Alegerea Nalucii pentru Stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 23 Dec 2004, 15:16

E posibil sa fi supravietuit , poate a scapat de vobler . Am prins odata una cu o rotativa de 4 in falca . Si era cam ruginita . Deci nu era scapata recent . Poate a supravietuit si a mea !!

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 23 Dec 2004, 15:22

4 adi f.
Carnagiu poti face si la oscilanta . ex. 23 in aprox. 2 h . Daca mai eliberezi prinzi si la anu' .
La mont. am avut in viata mea de pescar max. 11 .
Se ocupa altii de carnagiu , chiar cei ce ar trebui sa protejeze habitatul .
numai bine !

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 23 Dec 2004, 15:25

[quote="razvan m."]Am citit in ultimul numar din Aventuri la pescuit un articol despre Gostilele. Cum ca s-ar fi golit balta de rapitor, de catre nu mai putin de trei valuri de pescari.
Cei mai parsivi, cei din valul trei, dadeau ... auzi domnule, daca iti vine sa crezi .... la montura cu peste mort (tirette, pentru conesseurs - cica). :shock:


Nu cred ca e vreo diferenta de sportivitate intre pescuitul cu naluci si cel cu montura cu peste mort.[/quote]
salut RAZVAN! ai pescuit la tirette?ai obtinut rezultate?ai bat de tirette? s-ar putea sa confunzi cu tehnica mort- manie.la tehnica tirette nu ai montura decat un carlig si un plumb ,dar iti trebuie multa experienta ,e recomandata pentru balti suprapescuite, cu pesti stresati de naluci. pe ultima eticheta de cotnari scria" pour les connaisseurs" ,da' poate confund.
walleye

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 23 Dec 2004, 15:42

[quote="Calone"]4 adi f.
Carnagiu poti face si la oscilanta . ex. 23 in aprox. 2 h . Daca mai eliberezi prinzi si la anu' .
La mont. am avut in viata mea de pescar max. 11 .
Se ocupa altii de carnagiu , chiar cei ce ar trebui sa protejeze habitatul .
numai bine ![/quote]
salut CALONE!pai asta e tot miezul la stiuca,exceptia care confirma regula.cea mai buna zi ,am avut-o la wobler facut de mine.ca si in cazul tau a fost ziua in care se sinucidea ,nu manca.cu momeli artificiale nu o sa vandalizezi o balta,nici macar cu montura cu peste viu,dar montura asta e dracu' gol si raneste pestele cumplit.mai are un lucru care imi place :iti aduce stiuca la picioare si ii poti studia comportamentul pe ultimii metri.eu o folosesc acum, doar cand mor dupa un rasol de stiuca
walleye

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 23 Dec 2004, 15:56

Ma bag si eu ca sa incerc sa inlatur orice confuzie.
- Corect este : pour les connaisseurs.
- Pescuitul cu peste mort (mort manié), stilul Albert Drachkovitch, are cam aceleasi caracteristici ca si pescuitul cu jig. Pestele mort se pune pe o montura, Drachko sau alt tip, si se practica aceeasi animatie, de cele mai multe ori in dinti de fierastrau, ca si cu jig-ul.
Gasiti aici niste explicatii : http://www.carnavenir.com/articles/mort_manie.htm

- Tirette se practica cu o lanseta mai lunga si mai fina decit cea pentru mort manié. Montajul este foarte usor de facut. O oliva pe firul principal care se blocheaza pe un virtej de care e legat un forfac intre 50cm-1m pe care se pune un cirlig simplu. Pestisorul viu sau mort se agata de gura. Se lanseza chestia cit mai departe, si din cind in cind se trage pe un metru-doi. Foarte simplu.
Explicatii mai ample :
http://www.carnavenir.com/articles/tirette.htm

ammody
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 04 Dec 2004, 18:40
Localitate: oradea

