vision nite 905 4pc pareri

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 10 Ian 2013, 23:37

Jiji!!! Mon Jiji!!! Am ajuns sa avem aceeasi parere ??? si a trecut sfarsitul lumii pe langa noi ??? e doar o intamplare sau mayasii aia au gresit cu cateva zile?! :lol1: :lol1:

Atata doar ca io nu buchisesc tot ce zice un om dade, dade gasesc un nod in papura! Dar hai sa lasam topicul asta in pace! Era corba de Vision Nite! Subiect la care eu sunt perfect paralel... sau perpendicular; nu mai stiu!

P.S. Lansetele mele respecta standardele, clar? :lol: :lol:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de cristian.ene » 10 Ian 2013, 23:53

Talonul IM6 7`6``ft. #3 / 2pc e un blank bun dar..........

Varful si mijlocul blankului mai puternic si mai greu decat la o lanseta perfecta te ,,obliga,, sa te dai la el,, pe cand orice lanseta care se incarca usor te lasa sa aplici forte mici care misca firul fara sa accelerazi mult lanseta.

In sezonul 2012 am pescuit si eu cu un Talon ITM 7`6``ft #3 si l-am injurat constant cand trebuai sa lansezi cu 2-3m de jnur +leader, incepea sa lucreze bine de la 7-8m in sus si in multe situatii era o distanta prea mare .(asta in conditiile in care am pescuit cu fir # 3 1/2)

O miscare minima produce energie suficenta pentru alansa la 4-8m dar cel ami important este ca simti orice nuanta a lanseului.

Blankurile de tipul WT pot si incarcate cu diferite temporuri dar lucru remarcabil au un tempo lent -mediu prin care produc energie si te lasa sa faci toate miscarile relaxat si precis(ceea ce restul lansetelor nu pot).

Un caz similar al spinning uL este ca o lanseta prea puternica pe varf te obliga sa pui mai multa energie pentru a incarca o greutate sa zicem de 1g si efectul va fi o viteza prea mare incat sa fi precis la 5-6m sub pomi sau locuri dificile unde o lanseta care se incarca bine cu 1g miscarea va fi mai lenta, controlata si mai precisa.

Mai sunt si stilurile push pull care nu sunt foarte cunoscute pentru cei mai multi care nu stiu exact cum lanseza.

Lansetele elasitice te lasa sa controlezi mult mai bine energia care o pui progresiv in lanseu si favorizeza stilul Pull care este un stil clasic si cu un minim de energie necesara.

Blankurile rigide/ stiff si mai puternice cer un stil mai energic diferit de blankurile de grafit elastice(multimodulus) ,bambus sau fibra de sticla.

Pentru pescuit la distante mici pana in 10-12m blankurile elastice si progresive ofera si palcere si performanta in controlul lanseurilor tehnice.

Cine a pescuit cu lansete de nivelul WT nu se mai intoarce la alt tip de lansete.

Winston WT 7`6``ft. #3 are si el limite :

La distante mai mari de 10-12m si

Muste portante ii pun probleme, marimea mustelor este limitata cand e vant mai puternic

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 11 Ian 2013, 00:08

Mah, dar despre Vision Nite nik? :lol:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de cristian.ene » 11 Ian 2013, 01:09

A trecut pe la mine modelul de 7`6``ft. #3 :D

Prietenul care are WT #3 spunea ca e putin cam puternica pentru o clasa 3.

Mie mi-a lasat o impresie pozitiva comparabil cu # Zone sau alte Vision pare mai rezistenta si actiunea ok

Din pacate nu am pus fir pe ea, dar la primavara o incerc.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Ian 2013, 09:15

Hell scrie:Gigi,recunoaste, ti-ai facut un renume in a lua peste picior ...la asta excelezi!
Fie ca vrei sa recunosti sau nu, asa te vedem toti.
Si pe mine m-a mancat sa vorbesc despre Visionu asta...dar inafara de preturi habr n-am ce poate asta mare de 9 craci cu 5 clase.
Daca vorbeam despre ala micu 7'6" cu 3 clase....altfel statea treaba :D

Hell maichii,uite ce o zis sefu tau de club..
Da, greutatea snurului e foarte importanta, si mai ales unde e.
Eu am observat ca cu cat scoti mai mult snur(de pe mulineta) cu atat batul se dezechilibreaza.
De atunci evit sa fac asta.[/quote]

:lol: :lol:
Geniala replica :lol: :lol: :lol: :lol: Un mod plin de umor pentru a sublinia subiectivismul unora..
Eu nu am luat pe nimeni peste picior,in acest topic...Poate acuma ,te ironizez oleaca ,daca iti zic ca si amicul Ene are deasupra mea o postare cit China ,alta decit despre Vision..dar nah ,la el nu se pune... :wink:

@Doctore..
'Nteles sa traiti..sint in 'standarde' si in echilibrium perfectum... :wink:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 12 Ian 2013, 13:53

