Adincime

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 06 Ian 2005, 02:19

danr scrie:costica varsarea ialomitei in dunare nu e pe granita :lol: , mergem la vara acolo si stam 3 zile si bem bere la umbra
nu mai pescuim 60 km de dunare in 6 ore, vrei ? :lol:
Frate, asta vara, la indemnurile unor forumisti (printre care si Paul) am facut un popas in zona (de fapt fusesem in delta cu Gyorg).
Locurile sunt intr-adevar frumoase, mai ales la varsarea Ialomitei si vreo 10 km mai la vale, unde curentul scobeste in faleza. Erau niste locuri cu gropane drept lang mal. Copaci prabusiti, fund pietros pe unele locuri, pe altele fusese varsat pietris/bolovanis, ca la carte. Si toate astea la 50 de metri de unde lasai masina. O feerie. In 15 minute veneai cu bere rece din oras. Ce sa mai!

Totusi, locurile erau la fel de accesibile si pentru altii. Adica era ceva popor. Dar pe insula - SUPERB, liniste.
Mai ales pe locurile de care zicea si lipoveanu' (padure + plaja fina). Pacat ca n-am prins si peste (desi sarea avatul ca nebunul).
Si uite asa o s-o luam din nou cu avatii. :twisted:
near the beer

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 06 Ian 2005, 11:16

Calone,

Scuze, cred ca m-am exprimat prost, somnii aia ieseau chiar in canalul de sub stanca cu Decebal
Dar referitor la Cazane, probabil tu vorbesti de Cazanele Mici, fiindca alea Mari (care de fapt sunt mai inguste dar le zice Mari fiindca apa "fierbe" mai al dracu' datorita ingustimii )sunt chiar in drept cu Mraconia,deci langa sosea nu la 1 Km de sosea cum zici tu
Iar canalul adanc si ingust care uneste golful Mraconia cu Cazanele cred ca nu-i departe de aspectul Cazanelor, doar ca apa e mai lina..
P.S In canalul respectiv si chiar in gura lui, unde se largeste un pic si incepe golful M e salau si somn frumos, doar ca malurile fiind impadurite e cam plin de copaci cazuti pe fund

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 06 Ian 2005, 12:01

12-14 metri si eu, desi sunt convins ca exista vene cu peste 15 m. Nu vad de ce le'ar ocoli, mai ales toamna.

Costica, lansand in amonte nu faci decat sa'ti ingreunezi situatia. Cel mult perpendicular pe curent :).

Anaforul e si mai greu pentru twister decat curentul cu un sens. Am gasit inainte de portul vechi de la Cetate o portiune cu apa foarte adanca, peste 20 m, de'a dreptul imposibil de pescuit, si era anafor. Cum depaseam anaforul lasam 60 m de fir in curent la aceeasi adancime dar vedeam relaxare. Tot aceeasi adancime era :D, ah, cu 14g.

Numai bine!

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2005, 12:13

Mai fratilor, daca vreti gropi adanci, va vand un pont :)
Tot pe la Giurgeni (ca alt loc pe Dunare nu pre stiu) traversezi insula pe partea cealalta si dai pe Dunarea Veche... Sa vezi acolo gropi chiar incepand cu 20 - 30 m din capul insulei in sus.... Lansezi cat poti si, dupa ce te saturi de numarat, constati ca plumbul se aseaza pe fundul apei nu departe tine, astfel incat nailonul sta aproape perpendicular pe apa...
Eu am dat la plumb cu plumb de 80 - 100g.... si am aruncat ceva distanta...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Ian 2005, 12:34

da` de ce nu incercati in groapa Marianelor? :lol: :lol:
Ultima oară modificat 06 Ian 2005, 12:37 de către Adi_, modificat 1 dată în total.
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2005, 12:36

adilucu scrie:da` de ce nu incercati in groapa Marianelor?
:lol: :lol: :lol: buna tare... nota 10 :)

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 06 Ian 2005, 14:32

Da' Mariana ce zice? :twisted:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 06 Ian 2005, 14:50

ii place... grub dar fara jig :twisted: :oops:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 06 Ian 2005, 14:59

Sau rama rosie de ...Gunoi :lol: ar zice forumistele
dar asta trebuia s-o bag la livebite

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 06 Ian 2005, 15:10

mai fratilor, vedeti si voi ca ceea ce discutati e offtopic.... da' nu-i asa ca e tare dragut offtopicul asta? :wink:
Merita discutat :)

Scrie răspuns