Agataturi

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 27 Apr 2004, 09:04

eugen, la dunare nu se folosesc setci :)

parerea mea esta ca in primul rand pescuitul cat mai vertical, din barca, reduce mult sansele de agatura
daca dai de pe mal la twister si curentul iti plimba twisterul pe fund 15 metri, salutare
daca pescuiesti pe un strat de craci, plante, etc, incearca montura dropshot, poti relgla distanta la care fixezi naluca deasupra plumbului si poti asigura o evolutie deasupra plantelor de pe fund
daca se agata doar plumbul asta este, oricum e o pierdere mult mai mica
carligul ingropat in corpul plasticului este iar o metoda buna
eu mai folosesc o metoda: daca agata doar pe fund, numar cand se scufunda naluca si urmatoarele aruncari incep evolutia inainte sa ajunga pe fund, asigurand o evolutie putin deasupra fundului in felul asta eviti structurile lipite de fund

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 28 Apr 2004, 13:58

Pot spune ca agataturile fac parte din pescuitul salaului.La ultima partida am pierdut 25 de shaduri.Pescuitul in structuri in cazul meu stabilopozi si cuburi de ciment are pretul lui.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Apr 2004, 14:57

Bine inteles ca montajul pe care-l indic nu rezolva problema agataturilor 100% dar in parte da.

Tudor

Avatar utilizator
Mshad
veteran
veteran
Mesaje: 1108
Membru din: 14 Mai 2004, 22:03

Mesaj de Mshad » 18 Mai 2004, 20:44

O smecherie care am incercat-o si mi-a salvat multe twistere:luam jigul,il tineam de capul plumbuit cu un patent si il incalzeam la aragaz pana se inrosea.Cand se agata trageam de fir si de cele mai multe ori il scoteam indoit,apoi il faceam la loc cu mana.Sper sa te ajute.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 18 Mai 2004, 22:31

eu folosesc mustad-uri tocmai pt ca se indoaie
cu powerpro de 15 lbs

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Re: agataturi

Mesaj de Michael » 28 Iun 2004, 05:32

Ar mai fi si dezagatatoarele, de cumparat sau artizanale. Pe mine nu ma inspira nici una nici alta.

Am o rugaminte mare,daca stiti cum arata sau de unde as putea procura ceva care m-ar ajuta sa salvez nalucile agatate(dezagatator),sa-mi spuneti si mie.Daca as sti cum arata,mi-as construi unul.
Multumesc anticipat.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 28 Iun 2004, 11:24

salut.

cred ca tudor o sa-ti dea un link cu o pagina de pe un site frantuzesc care iti arata foarte explicit cum arata un dezagator din asta. am cautat site-ul ala dar n-am reusit sa-l gasesc.

oricum, e facut dintr-o teava de vreo 10-15cm lungime, la un capat sudezi cateva bucati de lant, de celalat capat legi sanatos o sfoara rezistenta. chestia asta aluneca pe fir cand ai agatat si se duce fix pana unde e prinsa naluca. apoi lanturile (teoretic) se agata de carlig ( naluca/ancore) si poti forta tragand de sfoara, pana cand eliberezi artificiala.

exista si alte modele de scule din astea care cica iti salveaza naluca. am vazut chiar si pe la gipo (sau arrow) la un moment dat. poti de asemenea sa-ti comanzi de afara.

nu stiu insa daca are vreun sens. sunt multe dezavantaje. dupa ce ai folosit chestia asta ai terminat-o, nu mai poti pescui in locul respectiv ceva vreme. apoi treaba este utila cand pescuiesti din barca, ca sa te deplasezi pana cand firul agatat e pe verticala. de pe mal nu-i ok, fierul ala poate sa-ti termine firul pana ajunge unde ai agatat tu. si asa mai departe. plus ca nu functioneaza fara gres cum scrie pe ambalaj.

cea mai buna solutie este sa folosesti jiguri facute din carlige subtire care se vor indoi cand agati. si textil, evident, ca sa poti trage de ele cu incredere.

'geaba te chinui sa gasesti o solutie reala pentru problema asta cu pierdutul nalucilor. nu exista. e inevitabil sa mai pierzi din cand in cand.

daca chiar nu poti sa suporti pierderea, exista o solutie mai ieftina decat un dezagator din asta, dar merge doar vara. o pereche de ochelari de inot sau o masca de scafandru. si gata, faci o baie dar stii o treaba. :)

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 28 Iun 2004, 18:02

Ha ha ha ha!

Aia cu baia e mortala Eugene. La propriu in unele locuri! vezi anafoarele de pe Sulina, unde agataturile sint relativ frecvente, dar apa are 15 metri adincime. :)

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 28 Iun 2004, 18:21

Salut,
un prieten de pescuit si-a facut un dezgatator dupa indicatiile lui Tudor si functioneaza foarte bine daca pescuiesti din barca sau de pe mal inalt.
Dezgatatorul asta e de fapt o carabina mare de alpinism pe care sunt prinde niste bucati de lant cu zalele de 1- 1,5 cm. Carabina asta e legata cu o coarda puternica, ce poate la o adica sa scoata din apa ditamai craca.
Carabina o prinzi pe linie si ii dai drumul in adancuri spre naluca agatata. Odata ajunsa in contact cu naluca o ridici si ii dai drumul pana cand simti ca s-a agatat. Mai apoi tragi si de cele mai multe ori reusesti sa scoti naluca.
respect,
s
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Iun 2004, 18:43

realitatea este ca decat sa pierzi un rapala de 5 dolari mai bine faci o incercare doua.....
nu cred ca-i vorba doar de un jig si-un shad aici.....

Scrie răspuns