avat in Delta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 06 Iul 2004, 16:49

Mandy,

la mine taifunul este oscilanta pt. avat, pastrav
punct
exista si varianta ES, model mai mare pt. stiuca, care este oscilanta pentru stiuca, iarasi punct :)
in momentul de fata, referitor la oscilante, am ajuns la concluzia ca nu-ti trebuie multe modele de oscilante, daca ai cateva bune, testate, si si stii sa pescuiesti cu ele, le simiti - asta este

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 06 Iul 2004, 21:01

Foarte corect. taifun = pastrav, avat. Eu vroiam sa spun ca e singura oscilanta la care am prins toate speciile pe care le-am mentionat. In rest si eu folosesc taifunul pt pastrav si avat. Clean am prins pe mures dar dadeam dupa avat, iar stiuca am prins pe o balta unde nu vroia sa muste la nici o oscilanta mai mare si taifunul era printre cele mici pe care le aveam in trusa. Cunosc ES-ul si mie mi se pare sora mai mare a taifunului. Se comporta cam la fel zic eu.

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Avatul!

Mesaj de legio1083 » 11 Iul 2004, 16:10

Salut!
Iar a incins avatul spiritele...
Eu unul fur o lingura-doua din sertarul cu tacamuri, le tai coada (mai mare sau mai mica, dupa necesitati...) o pilesc un pic , o gauresc si-i pun ancore , apoi pun muste fabricatie proprie, si din cand in cand in loc de 2 moste pun doar una si un "silicon" in montura pe care i-am descris-o lui Danr ... Nu stiu daca el a avut succes cu ele dar eu personal ma bazez pe ea 100%! Poate va da el cava detalii daca sunteti interesati...
Maine o rad la avat si aper sa fac cateva fotografii convingatoare care sa garniseasca un articolas pe care-l "coc" de cava vreme dar n-am reusit sa-l definitivez...

Numa' bine si sper ca v-am ajutat cu ceva...
Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Scrie răspuns