Alegere mulineta .

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de Dan Stefan C. » 20 Mai 2015, 08:58

Eu zi ca Zauber isi merita banii. De la Shimano ar trebui ales ceva de la Technium in sus, ceea ce depaseste bugetul. La fel cum am mentionat si pe prima pagina, mulinetele de la Spro sunt o optiune buna.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 14:14

albert.C scrie:la bugetul tau de 500 lei eu mergi pe ceva mai de renume,shimano,daiwa zic eu.Zauberul ala nush da ma face sa cred ca nu merita banutii.
Sincer ...nu as fi vrut sa fac asta :lol: Dar nu pot sa nu constat ca de la a cere sfaturi despre mulinete ai ajuns in doua pagini sa dai sfaturi...Un lucru foarte bun de altfel ,inseamna ca deja ai incercat multe mulinete si ai o parere competenta. Asta o spun fara sa vreau sa fiu malitios :wink: La fel de adevarat este faptul ca este o parere care o respect ,chiar daca e posibil sa nu fiu de acord cu ea.

Uite ...eu am avut si Stradicul si Zauberul :lol: Parere personala (retine personala !) Stradicul Ci4 va "muri" pe Dunare inaintea unui Zauber. :headbash: Da, probabil ca e ok un Stradic FJ de 3000 ,daca te intelegi cu raportul de recuperare...

Am facut aceste precizari pentru ca omul sa-si faca o parere cat mai corecta asupra achizitiei .In rest toate cele bune.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 14:24

Sau uite ceva decent in banii respectivi :
http://www.rapitori.ro/forum/vand-daiwa ... 36682.html
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de RYOBI » 20 Mai 2015, 16:14

Nu recomand Zauberul singurul ei atu e ca e masiva si grea in rest....
Am avut-o si nu mi-a placut nu se compara cu modele serioase la noi are trecere si succes ca-i ieftina
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 16:38

La 350 lei ,sincer, nu stiu o mulineta NOUA mai buna ! Asta nu inseamna ca nu or fi ,eu insa nu stiu ... :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de George1985 » 21 Mai 2015, 10:11

350 pret de forum...de obicei fara tamburi de rezerva, ceea ce este o vrajeala!(tamburi peste 50ron, deci 400ron) Pretul de magazin e sus...
O mulineta foarte buna, dar incep sa apara variante peste.
Pacat ca arrow fac magaria de a "actualiza" preturile cu dolarul, ar fi avut mulinete bune la preturi ok. Gen Okuma RTX sau Daiwa Exceler ori Freams.
De la Trabucco sau Tica sunt mulinete bune. Tica metalice, iar trabucco plastice(dar facute bine).

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Alegere mulineta .

Mesaj de ovidiu » 22 Mai 2015, 10:21

Orice mulineta e buna pana se rupe. Si cum unele se rup mai repede ca altele, din experienta mea si a altora as zice tot Zauber din orice punct de vedere; buget, fiabilitate bla bla...
Recent mi-am luat o Tica Taurus 3000, care ca si capacitate a tamburului e cam 4000... o fieratanie de mulineta, inca nu am scos-o la apa, dar in cateva zile se ridica prohibitia si vad ce poate... La prima vedere inspira incredere, probabil ca i-o voi lasa lui fi-miu mostenire :wink:
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Scrie răspuns