vision nite 905 4pc pareri

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de MihaiV » 09 Dec 2012, 08:45

MuskMd scrie:revenind la serios, o echilibrare a instalatiei e necesara si in mod cert sensibila in utilizarea indelungata.
Plus ca mai tine si de fiecare in parte....
Uite...winston passport #5, 8'6 eu l.am echilibrat bine cu un redington rise de 7-8....colegul meu prefera sa ii cada in bot lanseta si pune rajnite mai mmici....iar instalatia mea nu il incanta in mod deosebit. Dar iarasi, eu personal nu prea fac nuj ce fite.....daca nnu imi cade mana din cot dupa juma de zi...e ok. nah....de la tzara :lol:
Revenind insa la partea a doua, nu prea inteleg cum vine echilibrarea asta care tine de fiecare in parte. Cand ai doua forte, atunci ori ai echilibru,ori n-ai.
Sau vrei tu cumva sa zici ca nevoia de a avea echilibru tine de fiecare in parte?
Adica intr-un fel colegul tau stie ca joarda lui e dezechilibrata si totusi ii place asa?
Sau nu stie? Poate el crede ca a lui e echilibrata si a ta nu?
In cazul asta cum aflam care-i adevarul? Ar trebui sa fie undeva o formula, un simulator ceva,unde sa bagam masa si lungimea lansetei, masa mulinetei, masa firului, distanta la care e asezata mulineta fata de capatul joardei si sa obtinem calitatea echilibrarii.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de MuskMd » 09 Dec 2012, 10:26

simplu...nu toata lumea face priza corecta pe maner. daca muti punctul de sprijin al parghiei , schimbi practic sistemul de referinta :) ...cel putin eu asta am observat.... oricum e fina diferenta si din punctul meu de vedere nu e un subiect asa de important...sunt alte aspecte care afecteaza negativ mai tare senzatia pe care o am ...... si oricum....sensibil e la clase mari, greutati mari...la fatze de clasa 3...... nu prea merita bataia de cap......o joarda, o mulineta pe marime nu f grea si nu prea deranjeaza.....

my 2 cents....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 09 Dec 2012, 12:29

MuskMd scrie:simplu...nu toata lumea face priza corecta pe maner...

my 2 cents....
... si sunt mai multe feluri de a face o priza "corecta". Pentru ca pan' la urma corect este eventual castul; daca ala e corect, artunci si priza a fost; indiferent cum a fost ea. Unul tine lanseta mai spre butt, altul mai spre varf... cu aratatorul in fata, cu deshtiul mare intre aratator si mijlociu... :mrgreen: Eu cred ca un ansamblu lanseta/mulineta/snur este in mod obiectiv si definitiv dezechilibrat doar atunci cand centrul de greutate (static sau ala dinamic, cum drq i-o zice) pica la distanta de locul de unde orice utilizator ar putea apuca lanseta aia.
Az'vara Cristi Ene imi tot spunea ca lanseta mea e dezechilibrata... si-mi dadea sa dau cu un Winston WT. Desi diferenta de clasa era NETA (winstonu' ala te invata sa pescuiesti, bagu-mi-as :respekt: ), eu nu percepeam nici un dezechilibru; era doar altfel...
Daca echilibrul ar fi o chestie atat de obiectiva, atunci rodbuildingul ar fi pura geometrie... Si toti rodbuilderii ar fi otova... N-ar mai avea astia pe ce sa se certe! Ce plictiseala... :lol1:

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de colaps » 10 Dec 2012, 09:36

noah nush ce importanta are dar nah ... nu demult mi-am schimbat reel seatu la batul meu de real ... din unul din plastic intr-unul de aluminiu facut de mine . dezechilibru total , batul cade pe spate . punctul de echilibru imi cade mult in fata inelului pt. carlig dar atit de bine imi sta batul acum in mina de nu va pot spune , ah si da ... priza pe maner o fac total neprofesional si neortodox , fix cum imi vine mie la momentul respectiv. nu am avut probleme cu castul ( oricum nu am cu ce sa compar ) , arunc tot acolo unde vreau musca . o chestie mai sus mentionata de colegul meu in legatura cu mult fir scos de pe mulineta inainte de cast ... ohh da am facut de multe ori prostia asta si de cele mai multe ori castul era jenant sau se agata firul de pe jos in buruieni sau etc :). sper sa apuc in viata asta sa pun si eu mana pe winstonu ala extraordinar de extraordinar ca prea il laudati toti ;)
...

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de cristian.ene » 07 Ian 2013, 18:06

Test comparativ de lansete #5 in care sunt masurate si ca Swing Weight

http://www.yellowstoneangler.com/FlyRod ... orkBVK.asp

Orice lasneta se echilibreaza mai bine cu o anumita greutate(marime de mulineta ), un echilibru care face ca varful sa fie resimit ca greu duce al eforturi suplimentare, lipsa de precizie.

O greutate in plus fata de cea necesara echilibrului nu este necesara.

In ultimul timp luat in calcul si 10-20m de fir scos care diminueaza greutatea mulinetei si schimba echilibrul echipamentului.

