Agataturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 28 Iun 2004, 19:12

da, clar conteaza si la ce dai. cred ca voblerele se pot scoate mai repede, ca-i se agata mai usor cu dezagatatorul. un jig nu prea il vad eu scapand asa de repede din belea.

wavedancer,
n-am experienta pe dunare in anafoare. da' pe snagov se poate treaba aia, numa' sa ai tupeu si apa calda. ochelarii sunt obligatorii, de la vreo 3-4m in jos se cam face intuneric. e si cam neplacut, incep sa paraie urechile de la presiunea din timpane, ti-e frica sa nu te apuce somnul etc. asa ca nu recomand persoanelor fara antrenament. :)))

sanatate!

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 28 Iun 2004, 22:56

Va multumesc pentru ideile ingenioase pe care mi le-ati dat.Ma gandeam si eu la ceva asemanator,dar fara lanturile de la capatul dezagatatorului.Aveam de gand sa pun niste triple sanatoase,dar cine stie ce as fi scos din apa.Totusi,un asemenea dezagatator,zic eu,este foarte util,daca functioneaza,deoarece,cu toata experienta pe care o poate avea un pescar,cu tot cu ochelarii lui polarizanti,agataturi exista.De cele mai multe ori,rezultand pierderea nalucii.Si nu a unui jig cu twister sau shad,eu folosesc in general Rapala,si ceva Salmo.Cineva zicea de ochelari de inot,baie,etc.Intradevar,vara merge,dar in anotimpul rece,nu-ti vine a te baga in apa.Altcineva spunea ca,odata folosit dezagatatorul,in acel loc nu mai poti pescui o vreme.Dar daca intri in apa dupa el,chiar ca poti sa pleci de acolo.Intradevar,mi-ati dat niste idei super,va multumesc pentru asta,dar daca stie cineva de unde se poate cumpara unul gata facut,de la mama lui,multumesc anticipat.Toate cele bune si "TENSIUNE IN FIR"!

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 29 Iun 2004, 09:18

Cand incep sa paraie urechile pe la trei metri, te tii de nas si sufli tare de tot cu gura inchisa, fara sa iasa nici o bula. Asa iti egalizezi presiunea intracraniana. Asta daca faci scufundari libere, ca daca folosesti echipament scuba n-ai nici o treaba.
Dupa mai multe egalizari de-astea incepe sa fie mai usor, la primele scufundari e mai greu, pana te obisnuiesti. In mod normal, cu antrenament si fara tutun, poti ajunge si la peste 15 metri adancime daca te tin plamanii. Totusi, din experienta mea in scufundari libere nu recomand nimanui sa se aventureze dincolo de limita vizibilitatii. Poti avea surprize foarte nasoale: craci, cabluri scufundate etc. Si de obicei de acolo apa incepe sa aibe 4 grade , asa ca fara neopren apar convulsiile si nu prea mai poti controla respiratia.
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Iun 2004, 10:46

Teoretic un vobler bine ales pentru conditiile de pescuit si, mai ales, bine "folosit" n-ar trebui sa se agate. Barbeta loveste prima obstacolul si voblerul incepe o miscare de rotatie in jurul punctului de contact. O scurta detensionare a firului in acel moment face voblerul sa "sara" peste obstacol. Chestiunea e valabila cam la orice tip de vobler "floating" sau "suspending". Lovitura aia se deosebeste net de un atac. E chestie de antrenament si reflexe, dar astea le are orice pescar serios. La cele "diving", fara barbeta, ancorele sint protejate de pozitia voblerului in miscare. Singurul risc este ca in timpul scufandarii sa "nimeriti" cu voblerul deasupra unei agataturi.

Pt. Eugen: De acord, pe lacuri metoda propusa de tine ar trebui sa functioneze.

Pt. Stefan: Nu e vorba de presiunea intracraniana ci de echilibrarea presiunii exterioare cu cea din urechea medie. O metoda mai simpla este cea a "inghititului in gol". Miscarea glotei provoaca o crestere a presiunii in zona gitului si prin canalul lui Eustachio (sau Eustache) se produce o presiune inversa (din interior spre exterior) asupra timpanului. Metoda functioneaza pina la 10 metri adincime.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 29 Iun 2004, 10:55

Wavdancer,
tocmai ai descris ce se poate numi mai simplu egalizarea presiunii intracraniene.
Metoda cu inghitirea in gol da rezultate doar daca scufundarile nu depasesc mai mult de un minut si daca sunt facute la adancimi superficiale 2-3 m. daca stai mai mult trebuie sa folosesti tot oxigenul continut de aerul din plamani iar metoda inghititului in gol combinata cu o adancime de, sa zicem, 4 metri te provoaca la... ragait, moment in care dai afara si bule de aer pretios : )
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 29 Iun 2004, 11:01

:D In 25 de ani de scufundari libere nu cred ca am rigiit vreodata. Dar in fine, e chestie de obisnuinta daca vrei. Sau, asa cum spuneai, de antrenament. Fiecare cum poate sau cum stie mai bine.

Deja topicul asta se transforma incet-incet in "Metode se scufundare in apnee" :D

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 29 Iun 2004, 11:39

hi hi...cam faina discutia si pe tema scufundarilor. dar haide sa ne intoarcem un pic la dezagatoare.

va semnalez o super idee avuta tot de amerloci, evident:
http://www.ultimateluresaver.com/

in dreapta paginii, sus, e ilustrat intr-un mod foarte sugestiv principiul de functionare a gaselnitei.

e vorba doar de un inel despicat, din titan, care la o anume forta cedeaza, ramane in balta doar carligul (sau ancora). mi se pare de departe cea mai eleganta solutie pentru voblere si oscilante.

respectiva chestiune se poate comanda de pe Cabelas.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 29 Iun 2004, 12:07

stiu despre asta,
dar nu trebuie sa comandam de pe cabelas ca avem si aici. In general inelele despicate de la noi tin intre 2 si 8 kg. Nu ma refer la inelele Mustad care sunt verificate la 17-19 kg, depinde de dimensiune.
Daca folosesti textil esti asigurat. Faza nasoala e cand scapi un peste din cauza despicatelor.
Daca folosesti insa monofilament tot dezgatatorul e cel care te scoate din...impas.
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 29 Iun 2004, 12:23

ai dreptate. de tot un drac. nu ma gandisem pur si simplu. :)

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 29 Iun 2004, 17:29

Wavedancer,
eu nu fac scufundari decat de 6-7 ani si inca imi vine sa ragai cand incerc sa inghit in gol. Nu doar sub apa ci si in general : )
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Scrie răspuns