Tenkara , fly fishing altfel

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

marius06
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 23 Iul 2012, 17:05

Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de marius06 » 23 Iul 2012, 17:32

Va salut pescari! Sunt un pescar incepator , iar pana acum nu am practicat decat pescuitul stationar si putin spinning, dar parca cel mai interesant mod de a pescui este fly fishing`ul. Dar cum bugetul meu este foarte foarte mic , in jur de 60 - 70 ron , cam atat imi ofera parintii m-am orientat spre stilul de pescuit numit Tenkara, dar nu stiu foarte multe despre acest tip de pescuit. M-ar interesa urmatoarele :
Doresc sa practic acest tip de pescuit pe un paraias ft mic , este buna o lanseta telescopica de 2.10 m de care sa leg un fir(lanseta asta o am deja) ?
CE model de fir este necesar acestui tip de pescuit ? Aceleasi modele ca si la fly fishing, nu ?
Pestele vizat de mine este cleanul , voi avea rezulate cu acest stil de pescuit (pana la urma este fly fishing fara mulineta) ?
....
si orice alt lucru pe care ar trebui sa-l stiu despre acest stil.
Va multumesc si va rog din suflet sa ma ajutati!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de tavistan » 23 Iul 2012, 19:33

Nu prea e practicat stilul asta pe la noi din ce stiu eu - oricum e mai putin popular fata de alte stiluri de FF insa, fara sa vreau sa te descurajez, este departe de a fi ieftin... sculele de tenkara de peste ocean sunt chiar scumpe. probabil ca poti improviza totusi.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de tudor » 24 Iul 2012, 14:38

Eu am practicat fara sa stiu ca e Tenkara. In 1976, in Corsica, aveam cu mine o varga telescopica de 4m daca-mi aduc bine aminte. Pe munte nu era nimeni. Apele pline de pastravi care n-au vazut in viata lor pescar. Nici nu se speriau cand treceai pe langa maluri. Am prins gramada de pastravi cu acea varga, un mono, carlig de 10 si muste prinse pe pietre utilizate in stilul fly.

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 15:13

tenkara ii zic americanii.

europenii ii zic czech nymphing.

tot aia e

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de bradypus » 24 Iul 2012, 15:17

asa e ! si mie tenkara imi suna mai mult ... american ! :D

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 15:33

@marius - ca sa-ti raspund la intrebare: daca dai cu fly e fly fishing :mrgreen:

poti folosi linistit o telescopica usoara de 3-4 m, mono si o musca, musai artificiala, ideal uscata :lol: mai poti avea la tine cateva de rezerva, da' pe fir sa ai una (hai, treaca de la mine, doo).

dupa ce prinzi gustul, o sa discutam de echipament specializat... :mrgreen:

vgb
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 208
Membru din: 28 Iun 2010, 12:40

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de vgb » 24 Iul 2012, 15:35

bradypus scrie:asa e ! si mie tenkara imi suna mai mult ... american ! :D
bine, bine; americani cu ochii oblici.

bine asa?

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de bradypus » 24 Iul 2012, 15:38

vgb scrie:@marius - ca sa-ti raspund la intrebare: daca dai cu fly e fly fishing :mrgreen:

poti folosi linistit o telescopica usoara de 3-4 m, mono si o musca, musai artificiala, ideal uscata :lol: mai poti avea la tine cateva de rezerva, da' pe fir sa ai una (hai, treaca de la mine, doo).

dupa ce prinzi gustul, o sa discutam de echipament specializat... :mrgreen:
deci si cind dai cu buldo... , tot fly e ! :D

marius06
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 23 Iul 2012, 17:05

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de marius06 » 24 Iul 2012, 16:28

Nedumerirea cea mai mare o am in privinta firului. Deci , sa inteleg ca pot sa folosesc o guta obisnuita de 0.16 si nu un fir special de fly??? Am observat in unele videoclipuri pe net ca la acest stil se foloseste snur sau ceva de genul.
Ce tip de musca imi recomandati pentru clean de dimensiunea palmei , si cum se leaga aceasta de fir ?

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Tenkara , fly fishing altfel

Mesaj de bradypus » 24 Iul 2012, 16:30

ii faci nod !

Scrie răspuns