Adincime

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Ian 2005, 10:06

Costica, jigul nu prea trebuie plimbat aiurea prin curent. Ideal ar fi sa'l tii in lungul curentului cateva pompaje foarte scurte. Tip: lansand in amonte, mai rau decat jigul spre tine va fi impins firul, obtinand astfel o burta ce nu poate fi stransa datorita curentului. Pana ajunge in dreptul tau sau in aval vei pescui orbeste, cu alte cuvinte vei juca burta la fir. :lol: :lol: Nu stiu ce inseamna 0,10 textil, la monofilamente ma pricep cat de cat la grosimi si rezistente, dar la textil stiu una si buna: 10-12kgf.

Chestia cu lansatul in amonte o poti proba cand vrei, sunt convins ca pana acum n'ai stat vreodata sa'ti pui problema asta :wink:

Numai bine!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 07 Ian 2005, 10:15

todi tu in principiu ai dreptate, dar poti pescui in amonte fara problema daca jigul e suficent de greu sa cada repede si tu esti suficient de dibaci sa recuperezi burta
jigul va veni la vale insa foarte rapid
daca pescuiesti in aval iti trebuie un jig si mai greu, pentru ca iti ridica curentul firul, dar evolutia este mai "pe loc "
pana acum am vb. despre pescuit din barca, paralel pe curent

daca dai de pe mal in larg si exista curent puternic totul este sa ajunga jig-ul in locul dorit, unde arunci si de unde tine de inspiratia ta :lol:

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Ian 2005, 10:52

Da. Tu Dane cand pescuiesti topai aiurea jigul prin curent, in salturi care de care mai acrobatice? Sunt convins ca NU. Suficient de greu sa cada repede, da, am dat si cu 40 g, tot spre tine si cu burta vine.

De ce nu m'am prins ca vorbeati de pescuit din barca? Mai imi meritam si eu salariul minim azi :lol: :lol:

Concluzionez: in curent trebuie tocat marunt, faci pe dracu' in patru sa tii jigul in acelasi loc un timp cat mai mare. Asta n'o obtii lansand in amonte, in GENERAL - nu zic, depinde si de miscarea curentilor. Depinde unde'l gasesti, depinde de viteza apei, depinde de etc.

Numai bine!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 07 Ian 2005, 11:29

bogdank scrie:Costica, e o problema mare cu lansatul in amonte. Substratul e cam bolovanos si intra jigul sub ei. 80% din lanseurile amonte le "inmormintez".

asta da impediment! cam asa e!

Pescuind mai la intamplare prin tara si avand 2-3 ore la dispozitie pe o apa pe care nu am vazut-o niciodata, de obicei ma duc si dau pe langa ceilalti pescari. Am facut treaba asta pe Dunare, Olt, Mures, Siret.

Cand dai langa altii, bineinteles ca nu poti lansa in amonte, ca agati inca 10 lansete. Si io sper sa adun si informatii despre baltile alea in timpe ce inmoi jigu!

In cazul asta foloseam jiguri sabor (Rocky de la Arrow - nu mai exista).

Alaltaieri am achizitionat de la Drill niste jiguri foarte interesante. Atat carligul cat si plumbul au o forma deosebita. Deasemenea, plumbul cred ca se descurca bine pe fund pietros (ochetul este mai in capat, plumbul, privit de sus are un profil triunghiular - cu vf inainte).

@ Todi:
Dai in amonte SI tii firul intins de la momentul la care plumbul atinge apa. Nu il lasi sa faca burta! Face putin, dar asta e!

Daca dai in directia de curgere:
1. Tre sa bagi plumb pe care nu pot sa il mai arunc cu sculele mele!
2. Curentul iti aduce plumbul la mal mult mai repede.

Daca musca numai pe un loc, amonte/aval, lasi vrajeala si bagi acolo! :D
near the beer

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 07 Ian 2005, 11:41

OK! thanks for the advice.

Numai bine!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 07 Ian 2005, 11:49

si inca o treaba: dau in amonte, de asa natura incat jigul sa atinga fundul apei cam in dreptul meu, nu la dracu-in-praznic, 50 de m in amonte.
Incep tararea (nu topaiala) cam din dreptul meu spre aval.
Daca esti in aomnte de piatra unde ai agatat ai mult mai multe sanse sa dezagati!

Oricum treaba asta o fac pe foarte putine locuri. De obicei, jig de +15g e super suficient.
near the beer

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 07 Ian 2005, 12:58

Asa da. Si eu dau inspre amonte atit cit sa ajunga jigul jos cam in dreptul meu. Si nu il las sa cada liber, il aduc putin controlat, sa nu il bage curentul din prima sub o stinca. Jiguri mai mari de 21 nu prea vreau sa folosesc pt ca afecteaza grav evolutia nalucilor (pe care le folosesc eu: shad de max.12, gruburi)

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 07 Ian 2005, 13:21

perfec, suntem de acord! :D

nici io nu ma omor dupa jiguri mari!

Prefer drop-shot, pentru ca plasticul sa nu "care" toata greutatea pe el :D .

Ca o anecdota:

prima oara cand am cumparat twistere ( de fapt gruburi - dadusem cu oscilante si rotative, era cam acum 6-7 ani), doamna care vindea la magazin nu mi-a spus ca trebuie sa cumpar si jiguri (sau nu avea, ma rog, femeile la magazine de pescuit; cred ca de fapt femeile, in quasitotalitatea lor URASC pescuitul).

Asa ca am "inventat" drop shot-ul pe Cernica.

Am prins 3 bibani cu un grub alb de 3 cm + carlige de albitura + plumb de 15 g :shock: + lanseta mea Germina. :D
near the beer

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 07 Ian 2005, 13:28

Dane, de curiozitate, ...e vreo pescaritza inregistrata pe forum? :roll:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 07 Ian 2005, 23:35

Sunt cateva dar nu activeaza. :(

Ce legatura are intrebarea asta cu topicul "Adancime" :?: :wink:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Scrie răspuns