Agataturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Agataturi

Mesaj de bibanul de epava » 26 Apr 2004, 14:45

Am si eu o intrebare mai de profan: cum sa pescuiesti la twister in zone cu superagatauri, la dunare de exemplu...
Ca m-au disperat agataturile astea. Am pierdut la twistere de m-am saturat.
Mersi.

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Pescuit "ascuns"

Mesaj de legio1083 » 26 Apr 2004, 15:58

Eu personal fac alta "magarie" atunci cand e rost de agataturi... Iau un carlig "de salau" ,adica unul cu tija lunga , si cu contraspin pe tija, dispus cu ochet. Leg firul/struna de carlig, intep viermele transversal in"cap", apoi il duc pana sus pe tija, dincolo de spini. Odata ajuns acolo intep varful carligului in corpul siliconului, acolo unde se intalnesc cele doua. Asa ca daca musca dihania(ma rog, strapazanul) varful trece prin twister si gabuieste pestle... Ca lest pun banda de plumb, rulata pe fir, de obicei la 2-3 cm de ac. Asa rata agataturilor scade considerabil.
Parerea mea... :twisted:
Bahto dello! 8) Costi
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

agataturi

Mesaj de eugen » 26 Apr 2004, 18:03

Boala grea salaul asta, eh? :)

Daca agatatura e din aia formata din setci si alte minuni, cea mai buna solutie este sa schimbi locul. :)

Serios vorbind, poti incerca sa montezi in stil drop-shot, asa macar pierzi doar plumbul. Legi un plumb jos si un carlig off-set (din ala pe care se toarna jigurile) la 30-40cm mai sus, sau carlig special de drop-shot.
Astea sunt niste carlige cocosate, eu am gasit la arrow niste gamakatsu foarte bune pentru trebusoara asta. Totul e sa le legi in asa fel incat sa stea naluca la 90 de grade cu firul (merge cu nod palomar). Plumbul trebuie sa stea tot timpul pe fund. Daca e curent, bate shad-ul in draci, doar tii firul in tensiune si naluca lucreaza pe loc. Poti si sa recuperezi liniar, cu joc fin din varga, cum s-ar zice la “taras�. Sau direct pe verticala, din barca. Eu am incercat asta la biban si merge, cu shad si grub. La salau n-am avut niciodata vreo partida cu trasaturi atat de dese incat sa-mi vina cheful sa experimentez figura. Deci nu-ti pot spune sigur daca percuteaza la vibratiile alea. Dar o sa incerc curand si-ti spun ce iese.

Stiu ca exista si jiguri anti-alga, din alea cu arc (acelasi principiu ca la rapala minnow spoon). Ar mai fi si dezagatatoarele, de cumparat sau artizanale. Pe mine nu ma inspira nici una nici alta.

Fir intins!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Apr 2004, 18:16

Pentru a avita agataturile exista montajul texan. Costi nu e departe cu montajul lui.
Uitati-va la adresele : http://www.carnavenir.com/articles/leurres_souples.htm
http://www.carnavenir.com/articles/leurres_souples2.htm

Am facut si eu o varianta care se poate schimba usor, cel original are plumbul direct pe firul principal ceea ce mie nu-mi placea. I-am promis lui Dan fotografia.

Tudor

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

texas rig

Mesaj de eugen » 26 Apr 2004, 18:55

Tudor,
ai prins salau cu texas rig? nu de alta, dar pentru altceva decat stiuca si biban mi se pare un montaj cu prea multe sanse de rateu, avånd in vedere
faptul ca aspira naluca si o scuipa imediat, nu vad cand ai timp sa-i dai teapa, sa mai treaca si carligul prin corpul nalucii...
nu stiu altii cum stau, dar eu n-am avut parte decat de tzac-uri fine la javra asta de salau. poate acolo unde pescuiesti tu s-au inrait de foame, daca toata lumea pescuieste doar cu artificiale? :)

respect!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Apr 2004, 19:17

Da am prins si salau si stiuca. Salaul l-am prins, e adevarat, pe un lac unde sunt foarte multi. N-am avut insa impresia ca as fi avut multe rateuri. Daca nu ai incredere incearca montajul texposed.
La inceput am folosit texas rig pentru black bass, dar am prins si salai fara sa vreau. Asa ca acuma dau tot asa si la salau.
Toata lumea nu pescuieste numai cu artificiale din pacate, sunt majoritatea cu mort manié si multi altii cu peste viu sau mort. Ultimii sunt aia care sunt mai pasionati cu umplerea congelatorului decit cu pescuitul.
Ce sa-i faci, trebuie mai multe generatii ca sa li se schimbe la toti mentalitatea.
Pe curind,

Tudor

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

texas

Mesaj de eugen » 26 Apr 2004, 19:46

tot e bine si asa. macar la voi se foloseste lanseta, nu plasa. la prima mea iesire de anul asta, pe snagov, am dat de-o plasa de vreo suta de metri asezata frumos pe langa stuf. dupa 15 minute de vaslit, la al doilea cot, am mai gasit una. elegant, nu?

montura texas o stiu, am pescuit asa la stiuca, dar la salau pur si simplu parca nu se pupa. dar daca zici ca tu ai prins, voi incerca.

merçi!

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 26 Apr 2004, 21:42

Nu am nici un motiv sa mint. Am prins.
Trimit chiar acum montura mea texana pe adresa lui Dan.

Tudor

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

texas

Mesaj de eugen » 26 Apr 2004, 22:13

tocmai am fost si am studiat paginile de pe site-ul tau. variatiunea la texas rig botezata texposed mi se pare intr-adevar ok.

singura problema pe care o am este ca nu detin un stickbait de tipul ala, cu corp alungit (cred ca e un bass assassin, nu?). nu prea cunosc vreun carlig care sa-mi permita sa montez in stilul asta un shad MT de 4-5", care e mult mai lat. dar vad eu ce improvizez, la nevoie tund un shad, oricum se pierd repede. :)

in tot cazul, multumesc pt sugestie. sa o incerc cat de curand, poate chiar saptamana asta (la stiuca, salaul e in prohibitie).

o seara buna!

Avatar utilizator
bibanul de epava
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 19 Apr 2004, 07:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de bibanul de epava » 27 Apr 2004, 08:38

Ce sa zic....Mersi mult de promptitudine si informatii !
O sa incerc solutiile pe care mi le-ati trimis, si va tin la curent.
Numai bine.

Scrie răspuns