Alegerea Nalucii pentru Stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Dec 2004, 11:41

Nu cred ca am fost inteles. Noi nu pescuiam la montura cu batul pe suport, asteptand sa traga, ci la montura jucata din varful lansetei la fel cum joci un jig. E un pescuit la fel de dinamic ca cel la rotativa, nu e nici o diferenta, ce sa mai vorbim de sportivitate, eu zic ca e OK.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 23 Dec 2004, 12:48

Adeline, daca nu e nici o diferenta, as putea practica spinning doar la peste viu sau mort ? :D

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Dec 2004, 13:52

Opre.Ovidiu scrie:Adeline, daca nu e nici o diferenta, as putea practica spinning doar la peste viu sau mort ? :D
.... :?: :!: .... :shock:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 23 Dec 2004, 14:08

Diferenta e ca da mai bine la montura . Sportivitatea e la fel . Doar modul recuperarii si al jocului din varful lansetei difera . E mult mai lent .
Referitor la rateuri depinde de mana pescarului . Ataca intodeauna , repet intodeauna pe pauza , dupa ce ai imprimat jocul respectiv , si intinzi firul .
Atunci o "simti" , ca e acolo . Daca ii dai in bot imediat risti sa o pierzi , dar daca o lasi putin si o controlezi foarte fin din fir pana da sa plece singur e a ta .
Depinde dor de exercitiu si de nr. de exemplare prinse . La inceput normal ca ratezi , ai tendinta de a o intepa imediat ca poate il lasa....
Numai bine !

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Dec 2004, 14:33

Da e super fain sa vezi cum merge firul in lateral si sa astepti cu firul semitensionat momentul inteparii.Secundele alea in care iti infranezi reflexul de a intepa sunt comparabile cu cele de dinaintea ejacularii, iar cand ai confirmare la intepare... ce sa mai vorbim...hhhmm...

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 23 Dec 2004, 14:44

Ai dreptate Adenin , sincer . Oare e mare , sau marlita ....? surpriza . Alea mai torpile de obicei le simiti dupa puterea plecarii , dar sunt si torpile hoate care asteapta sa le starnesti din intepatura puterea .
Cel mai mult mi place cand iese la suprafata si face miscarile alea stanga -dreapta din tot corpul cu gura cascata . Super senzatii !!! de 5* ce mai .
Nu se compara cu nici un alt rapitor , referitor la felul cum se zbate . E unica .

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Dec 2004, 14:50

Se vede clar ca-ai gustat-o... sau mai bine zis c-ai mancat-o pe paine :lol:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 23 Dec 2004, 15:00

Ultima care am gustato s-a dus cu vobler cu tot . Ratarea a fost chiar in momentul iasirii la suprafata . Si a fost buna bucata ! Dar ...necazul !
La vobler ma refer , ca libertatea o merita sincer . A fost singura ce a inghitit peste limita strunei !
Nu am mai patit asta decat cu respectiva ! Si voblerul era vobleroi ce mai.. :( .
Ai patit ceva cazuri asemanatoare ?

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 23 Dec 2004, 15:07

Tu cam ce crezi?...Oricum necazul nu e la noi , e la biata cumatra care-i sortita unei morti nedemne. :(

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 23 Dec 2004, 15:07

[quote="Adelin(Arad)"]Nu cred ca am fost inteles. Noi nu pescuiam la montura cu batul pe suport, asteptand sa traga, ci la montura jucata din varful lansetei la fel cum joci un jig. E un pescuit la fel de dinamic ca cel la rotativa, nu e nici o diferenta, ce sa mai vorbim de sportivitate, eu zic ca e OK.[/quote]
salut!ADELIN nu fa popularitate metodei ca ramai fara stiuca in balta.am avut surpriza ,cu aceasta metoda(mort manie ,montura proprie,nu DRACHOVITCH ) sa raschetez efectiv stiucile din balta;in 2,3 pescari pe acelasi bazin e aproape carnagiu.mai ales pentru baltile mici cu potential redus metoda e dezastruoasa.noroc ca montura are niste limite legate de vegetatie, copaci scufundati.
in alta ordine de idei,faza cu ejacularea e de top.daca tot e la moda continenta sexuala,am putea prelungi momentul dinaintea inteparii la infinit,am avea senzatii nemaintalnite(?!)si toata lumea ar fi multumita inclusiv stiucile.ar fi o singura problema :ar trebui sa ai ambulanta langa tine pentru resuscitare ,esox captivus oricum nu poti face. inchid holospatiul adelin.
montura e foarte buna.am prins cu ea salau ,biban si clean mare.acum nu ma mai pasioneaza decat plasticele
walleye

Scrie răspuns