Unele lansete sunt mai echilibrate decat alteel ,conteza distrubutia de greutete pe lungimea blankului ( blankurile conice si cu varf fin sunt mai echilibrate) si greutatea
Lucrurile sunt precise si aproape matamatice mici diferente sunt personale si unii pescari nu vor ca lasnetele sa fie perfect echilibrate dar foarte aproape. La spinning eu nu echilibrez lanseta exact de unde o tin, punctul de echilibrul este putin in fata.

O comparatie simpla este cu feedbackul directiei la masini, cele mai bune iti spun exact ce se intampla cu rotile si pentru a efectua viraje sau derapaje ai nevoie de un efort nici prea mare nici prea mic incat sa simti o directie prea grea sau prea usoara si inconsistenta.

Diferentele intre un Cooper S , BMW, VW sau Kia Getz, Dacia Logan sunt mari la cum simti controlul masinii.

Echilibrul lansetei este si el diamnic in functie de lungimea lanselui un Swing Weigh slab e si mai obositor cu cat distanta creste, in timp devine devastator pentru mana pescarului.

Lansete foarte buen sunt extrem de putine WT 7`6``ft. #3 e cea mai buna lanseta de pescuit pana la 10m .

Talonul IM6 a lui Tavi are varful ami greu si mai putenic decat #3 curat, rezulta ca nu se incarca cel mai placut la distante mici, e o lanseta buna face treba dar resimiti efortul de lansare si precizia sufera.
Cu WT eforul este ZERO placerea de a pescui maxima din pacate costa dar merita.

Am mai pescuit cu un St.Croix 7`6``ft. #4 real de putere #3 pe varf care desi bine echilibrat nu are suficienta precizie din cauza unui varf prea fin , si cu putere prea mica.

La distante mici pana intre 4 si 8m efortul de lansare este insesizabil daca lanseta este foarte buna.





Swing Weight – our new calculations


We intend this term to mean the weight you feel when you flex the rod in your hand, with the rod held in a horizontal position. (without the reel attached to the rod). In the past we figured out a good way to measure this on a postage scale, by placing the rod on a fulcrum that was positioned about 1 ½ inches back from the top of the grip with the rod in a horizontal position. Then we simply placed enough weight on the very back end of the reel seat to keep the rod horizontal and read the weight on the scale.


This year Justin was examining a formula for the Moment of Inertia and found that these calculations very closely matched what I was coming up with by positioning the rod on the scale. With the new method we weighed each section of each rod and then applied the formula. This formula puts more importance in the weight of the 2nd half of the rod (the tip). Some of the manufacturers are designing very light rods in overall weight, and promoting them as the lightest, but they are heavier in the tip and heavier in swing weight than several of the other rods. A rod with a little extra weight in the butt can still have a low swing weight, while a rod with a heavy 2nd half and a light butt will have a heavy swing weight.


By waggling the rods in our hand it was apparent that the new calculations were confirming what we were feeling. You could really tell a big difference from the lightest swing weight (Hardy Zenith) to the heaviest swing weight (Thomas & Thomas).

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de semlecangheorghe » 09 Ian 2013, 15:47

eu nu percepeam nici un dezechilibru; era doar altfel...

:lol1: :lol1: criminala sinceritatea remarcii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de tavistan » 10 Ian 2013, 13:03

semlecangheorghe scrie:
eu nu percepeam nici un dezechilibru; era doar altfel...

:lol1: :lol1: criminala sinceritatea remarcii..
tare cred ca iar ai priceput exact ce ai vrut tu... daca tie ti se pare o lanseta altfel decat alta, e musai ca una sa fie dezechilibrata?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de semlecangheorghe » 10 Ian 2013, 16:47

Doctore...amice....cum sa iti mai spun ca sa intelegi??

Era excat si parerea mea,daca este altfel nu inseamna ca este dezechilibrata.Sau daca este altfel nu inseamna ca...'nu respecta'standardele.."

Sesizabila si in cazul asta(cu echilbrarea) doza de subiectivitate,nu??

Acuma ma intreb scarpinindu-ma pa chelie :roll: ,...de ce ai ales sa o interpretezi asa??
tare cred ca iar ai priceput exact ce ai vrut tu
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de Hell » 10 Ian 2013, 17:03

Gigi,recunoaste, ti-ai facut un renume in a lua peste picior ...la asta excelezi!
Fie ca vrei sa recunosti sau nu, asa te vedem toti.
Si pe mine m-a mancat sa vorbesc despre Visionu asta...dar inafara de preturi habr n-am ce poate asta mare de 9 craci cu 5 clase.
Daca vorbeam despre ala micu 7'6" cu 3 clase....altfel statea treaba :D

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: vision nite 905 4pc pareri

Mesaj de MuskMd » 10 Ian 2013, 22:06

bre io cred ca treaba e simpla....echilibrarea aia nu prea conteste daca nu e drastic nasoala ......creca asta voia sa zica Cristi ....sau ma insel ..... :lol: :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns