A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de makaveli » 22 Noi 2018, 23:32

Deschid subiectul asta sa va povestesc cum a fost la a 15a editie de open la stiuca organizat ca de obicei de Mario Asensio Ciudad. E vorba de cel mai mare eveniment de genul acesta din lume.

Ca in ultimii 15 ani, are loc la jumatatea- sfarsitul lunii noiembrie, in cazul asta a fost duminica trecuta, 18/11, pe lacul de acumulare Orellana, in apropierea digului; cred ca singurul lac care permite o competitie de nivelul acesta.Sunt si lacuri cu mai multe stiuci sau mai mari dar nu dispun de infrastructura necesara, parcare, restaurante,etc. pentru atata lume; anul asta ne-am strans 612 fanatici ai pescuitului la stiuca din float tube, caiac si catamaran. Particip de 3 ani consecutivi si in fiecare an am fost peste 500 de pescari.
Totul a inceput sambata, cu seminare Hart, Lowrance, etc. si competitia propriu-zisa duminica, in felul asta poate ajunge lumea din toate colturile tarii si din alte tari. Au fost olandezi, nemti, francezi, ceva rusi, probabil rezidenti in Spania, cativa romani si spanioli.
Cat despre reguli, puntau stiucile peste 1kg cu 1 punct/ gram si 1000 de puncte/stiuca. Puteai cantari cati pesti vroiai ca sa imbunatatesti greutatea dar se tin in cont doar cele mai grele 3 stiuci prinse.
Descalificat daca stiuca prinsa un se recupereaza.
Cat despre premii, erau in valoare de peste 15000€ in total.
1º-2700€+ scule in valoare de 1000€+ trofeu
2º- 1000€ +scule in valoare de 500€+ trofeu
3º-500€+ scule in valoare de 300€ + trofeo
4º-150€ + scule+ float tube in valoare de 300€
5º-100€ + scule
6º-15º-100€ + scule
Cea mai mare stiuca un float tube pike'n bass cu motor electric minn kota 34lbs cu potentiometru si suport pentru motor valorat in jur la 900-1000€.
Cea mai bine clasificata femeie un float tuve Iberux pink.
Si alte trageri la sorti, etc

Am ajuns acolo dupa 310km duminica dimineata in jurul orei 3:30.
Pe la 5:30 a inceput dezinfectarea ambarcatiunilor, obligatoriu pentru a preveni raspandirea scoicii zebra din alte bazine hidrografice.
Apoi am luat fiecare foile in care arbitrii urmau sa treaca greutatea pestilor.
Ne-am apucat sa pregatim float tube-urile si am mers pe plaja in asteptarea startului care era la ora 8:30.


Cam asa arata inceputul competitiei inainte de start.


Imagine

Impresionant, multe ambarcatiuni erau inca pe mal. In anii trecuti am incercat zona din apropierea digului fara prea mult succes, in primul an nu am avut nici o trasatura, in al doi-lea an am ratat o trasatura. Am decis ca anul asta sa incerc in directia opusa. Am studiat o harta cu adancimea lacului si locurile care mi se pareau bune pentru perioada asta a anului cu temperaturile actuale. 13-15º max 7-8º min.
Bazat pe experienta din anii trecuti si din antrenamentele premergatoare competitiilor din anii trecuti ma gandeam ca ar trebui sa fie in apa de 12-15m.
Odata ce s-a dat startul am plecat toti ca oile in cautarea dintoaselor :lol:
Cu side-view setat pe 100m(50m stanga 50m dreapta) am inceput sa matur apa. Planul era sa ajung in apa cu o adancime aproximativa de 12-15m si acolo sa incep sa caut bancurile de obleti.
Dupa cam 1km de cautat am ajuns in 12m, in 15m, in 18m...nici urma de bancuri.
Incepand cu 18'5m se vedeau ceva bancuri mici dar nu era ce cautam.
Ca sa va faceti o imagine, cand gasesti bancurile bune sunt atat de mari si de compacte incat induce in eroare sonarul si iti arata adacimea pana la banc, ca si cum ar fi fundul apei.