Jiji frate, nu mai cauta nuj'ce adevaruri in astfel de detalii; cel putin nu la fly... este extrem de subiectiv si dupa mine asta-l face frumos. Echilibrul la o lanseta de fly este mult mai nebulos decat la o lanseta de spin si (probabil) de cast. Si asta pentru ca echilibrul care conteaza este cel dinamic. Chiar daca lanseta se echilibreaza (cu mulinelul si snurul respectiv) intr-un punct, chestia asta are o valoare cu totul periferica pentru ca in cast conteaza mult mai mult forta aplicata, cantitatea de snur tinuta in aer si nu in ultimul rand tipul de snur. Legat de asta, uite numai cat de relativ este echilibrul static in 2 situatii: acelasi bat, aceeasi mulineta, 2 snururi, ambele de aceeasi greutate totala: unul este un WF obisnuit cu partea activa de (sa zicem) 10 metri, celalalt este un shooting head de 10 metru cu running line. Cu firul tras pe mulineta punctul de echilibru este identic in ambele situatii. Cu partea activa scoasa in fata tip-topului, lucrurile se schimba complet, pentru ca SH-ul are aproape toata greutatea in aia 10 metri.
Si fata de situatia de care te-ai amuzat tu, iaca: lanseta mea este montata cu o mandrina downlocking cu inel, cea a lui Ene cu mandrina PacBay (ceva mai grea); eu dau cu DT Airflo clasa 3, Cristi cu un WF Cabelas undeva la 3/4. Asa ca fiecare poate sa-si expuna impresiile fara sa le deranjeze pe ale celuilalt; pentru ca sunt foarte subiective. :wink:

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de cristian.ene » 12 Ian 2013, 17:45

Tavi,

are mare dreptate micro aspecte schimba mult lasete aparent aceleasi., cazul de fata

Lanseta lyi tavi si echipamentul

1. Blank Talon VI Plus(IM6) 7`6``ft. #3(+) /2 pc.

http://www.talon-graphite.com/Blank%20s ... blanks.htm

7'6" 2 2 4.0 .310 1.0 B337 $83.00

mandrina a blankului identica cu ITMul meu.

2. Inele single foot AWS dispuse unde le-am pus si eu si aceeasi marime

3. Mandrina mai usoara(ca PB) dar dispune la capatul blankului

4. Mulineta identica Lamson

5 . Fir Airfolo ridge #3 DT cu taper nu stiu cat de lung

Lanseta si echipamentul meu

1. Blank Talon ITM (IM mai inalt) 7`6``ft. #3(+) /2 pc.

7'6" 3 2 4.0 .320 0.9 B504 $110.00

diferenta este de 3 g la blank si ITM e putin mai rigid, conicitatiel sunt identice, actiunea identica difera doar materialul

Firul folosit de mine un SA de clasa 3 1/2 cu profit DT


Lanseta lui Tavi mai putin echilibrata fara snur scos.

In lanseu se simte varful mai greu la IM6.

Blankul lui Tavi desi mai elastic se incarca mai greu dar asta vine de la diferenta de greutate intre fire.

Nici una dintre lansete nu se incarca usor cu 2-3m de fir de la 4-5m e bine. pescuitul la 5-6 m e mai bun cu un fir #4 , altfel lansete trebuie accelerata suplimentar ca sa se incarce la distante mici.

Pe vant ambele lansete se descurca bine, precizia la 6-10m este buna si in locuri dificile cu firul de #3 1/2 DT. O lanseta mai elastica ca WT #3 are probleme pe vant puternic sau in rafale.


Pescuitul la musca este o chestie mult mai nuantata decat cele cu ustensile de spinning daca vrei sa pescuiesti performant , placut si sa ai satifactii maxime. Cei din WSB cu Adelin in frunte fac misto dar nu inteleg mare lucru.....

cum stau lucruriel cu firele si lansetele

Sa luam un fir #3 DT

Am pescuit cu

1. Cortland Wisper Taper DT3 cu taper de 10ft. bun pentru muste mici prezentam cu greu pe Tara la distante de 14-17m pe vant puternic cu muste #18, leader de 14-15 ft. Lanseta un St.Croix Imperial de #4 ,8`ft se incarca bine doar de la 10m in sus.

2. Firul Cabela`s (SA) DT 3 1/2 incarca bine orice lasneta de #3 sau 4 pentru ca are un taper scurt de doar 6`ft.

3. Alte fire pot avea tapere de 14- 15ft. sau mai lungi speciale pentru lansseuri de ulta finete vezi RIO LT DT

http://www.rioproducts.com/fly-lines/fr ... out-lt-dt/

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Ian 2013, 18:13

Jiji frate, nu mai cauta nuj'ce adevaruri in astfel de detalii;
Tocmai ,ca am trecut de mult de faza asta..
Oricum interesant a treaba cu fly-ul asta....deabia astept dezghetul..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 12 Ian 2013, 20:50

Las' ca-mi fac io ITM-ul de #5 'tu-va *&^% *((*&^ :lol: :lol:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de colaps » 15 Ian 2013, 09:46

ai grija sa pui destule inele pe el ;) altfel ....
...

Scrie răspuns