Mesaj de ammody » 23 Dec 2004, 16:22

Hai sa intru si eu in discutia asta .
Ce am vazut : tipul care mi-a aratat montura , e o legenda . A prins 8 buc. intr-o dupamasa si numai crocodili , pe bune .
Cum arata montura tipului .
O struna foarte subtire , cred ca un 0.12 ( nu stiu de unde a facut rost de asa ceva ) si un plumb de vreo 5 -10 gr. Plumbul fix pe fir cu vreo 20 cm . inaintea strunei , struna avea vreo 25 cm . Tragea pestele pe struna cu o iglita , si o scotea pe lateral , dupa care monta o tripla micuta de 8 sau 6 . tragea apoi de struna pana intra capatul triplei in pestisor si ramaneau doar virfurile ( zicea ca trebuie neaparat sa se nvarta pstele in apa la recuperarea firului ) . Asta era toata montura . Simplu ca buna ziua . Apoi urma partea cu maiestria . Asta lasa de dorit , el 8 buc. , eu nimic si nici macar nu pot sa mi dau seama cum dumnezeu le prindea . Parca citea apa . Aici... aici ... Pac 1 , pac 2 , 3...8 seara .
Mi-a daruit 2 mie , 2 lui si culmea 4 inapoi in apa si cele mai mari .
Tot respectul . Daca ar fi toti asa si sa ti arate si sa elibereze , cred ca toti am prinde peste .

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 23 Dec 2004, 16:45

salut ammody!faza cu invartitul pestelui ,crezi ca e tot secretul? nu face decat sa-ti torsioneze firul.tot secretul e dinamica pestelui in apa:imita un peste ranit sau neatent adica un comportament atipic pentru un peste sanatos.crezi ca nimeni din forum nu a patit sa nu prinda nimic si altul
sa-l rupa?important e sa iti pui problema logic si sa vezi unde gresesti.de curiozitate :cat peste a avut in 8 crocodili?!nota 10 pentru comportament sportiv,a eliberat piesele cele mai mari.
walleye

ammody
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 19
Membru din: 04 Dec 2004, 18:40
Localitate: oradea

Mesaj de ammody » 23 Dec 2004, 17:57

Oricum am mai progresat ceva de atunci . Am prins si eu la vobler , model ce mi l-a recomandat acelasi tip .
De fapt , stie si pescuit si locuri . Da la stiuca de cand era copil .
Ultima iesire ce am facuto cu respectivul , mi-a aratat cum se prinde stiuca la twister , fara sa folosesti jig . Aceiasi chestie cu iglita pe struna dar de data asta ancora era in spate cam pe la jumate . Avea vopsit twisterul la cap cu un rosu spalacit . Cica treaba aia o enerveaza . De data asta imprima miscari scurte si bruste twisterului . La montura lucra mai incet . Iarasi le-a spart . E nebun .
de data asta am avut si eu rezultate , bineinteles nu ca el .
Si tot la fel de sportiv a fost . E dement dupa drilul oferit de stiuca , asa zice el . Da , e foarte frumos , sustin indarjit .
Respect pt. maistor .

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 23 Dec 2004, 18:32

adrian frunza zise: "ai pescuit la tirette?ai obtinut rezultate?ai bat de tirette? s-ar putea sa confunzi "

Da am pescuit si pescuiesc la tirette, mult mai mult decat la Drachkovitch. Am mai vrobit despre asta pe forum. Ziceam ca la noi ii zice pipait (tradus din ungurescul topogotas). Am mai auzit si varianta taras.
Am obtinut si rezultate. Unele din ele pot fi vazute la galeria foto. Mai sunt si altele. Chiar deosebite.
Pescuiesc cu un bat Sportex Turbo Kev, 3,05 m, actiune 35 gr., sau din barca cu un Tactilium (cu semnatura lui Albert Drachkvitch pe el), 2,70 m, 10/60 gr.

Dar tu, "ai pescuit la tirette?ai obtinut rezultate?ai bat de tirette?".
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 24 Dec 2004, 10:11

.... :?: :!: .... :shock:
[/quote]
Imi place Adeline ca nu te-ai "atacat". :D

Scrie răspuns