Agataturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Iun 2004, 19:42

Pt. Stefan:

Incearca "respiratia in patru timpi". Ajuta!

P.S. Nu explic ce-i aia ca nu-i site de yoga! :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

dezagatator

Mesaj de Michael » 30 Iun 2004, 16:26

M-ati omorat cu respiratiile(in 4 timpi),parca ati vorbi de motoare.Vorbeam despre dezagatatoare,ati uitat?Teoria cu voblerul care da de un obstacol,si-l evita,se pare ca este mai mult teorie.Cand intalneste o creanga sau ceva deseuri prin apa,gata e.Apropo cu ragaielile la scunfundari:am facut inot de performanta multi ani,fac scufundari doar cu ochelari,fara nimic altceva,dar inca nu am ragait,doar daca am mai luat o gura de apa.Stie totusi cineva unde as putea gasi un dezagatator(de la mama lui)?Va spun eu,cat ati fi voi de scufundatori,in rauri,unde pescuiesc eu,la viteza cu care curge apa,poti sa uiti naluca.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Iun 2004, 19:33

Daca citea tot topicul vedea ca la un moment dat am "ris" de Eugen si de teoria lui cu scufundarile. Treaba "tine" in teorie pe lacuri. Cit despre voblerele care "sar" obstacolele sint gata sa merg la pescuit cu tine in orice loc si sa folosesc orice vobler din trusa proprie si sa-ti demostrez ca metoda functioneaza.
Un agatator de la "mama lui" pentru riuri si curent nu stiu de unde poti cumpara, dar pentru adincimi pina la 2-3 metri vezi la Cabela's sau Bass Shop Pro. Au ceva modele gen "spirala care imbraca naluca". Cozile sint cam scurte dar cred ca pot fi inlocuite cu o telescopica veche.

All the best!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 30 Iun 2004, 21:02

Mersi de informatii.Nu stiu in ce ape pescuiesti tu,dar eu am avut agataturi cu voblere,pe rau,in mal,in crengi scufundate si alte mizerii.Deci nu toate voblerele se impiedica de obstacole cu barbeta,se pare ca si cu ancora.Stiu un singur vobler care face ceea ce spui tu:Rapala Fat Deep Runner,are barbeta f. lunga,fiind Deep Runner,are tendinta de a cobori in continuu,astfel loveste cu barbeta tot ce atinge.Dar un Husky Jerk(de exemplu)care este Suspending(sta intre ape),evoluaza la adancimi medii,are ancorele disponibile la orice agatare.Deci,tare as vrea sa te vad cu voblerele tale lansand in zone cu agataturi,sa-mi arati cum fereste voblerul crengi,sarme,resturi de haine,si alte mizerii.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 30 Iun 2004, 21:21

Am pescuit cu voblere catarat intr-o salcie si lansind la 10 metri in lateral intre radacinile altei salcii. Acolo stateau la pinda vatii. Si n-am agatat nimic niciodata, exceptind pestii, bineinteles :D . Apropo, am folosit Rapala SSR de 7 cm. Trebuie sa-ti spun ce inseamna SSR?!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 30 Iun 2004, 21:50

Nu mersi,cunosc toate modelele Rapala.Ce sa zic,sau pescuiesti in locuri fara agataturi sub apa,sau esti un magician,de nu ai agataturi niciodata.Dar,daca esti atent pe forum(si nu numai pe acesta),vei vedea ca multi altii au avut agataturi la voblere.Tu esti un caz mai deosebit.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Iul 2004, 08:13

Magician?! Nici vorba, asa cum spuneam mai sus e chestie de antrenament si reflexe. N-o sa-ti spun niciodata cite voblere am lasat in diverse cioate pina am invatat metoda. :lol:

Numai bine si tie!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 01 Iul 2004, 12:29

Michael,

te rog citeste cu atentie raspunsurile si incearca sa nu generezi tensiune. ti-am mai scris asta o data: eu am vazut dezagator la arrow sau la gipo, langa gara de nord in bucuresti. este foarte posibil sa fie tot acolo.

numai bine!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 01 Iul 2004, 13:31

Nici o tensiune Eugen, daca la "polemica" noastra te refereai. Multam fain oricum! :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 01 Iul 2004, 17:19

Imi cer scuze daca am generat vreo tensiune,mi-am exprimat doar opinia.
Ce fac altii,e problema lor,sincer,eu mai am din cand in cand agataturi,desi pescuiesc la naluca de multi ani.Asta e,ghinionul.Dar eu am purtat o simpla discutie,sper ca nu am suparat pe nimeni,si daca da,imi cer scuze.Din pacate dezagatatorul de care spui ca ar fi la Arrow sau la Gipo,eu nu pot ajunge la el,deoarece sunt din Timisoara.Oare ce pret are?
Toate cele bune va doresc!

Scrie răspuns