vopsire pene

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 08 Dec 2004, 13:58

Excelente sfaturile de la Petru!

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 08 Dec 2004, 14:25

Ptiu drace, cata munca ... :lol:
Daca tot vrut-a Horia bricolaj, na ca i-a dat conu' Borealis tot procesu' tehnologic :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 08 Dec 2004, 15:55

Prieteni ... ceea ce am scris mai sus nu este o "tehnologie" (@ fff - :lol: ) ci sunt niste indicatii. Daca ar trebuii sa scriu tot procesul ... ceea ce am descris aici mai sus reprezinta max. 10-15%.

Pentru un rezultat bun trebuie sa stii cam tot ce este de stiut cand este vorba de vopsire a fibrelor naturale. Trebuie de asemena sa ai o paleta de culori (matrizte) sa stii exact ce culoare ai obtinut sau vrei sa obtii, ...etc.
Altfel iese totul la voia intamplarii.

Sa nu mai vorbesc de faptul ca ... m-am dus la un microscop cand m-am apucat de vopsit pene si fulgi. Obtinusem doua nuante diferite la acelasi timp in baia de vopsea, cu toate ca am degresat exact la fel ambele pene. Nu am inteles care era cauza. La microscop am descoperit ca una din pene avea o structura mai poroasa si una mai lucioasa.
Am luat contact cu un crescator de pasari pentru materiale de legat MA si am discutat rezultatul meu. Am inteles atunci ... problema cu mancarea inainte de taierea pasarii.
Tot de acest lucru depinde de ex si fragilitatea quilului de la fulgi. Unii fulgi de calitate mai slaba, ... gaturi chinezesti si indiene ... de ex., pleznesc cand le folosesti. :)

In ziua de azi i-mi cumpar ceea ce am nevoie de gata, cand este vorba de culori stridente Fluo si culori cum ar fii negru, grii, maro-roscat, galben, verde, albastru ... mai ales par, i-mi vopsesc singur.
De ex. i-mi vopsesc fulgi de corp de la fazan auriu pentru hackle la mustele de somon si pastrav de mare, in negru.

Sa vopsesti cantitati mici este nerentabil. La pretul respectiv mai bine cumpar de gata de la furnizori in care am incredere (pe internet) sau personal in magazine. Nu este culoarea dorita nu cumpar.

Asta e ... reguli general valabile nu exista in pescuitul la MA ... :lol: :lol: :lol: :wink:
Fir intins!
Borealis F

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re:

Mesaj de stiuca » 20 Sep 2015, 15:39

:respekt: [quote="MihaiV"]Eu zic sa vopsesti cocosul viu, iar daca nu-ti place cum a iesit culoarea, atunci nu-l mai tai! :lol: :P[/quote] Respect Mihai . :P
Sunt gata vopsite la Lucii si cautam ...???in sac
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: vopsire pene

Mesaj de JB » 25 Sep 2015, 11:27

Laaaag! :lol1:
Indubitabil!

iovys
veteran
veteran
Mesaje: 566
Membru din: 24 Dec 2009, 19:32
Localitate: zalau
Contact:

Re: vopsire pene

Mesaj de iovys » 23 Ian 2016, 19:24

Acum or fi,... dar oare acum12 ani erau?

stiuca
veteran
veteran
Mesaje: 660
Membru din: 04 Ian 2008, 17:16
Localitate: Romanica

Re: vopsire pene

Mesaj de stiuca » 24 Ian 2016, 08:36

Evoluam fratilor ,EVOLUAM si nu este nici un pacat daca profitam de tehnologie .
Deviz: Toti pescarii sunt mincinosi sau la pescuit se duc doar mincinosii ,Senior Victor.

parintele
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 250
Membru din: 11 Ian 2005, 19:51

Re: vopsire pene

Mesaj de parintele » 29 Ian 2016, 11:00

Aia cu hrana pasarilor inainte de taiere e geniala. :respekt:

Scrie răspuns