Alegerea Nalucii pentru Stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 03 Dec 2004, 15:47

si ca sa raspund si la intrebare :lol:

teoria nalucilor:

pesti foarte activi - naluci mari, colorate, vibratie puternica, evolutie agresiva

pesti inactivi - naluci mici, patter natural, vibratie subtila, evolutie naturala, incetinita

deci insisti pe o naluca corespunzatoare pestilor inactivi, de preferinta pe naluca" locului " - asta daca ai experienta pe locul respectiv si stii ce merge cel mai bine acolo intr-o astfel de situatie

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Lipo

Mesaj de legio1083 » 03 Dec 2004, 16:20

Da' m-ati disperet cu lipoveanu' ala! :evil:
Cu ce palaria mea dadea de va dadea la toti peste ochi cu fiecere pste prins, in timp ce "unii", anume 6 la numar strecurau apa...
Nu zic am patit-o si eu cu un lipovean(naturalizat langa Iasi) care venea pe balta, scuipa de 2,5 ori printre dinti apoi se scarpina in cap in partea stanga cu mana dreapta apoi pleca vijelios spre un loc anume de pemal. Acolo, tehnica: Ochi spre apa, 3 pasi spere stanga, inca unul apoi lamseu(cu super scula, o nuia de alun de 4 metri si 3,8cm armata cu nilon de6, carlig/carmac 2/0 si guguloi de mamaliga pe fieratanie) apoi DEZASTRU ! Crap cat porcu' luat pe sus cu solzi cu tot.Toata treaba asta dura pana se facea muci. Atunci deja avea peste cat abia sa poata duce. In acelasi timp, je care era de la 3 am pe balta, nu aveam decat ciortani si tenuti... nu mai mult de 3kg. Acm acelasi lucru il comotea si cand voia salau... De data asta folosea doar bucatica de peste( bibi, carasel, platicuta...).
Cand il intrebam cum reusea toata "crima" asta ranjea si-mi spunea ca noi astia de la deal ar trebui sa nu mai venim la balta ca poate ne innecam. Si oricum nu (stim sa) prindem peste.

Asa ca. Spuneti-mi va rog ca l-ati innecat pe lipo si pana la urma ati aflat cum facea de prindea tiuca. A-i naibii baltareti... :x
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 03 Dec 2004, 16:44

OK, sa raspundem si la intrebare ... :lol:
Teoria nalucilor (in cazul meu):
A. Stiuci inactive:
- mici (marlite imature sexual) - nu m-am intalnit cu o astfel de perioada de inactivitate, tot timpul se gaseste cate una sa apuce ce-i dau :lol:
- mici (mature sexual) sau mari - pot sa dau cu orice, oriunde si oricand ca tot nu pun botu' :twisted:
B. Stiuci slab active - ???
C. Stiuci active:
- mici (< 2 kg) - indiferent de sezon, mai putin in prohibitie, merge orice am in trusa (oscilante, rotative, voblere, plastice moi, streamere), n-are importanta culoarea, nu conteaza jocul imprimat si viteza de recuperare (numai sa nu agat plantele acvatice, daca sunt)
- mari (> 2 kg) in perioada calda in ape acoperite cu vegetatie - oscilante mari si usoare (Delta de la Gipo, Eira, Dr. Pike de la TV, etc), voblere floating (performerul meu e Rapala Original), streamere nelestate
- mari (> 2 kg) in perioada rece cand vegetatia s-a lasat - oscilante mari si grele cu bataie lenta pretabile jocului pe verticala, voblere sinking (preferatele sunt un Rebel Fat Rap si cateodata un Rapala Rattlin'Rap) si streamere lestate mai mult sau mai putin in functie de adancimea apei
- mici sau mari cand apa e inghetata - bristi (dandinete) mari si mai rar shad-uri sau oscilante (mari si grele, in forma de S asemanatoare cu dandinetele)

P.S. subscriu la observatia lui Dan "...insisti pe o naluca corespunzatoare pestilor inactivi, de preferinta pe naluca" locului " - asta daca ai experienta pe locul respectiv si stii ce merge cel mai bine acolo intr-o astfel de situatie"

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 04 Dec 2004, 14:23

Nu stiu ce naluca sa-ti recomand , probabil cea cu care ai prins cel mai mult . dar daca nu ai rezultate la naluci incearca la montura .
In Romania nu prea am vazut pescari sa dea dupa stiuca la montura .
Este super eficienta , se comprta natural in apa si rezultatele nu intarzaie sa apara .
Iar ca vobler iti recomand pike Salmo 11 cm. articulat , deep runer .
Fir intins

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 20 Dec 2004, 21:14

Calone scrie: In Romania nu prea am vazut pescari sa dea dupa stiuca la montura .
Este super eficienta , se comprta natural in apa si rezultatele nu intarzaie sa apara .
Am fost cu razvan m. anul acesta la stiuca si la un moment dat eu dadeam la tinichele, iar Razvan trecuse pe montura; ei la un moment dat dintr-un singur loc (de max.25mp) Razvan a scos intr-un timp relativ scurt(aprox 40 min.) vre-o 8 stiuci si a avut foarte multe rateuri clare cu pestele ZOB, nebunie ce mai. Eu, la inceput din lene, apoi din abitz' insistam cu o oscilanta destinata sacrificarii, printre crengile existente in perimetru.Rezultatul ....cu greu am pacalit una. Binenteles ca am trecut si eu in final pe montura...
Calone are dreptate, uneori nu faci cu nimic ce faci cu montura, bat-o vina!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 21 Dec 2004, 08:26

Am citit in ultimul numar din Aventuri la pescuit un articol despre Gostilele. Cum ca s-ar fi golit balta de rapitor, de catre nu mai putin de trei valuri de pescari.
Cei mai parsivi, cei din valul trei, dadeau ... auzi domnule, daca iti vine sa crezi .... la montura cu peste mort (tirette, pentru conesseurs - cica). :shock:


Nu cred ca e vreo diferenta de sportivitate intre pescuitul cu naluci si cel cu montura cu peste mort.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 21 Dec 2004, 08:32

[quote="Adelin(Arad)"]Calone are dreptate, uneori nu faci cu nimic ce faci cu montura, bat-o vina![/quote]

Degeaba! Eu tot la artificiale dau! Pentru mine placerea de a prinde la artificiale n-o poate egala montura, indiferent de cantitate.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Dec 2004, 01:25

Si pentru mine,este ceva deosebit sa prind la naluca,nu cred ca as avea prea mare satisfactie sa prind la altceva,pe vremuri mai dadeam la peste viu,pleca pluta,recuperam pestele si asta era tot efectul...mare scofala.Intradevar,nu am incercat la montura cu peste mort,probabil din comoditate,oricum raman la nalucile mele. :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 23 Dec 2004, 08:42

Anul acesta, am fost de cateva ori pe Poganis. Pescuiam la peste viu. La un moment dat scap o marlita la 1/2 kg aprox. Apoi am inceput sa arunc din nou in acelasi loc si mulinam incet. Scap din nou marlita. Iar arunc, iar mulinez si o prind. Nu era un fel de "semi-spinning" va intreb eu ? :D

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 23 Dec 2004, 08:52

Opre.Ovidiu scrie: Iar arunc, iar mulinez si o prind. Nu era un fel de "semi-spinning" va intreb eu ? :D
Daca vrei ii poti spune si asa :) Dar, daca foloseai o rotativa pe care o recuperai usurel, nu mai scapai de doua ori stiuca :)

Scrie răspuns