alegere jig

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

alegere jig

Mesaj de pasek » 01 Noi 2009, 19:54

Sint incepator in pescuitul la salau si as vrea niste sfaturi in alegerea greutatii jigului. In cazul pescuitului in curent trebuie un jig mai greu care sa atinga fundul si sa ramina in contact mai mult timp cu substratul sau un jig mai usor care sa atinga fundul dar dupa un timp mai indelungat si atunci cind il ridic parcurge o distanta mai mare pina il atinge din nou? Pe de alta parte mi s-a parut ca in cazul utilizarii unui jig mai greu evolutia nalucii nu este cea naturala. Multumesc pentru orice sfaturi!
in rest ... we are the best!

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de tali » 01 Noi 2009, 20:19

suficient de greu cat sa tine substratu iar legat de evolutie nu-ti face probleme ca o are de la curentul apei.

Avatar utilizator
Ariston
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 143
Membru din: 22 Oct 2009, 08:09
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Ariston » 01 Noi 2009, 22:07

salut..pasek...ne-am intalnit la sacalaia..te-am arbitrat la cupa salmo..unde dai la salau in gj?

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 01 Noi 2009, 22:34

Salut Ariston ! Ma bucur sa ne reintilnim.
Din pacate in Gorj nu este salau. De vreo doi ani m-am ambitionat sa prind salau la artificiale. Dupa tentative nenumarate la Dunare( aproximativ 15-20 iesiri unde am luat un strapazan la vreo 400 gr din greseala si inca unul la vreo 800 gr din alta greseala), impreuna cu niste prieteni am decis sa schimbam locul si anume la Olt, unde anume am inceput sa mai prind cite ceva si de unde au inceput sa-mi vina in minte intrebari existentiale privind tehnica pescuitului la salau... Asta dupa nenumarate :"Unde am gresit?......" :lol:
in rest ... we are the best!

Avatar utilizator
Ariston
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 143
Membru din: 22 Oct 2009, 08:09
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de Ariston » 01 Noi 2009, 22:47

nu ai gresit nicaeri....sa prinzi salau trebuie si densitate...sa aiba balta peste!

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 02 Noi 2009, 12:38

Ariston scrie:nu ai gresit nicaeri....sa prinzi salau trebuie si densitate...sa aiba balta peste!
dar balta nu v-a mai avea peste daca ne indreptam spre topicul ``si ardealul are salai`` :wink:

pasek
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 25 Iun 2005, 08:50
Localitate: tirgu-jiu

Mesaj de pasek » 02 Noi 2009, 16:16

Domnu master eu am cerut niste pareri despre alegerea greutatii jigului pentru ca sint incepator si nu stiu cum e mai bine. Daca vi se pare ca topicul meu e gresit sau va deranjeaza intrebarea mea imi cer scuze dar nu sinteti obligat sa cititi sau sa raspundeti. Nu prea inteleg ce ati dorit sa subliniati cu postarea dumneavoastra dar asa sint eu mai greu de cap! ( de aceea si intreb unde nu ma pricep!)
in rest ... we are the best!

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 02 Noi 2009, 20:02

@ pasek

stai linistit , subiectul este f. util pt. incepatori si nu numai (eu sunt incepatorul incepatorilor :lol: ) , asa ca ma intereseaza tot ce nu stiu inca :shock: :wink:
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

cociuba.dalin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 13 Oct 2008, 19:18

Mesaj de cociuba.dalin » 02 Noi 2009, 21:18

pasek scrie:Domnu master eu am cerut niste pareri despre alegerea greutatii jigului pentru ca sint incepator si nu stiu cum e mai bine. Daca vi se pare ca topicul meu e gresit sau va deranjeaza intrebarea mea imi cer scuze dar nu sinteti obligat sa cititi sau sa raspundeti. Nu prea inteleg ce ati dorit sa subliniati cu postarea dumneavoastra dar asa sint eu mai greu de cap! ( de aceea si intreb unde nu ma pricep!)
Ciau domnu pasek, poate daca ai fi un pic mai explicit care-i baiu, aica unde crezi ca gresesti atunci poate as putea sa-ti povestesc mai multe, pana atunci mi se pare intrebarea ta vaga :wink: ,

ciau,

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 02 Noi 2009, 21:48

Referitor la evolutia naturala a nalucii,salaul,si nimeni altcineva hotaraste daca e naturala sau nu.Cu alte cuvinte daca ai atac e naturala, daca n-ai ,nu e.Si mai este si cazul cind nu ataca ce-i prea natural,atunci sa vezi dilema...

Scrie răspuns