Am continuat sa "pedalez" si in 21m am gasit un banc mare si compact si 2 stiuci hranindu-se in el. Se vedea perfect cum rupeau bancul cand intrau in el.
Am incercat jigging vertical, oscilanta mare, jiguri si gume grele, 30-40g. Nu ma intreba nimeni de sanatate.
Cineva de langa mine a prins una buna peste 5kg cu o oscilanta, altii la gume, la diferite adancimi, pestii nu urmau nici un tipar.
Vremea era rea de tot, vant de peste 15km/h si ploaie...multa ploaie.Chiar daca gaseai bancul de obleti sau stiucile, jiggingul vertical nu era o optiune pentru ca era foarte greu sa te mentii deasupra lor.
Tot plinbandu-ma am gasit un banc imens, de la 6m pana la 18m adancime..un banc de obleti de 12 metrii in inaltime :shock:Adancimea apei era de 22m. Deasupra bancului era o stiuca si dedesubt inca una.
M-am lasat purtat de vant cam 50m si am lansat un daiwa prorex de 15cm verde + jig de 30g si stringer pe lateral. in locul unde era bancul. Am lasat naluca pana pe fund si am inceput sa recuperez uniform si incet...nimic.Incercam diferite viteze de recuperare cand am simtit o lovitura. Am intepat puternic si am stiut ca e o stiuca frumoasa.
Simteam cum creste adrenalina, frana mulinetei suna intr-una. Toti in jurul meu ma urmareau. Era si un pro staff de la lowrance care a avizat barca cu arbitrii.
Mi-am dat seama in timpul drill-ului ca nu am luat nici minciocul nici grip-ul..Cand stiuca e mare si pescuiesti cu stringer exista pericolul sa te intepi urat daca o prinzi cu mana si se zbate.
La 10m de mine a iesti la suprafata si am vazut-o ca era maricica grasa si lata. Am reusit sa o aduc aproape si sa o prind fara sa ma intep. Imi tremurau mainile cand ma uitam la ea. Am prins-o pe la ora 12.

In sfarsit au cantarit-o arbitrii avand o greutate de 6'4kg. Dupa pozele de rigoare si eliberare unul dintre arbitrii mi-a zis ca daca nu e cea mai mare, e a doua.

Mai aveam nevoie de 2 pesti, peste 1 kg ca sa fac treaba.

Am mai insistat in aceeasi zona si am mai avut un atac ratat prosteste dupa care am plecat spre punctul de plecare care era pe la 1'5km.
Pe drum am mai luat una mica, sub 1kg.
Vorbind cu alti pescari toti se plangeau de capturi putine. La sfarsit am aflat ca s-au capturat in jur la 60 de pesti si un bass mare.

Dupa mancare a inceput inmanarea premiilor dupa cum urmeaza:

15- 5600 puncte
14-5680
13-5700
12-5700
11-5900
10-6000
9-6030
8-6125
7-6485
6-6500
5-6580
4-7400
3-7740
2-7950
1-12080

Cu o stiuca de 6'4kg am obtinut 6400 de puncte pentru greutate + 1000 puncte, 7400 castigand locul 4 si premiul pentru cea mai mare stiuca.
Pana cand am vazut cate puncte avea clasatul pe locul 15 nici nu speram sa castig ceva.

Premiul pt locul 4:


Imagine


Imagine
Ce sa fac cu animalele alea? :lol:


Imagine

Si premiul pentru cea mai mare stiuca:


Imagine


Imagine

Si cam atat a fost de povestit.
Fire intinse!
Zander_Master

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de misulica70 » 23 Noi 2018, 18:23

Felicitari si fire intinse la urmatoarele iesiri!!!!

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de makaveli » 24 Noi 2018, 08:33

misulica70 scrie:
23 Noi 2018, 18:23
Felicitari si fire intinse la urmatoarele iesiri!!!!
multumesc frumos!
fir intins!
Zander_Master

Spiridusul 2
junior
junior
Mesaje: 57
Membru din: 11 Sep 2018, 09:09

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de Spiridusul 2 » 01 Dec 2018, 18:59

Felicitari atat pentru perseverenta, cat si pentru rezultat !

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de goodmans » 03 Dec 2018, 10:41

Bravo!
Frumoase premii.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de makaveli » 03 Dec 2018, 22:31

merci frumos! :wink:
Zander_Master

REMUSGL
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 24 Sep 2017, 21:29

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de REMUSGL » 13 Dec 2018, 18:50

Felicitari pentru reusita !!!
Frumoase concursurile de genul asta.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: A 15a editie de Open la stiuca din float tube catamaran si caiac

Mesaj de makaveli » 14 Dec 2018, 00:12

Multumesc,Remus!

Las doua filmari de la eveniment, prima, cea oficiala iar in a doua,facuta de cei de la onnautic si lowrance, la minutul 11:04 si 11:16 puteti vedea captura personala.


https://www.youtube.com/watch?v=91e4IgE2E48&t=878s

https://www.youtube.com/watch?v=KbCusBHIL64
Zander_Master

Scrie răspuns