Temple Fork

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Temple Fork

Mesaj de Hell » 19 Aug 2012, 15:45

Sunt curios cand te vei lovii de piticii cu firele, apoi de cei cu leadere....tippet....apoi sa te ti tare...vin aia cu muste :lol:
Si sa dea domnu sa rezisti pana ce te apuci de legat muste :lol1:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Temple Fork

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 16:02

Tavi scrie:Are dreptate, ca de obicei.
Dar lansarea in sine e cel mai greu s-o inveti. :D
Ehhh,de aia mi-i frica,de lucrurile simple :D
Daca ieri credeam ca m-am linistit pentru o vreme,azi simt ca-mi ies dintii :lol: de cand cu switch-ul asta.Nu de alta,dar citeam ca sunt persoane care folosesc asa ceva din float tube pe lacuri.Sunt si dezavantaje,daca am cetit bine,dupa unii ceva legat de ridicarea firului,posibilitatea ruperii lansetei in drill :roll: ,dureri in umar,etc.Chestia ce ma roade mai tare e ca unii producatori o dau chiar ei ca foarte buna pentru asa ceva si atunci stau si ma gandesc,un 11ft-8wt nu ar impaca si capra si varza?Adica nu as putea sa o folosesc si de pe mal cand am nevoie dar si din float tube?Daca zilele trecute convenisem ca un SH de 10ft nu se merita fata de un 9ft pentru ca nu castigi mare lucru in lanseu,la switch-ul asta cred ca se cam schimba treba.Sau ma insel?

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Temple Fork

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 16:09

Hell scrie:Sunt curios cand te vei lovii de piticii cu firele, apoi de cei cu leadere....tippet....apoi sa te ti tare...vin aia cu muste :lol:
Si sa dea domnu sa rezisti pana ce te apuci de legat muste :lol1:

Pai nu asta am cautat?O provocare :) Daca le iau pe rand,sper sa-mi fie mai usor si sa ma tina baierele. :)Cred ca un an de zile sa-mi fie suficient sa vad ce si cum.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Temple Fork

Mesaj de Hell » 19 Aug 2012, 16:33

Sa dea domnu sa ne adunam in septembrie iar si sa vina toti care am fost data trecuta....sa vezi cu cate semne noi de intrebare vei pleca de acolo :twisted:

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Temple Fork

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 17:17

Suna bine :)

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Temple Fork

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 17:29

S-a nimerit sa primesc asa ceva,incep bine nu? :lol: :lol:
[album]Imagine

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: Temple Fork

Mesaj de Hell » 19 Aug 2012, 17:47

Imi pare rau, muscarii poarta doar roz tziclam :lol:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Temple Fork

Mesaj de MuskMd » 19 Aug 2012, 18:47

:twisted: Iel nu-i muzkar.....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

SVF
veteran
veteran
Mesaje: 4144
Membru din: 15 Mar 2006, 21:05

Re: Temple Fork

Mesaj de SVF » 19 Aug 2012, 19:07

Corect :wink:

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Temple Fork

Mesaj de Tavi » 19 Aug 2012, 20:41

SVF scrie: Daca ieri credeam ca m-am linistit pentru o vreme,azi simt ca-mi ies dintii :lol: de cand cu switch-ul asta.Nu de alta,dar citeam ca sunt persoane care folosesc asa ceva din float tube pe lacuri.Sunt si dezavantaje,daca am cetit bine,dupa unii ceva legat de ridicarea firului,posibilitatea ruperii lansetei in drill :roll: ,dureri in umar,etc.Chestia ce ma roade mai tare e ca unii producatori o dau chiar ei ca foarte buna pentru asa ceva si atunci stau si ma gandesc,un 11ft-8wt nu ar impaca si capra si varza?Adica nu as putea sa o folosesc si de pe mal cand am nevoie dar si din float tube?Daca zilele trecute convenisem ca un SH de 10ft nu se merita fata de un 9ft pentru ca nu castigi mare lucru in lanseu,la switch-ul asta cred ca se cam schimba treba.Sau ma insel?
Vezi ca la DH, deci si la switch, clasele sunt diferite de SH.
Clasa 8 single hand inseamna vreo 14 grame, adica 30' de fir atata cantaresc si cu atata cica se incarca lanseta...asta in teorie, ca in practica ...firele nu respecta toate gramajul iar la lansete.. e ca la spin, nu toate arunca ce scrie pe ele, plus factorul subiectiv.
Iar la DH, inclusiv switch, clasa 8 e un interval intre 23 si 46 de grame, in functie de tipul firului Shooting head, short belly, medium belly sau long belly
Asta ca sa mai ametim putin piticii :P
Switchul sau o lanseta lunga in general in mod cert te ajuta din colac la lansarile overhead.
S-ar putea sa dai mai greu underhand din pozitia aia.
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Scrie răspuns