Va rog sa imi dati un sfat

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Iul 2011, 19:32

@iovys Vreau snur pentru ca nu pot lansa o musca pana in malul opus cu un 2.10 ul. cu snurul e altceva.

@hell mersi mult pt incurajari si sfaturi. chiar asteptam o postare normala ca sunt satul de atatea polemici.


Haideti sa va spun exact unde voi pescuii sa nu ziceti ca is rau. Anul asta sa deschis Valea Buda, afluent al Barajului Vidraru. Pe valea asta am mai pescuit la rotative 00 de cativa ani, si am prins pastrav. Inca este pastrav frumos. Probabil unul dintre putinele rauri din tara cu densitate acceptabila de peste. Nu are sens sa tin secreta locatie pentru ca oricum pescuitul este C&R si padurarul are grija sa nu se scoata peste de pe vale. Macar atat poate face si el. Deci daca aveti drum in zona, incercati-o. Valea este ingusta si are bulboane frumoase. Ca sa nu ma apropiu prea mult de apa am nevoie de un snur. Nu am cum lansa o musca cu nilon la 5 6m in fata. Nu cer la nimeni sa isi taie firul. Ma gandesc ca sunt muscari care pescuiesc de ceva ani buni si sunt dispusi sa isi inoiasca un fir, vanzandu-l pe cel vechi. Nu vreau pomana, il cumpar. Dar nu as vrea sa dau bani pe un fir nou care este undeva la 70-80 ron, daca eu am nevoie doar de maxim 10 m, si aia in 2 3 zile/an. Sunt convins ca o sa prind gustul pescuitului la fly si atunci o sa imi cumpar tot ce am nevoie. Oricum dau dupa clean si pastrav cu niste voblere de 0.5 gr de abia le lansez. Mai am un pas mic pana la muste. Va multumesc mult tuturor celor care mi-ati dat un sfat util.
spinning la scobar

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 31 Iul 2011, 20:35

Ma, pescuitul la voblere are farmecul lui, DAR...pescuitul la musca uscata.....te cam face sa iti vinzi tot echipamentu de spin :lol: Vorbesc din proprie experienta aici :twisted:

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 31 Iul 2011, 20:37

sau hai sa o luam si altfel, ce greutate arunca batul tau UL?

Avatar utilizator
RaPpSodIq
senior
senior
Mesaje: 304
Membru din: 19 Mai 2005, 14:19
Localitate: Dublin
Contact:

Mesaj de RaPpSodIq » 31 Iul 2011, 21:27

HellRAISER scrie:sau hai sa o luam si altfel, ce greutate arunca batul tau UL?
Cam 1-7 gr.
spinning la scobar

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 01 Aug 2011, 07:17

ma ce am pierdut weekendul asta ? :twisted:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 01 Aug 2011, 08:57

:lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 01 Aug 2011, 09:35

ca sa ma bag oleaca in sama si io, cu un pai, doo :D

Poti sa lansezi si cu bat de spin, cum zicea Hell. Poti sa faci o gramada de chestii. Dar s-ar putea sa fie extrem de aiurea ....:D
vorba aia...poti sa ti-o faci si singur...dar parca e mai misto cu o femeie :twisted:

Sau gresesc ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 01 Aug 2011, 09:51

RaPpSodIq, esti chiar atat de sigur ca nu se scoate peste de pe Buda? Ai fost vreodata noaptea sa vezi ce fosgaiala e pe malul apei si cum se remarca padurarul prin stralucitoarea lui absenta? Iti vand un pont: stiu un angajat la barajul Vidraru care are la activ cativa pastravi la kil de pe Buda si Capra si mai mari de pe lac luati la....pripon, plasa etc. Si crede-ma ca in generalk nu il deranjeaza nimeni. Da peste si politiei din Curtea de arges si are alte afaceri bizare (pensiune, turma der oi etc.) si rari sunt cei care au curaj sa i se opuna. Deci padurarul face si el ce poate, ar fi minunat sa nu se scoata pastravii mari de pe Buda dar cum sa ceri asa ceva in Romania?
Cat despre fly, daca nu ai echipament inca de ce nu incerci stilul cehesc la musca? Telescopica de 5-6 m usoara (carbon), mulineta mica de spinning cu fir subtire si 1-2 nimfe. Cred ca poti folosi o bucata de cativa metri de snur fly ca sa se duca nimfele mai departe, dar nu e musai. Unii folosesc fir chirurgical...habar nu am daca e bine sau nu.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 01 Aug 2011, 19:10

uite ca sa intelegi mai bine
Imagine
Imagine

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Mesaj de bradypus » 01 Aug 2011, 20:10

cel mai tare tabel !

lungimi si zone de tolerante in germanoengleza , combinare de sistem tolerant metricoimperial si greutati gramograins de la care compot lipseste pretul in eurodolari ! :lol:

in aceiasi teorie a conspiratiei clar dt e wf si firu de fuga de la wf e dt ! :lol:

Scrie răspuns