Va rog sa imi dati un sfat

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Va rog sa imi dati un sfat

Mesaj de RaPpSodIq » 30 Iul 2011, 23:06

Ii rog pe cei experimentati in fly sa ma sfatuiasca si pe mine ce as putea face, sau cel putin sa imi dea o idee. Eu pescuiesc strict cu microvoblere 2cm si rotative 00,0. Aici vine problema. anul trecut pe paraie de munte m-am lovit de problema lipanului si a pastravului. Nu vroiau nicicum rotative, muscareau la suprafata. Am vazut ca majoritatea prind la MA. Se apropie concediul si iar o sa plimb rotative de zor printre lipani si pastravi fara nici un rezultat. Asa ca va rog dati-mi un sfat sau o idee. Exista posibilitatea sa pescuiesc cu lanseta de spinning ul la musca artificiala? Si daca da, cum fac? Nu am nevoie de distanta de lansare mai mare de 4-5m dar cum naiba sa dau si atat cu o musca? Nu sunt dispus sa achizitionez lanseta de fly. Ma gandeam sa incerc sa imi iau un snur, desii mi se pare foarte stupida ideea. Sau sa folosesc un buldo mic....daca bate putin vantu nici macar 2 m nu pot da cu musca pe apa. Orice idee este binevenita. Trebuie sa existe o solutie. Va multumesc.
spinning la scobar

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 30 Iul 2011, 23:16

Un buldo cred ca ar face treaba.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 30 Iul 2011, 23:41

Ms pt raspuns. Am tot cautat prin magazine dar nu am gasit numa buldouri mari. Nu stiu daca merge sa pleoscai cu ala. Aveti ceva idei de buldouri foarte mici. ar fi ideal daca as gasi de 1 gr pt rau si 3 gr pt lac...greutati care le arunc lejer cu un UL. si banuiesc ca nu are sens sa pun mai mult de o musca. Astept si alte sfaturi.
spinning la scobar

ionutz13
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 11 Apr 2011, 08:43
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ionutz13 » 30 Iul 2011, 23:43

Folositi un dop de pluta de la o sticla de vin.Cred ca ar merge.

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 30 Iul 2011, 23:53

am vazut pe unele situri ceva muste cu tunghsten pe ele. Oare alea nu sunt ceva mai grele, ca sa nu ma mai complic eu cu buldo?
spinning la scobar

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 30 Iul 2011, 23:56

hmmmmmmm muste cu tungsten pentru lipani si pastravi care muscaresc la suprafatza...... parca suna cam ciudat :roll:

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Iul 2011, 00:36

:)) nu stiu. Intrebam doar, nu pescuiesc la fly, deci nu stiu. Dar dupa cum v-am spus sunt putine cazuri in care nu am ce face cu un microvobler de 1.5 cm sau cu un phanter martin de 1/32 oz pentru ca sunt prea badarane si pestii muscaresc la suprafata. si atunci leg o musca si o arunc. Dar cum o arunc? pana acum m-am elucidat ca ar merge sa folosesc un buldo mic. Alta varianta mai este? pff crek se poate inchide. :lol:. Promit ca ma apuc de fly.....cand am bani. :roll:
spinning la scobar

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Iul 2011, 11:10

Intrebare si va rog nu radeti. Se poate pune un snur de musca pe o lanseta de spinning ul? macar 10 m care vor fi suficienti pt paraul in care voi pescui. Are cineva de vanzare ceva snur vechi care nu il mai foloseste, macar 10 m. Habar n-am ce clasa imi trebe, banuiesc ca #4.
spinning la scobar

Avatar utilizator
buntaro
senior
senior
Mesaje: 366
Membru din: 27 Aug 2007, 21:03
Localitate: cluj-napoca

Mesaj de buntaro » 31 Iul 2011, 12:28

la un moment dat pe cris am vazut un localnic folosind o lanseta de spinning cu snur de musca singura diferenta era ce avea pe el o mulineta de fly,la un moment dat prin anii 70-80 cred se gaseau prin alte tari bete care puteau fi folosite si la spinning si la musca, personal am vazut un shakespeare de genul asta diferenta fata de un bat normal e ca au mandrina culisanta si o poti potrivi catre capatul manerului pentru fly si in partea opusa pt spinning,oricum se poate face figura la care te-ai gandit tu fiind deja demonstrata,personal gasesc incomod sa ai mulineta de fly inaintea batului,oricum mai bine asa decat cu tot felul de doape,ai avea nevoie pt un ul de un snur clasa 2 sau 3 posibil sa mearga si 4,personal as prefera sa scot 100-150 lei pentru un bat de fly pentru incepatori.mustele pe care leai vazut tu cu tungsten sunt nimfe si nu vor pluti niciodata fiindca nu sunt concepute pentru a asta.

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 31 Iul 2011, 12:37

io nu stiu de ce te complici atata cu fire de musca si dopuri si alte minuni daca zici ca n-ai nevoie de mai mult de 4-5m lanseu..... ia o varga de 5m frate! fir mono 0,16, fara pluta fara nimic si gata. ii dai musca direct la nas.

Scrie răspuns