea ce aveam eu: linguri oscilante foarte, foarte inguste! Avatul urmareste bancul de obleti mici. Asa ca trebuie imitati obletii mici. Lingura mea avea 3 cm lungime si 5-6 mm latime! Si ancora mica, de dimensiunea celor cu care-s echipate voblerele de 2 cm. Plus ca firul era f subtire, de 0.14. Cand am dat cu fir de 0.20 am vazut cum avatii veneau pregatiti de atac pana la 10-15 cm de lingura si o refuzau schimbandu-si directia de deplasare si plecand in treaba lor! I-am mai vazut pe unii dand chiar cu inaintas metalic! :(

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:03

de unde ai luat lingurile ?
ai dreptate, este un motiv foarte plauzibil
eu nu am avut oscilante atat de subtiri
si am dat mereu cu minim 0,18
am sa incerc si asa, incercarea moarte n-are
dau cu doua bete odata, un medium si un UL :lol:

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 06 Iul 2004, 10:14

Alea plate sunt de pe Cabelas, Casting spoons. Restul le am in trusa de ani de zile, nu mai stiu care de pe unde, in general luate din trusa lui frate-miu :lol: :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:17

daaaa ?
las ca trec eu pe la Bogdan sa-l intreb :D
o s ama uit acum pe cabelas sa vad cum arata

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Iul 2004, 10:23

Uita-te intii in catalogul Mepps :lol: Saltwater Cyclops din nichel, marimi mici ar trebui sa mearga la fix!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 10:24

pai o sa ma uit sa vad cum arata, si o sa-mi iau Bertilure :D
am prins ideea, mici si inguste

Scrie răspuns