taper snur si aplicatii

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 27 Mar 2012, 12:34

Ce tip de snur (WF, DT, Triangle, etc.) folositi la clean si ce tip la avat.

Pana acum am folosit doar snur WF.

Am mai citit pe net unele, altele si vreau sa imi iau alte snur-uri mai specializate.

Am aflat ca snurul cu taper triunghiular e optim pt. prezentari delicate si cum cleanul e sperios ma gandesc la un snur cu taper triunghiular si lungimea head-uli de 12-13m clasa 5. Nu am tot timpul spatiu in spate si folosesc mult rol cast-ul.

Pt. avat ma gandesc la un snur mai agresiv clasa 7 WF cu head scurt (8-9 m) si running line subtire (ceva care merge in directia shouting head dar nu chiar, ceva intermediar intre WF si shouting head). In reclama scria ca poate fi folosit si la spey stile cast (aceiasi problema cu spatiul de back cast).

Ce parere aveti? Am nimerit bine cu deductia? Cum am mai spus eu nu am pescuit pana acum decat cu WF clasic si vreau sa ma diversific, sper ca in directia buna.

Mentionez ca pescuiesc pe rauri (munte, deal, campie) si nu am barca, merg cu wader-si. Ma gandesc sa incerc anul asta si pe lacuri de munte (pastrav, clean si biban) din barca (inchiriata).

Multumesc anticipat pt. sfaturi si idei.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de bradypus » 27 Mar 2012, 12:49

trebuie sa fie mishto ! zi si mie unde ai gasit acel " ceva intermediar intre WF si shouting head " ca vreau si eu !

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de tavistan » 27 Mar 2012, 12:57

bradypus scrie:trebuie sa fie mishto ! zi si mie unde ai gasit acel " ceva intermediar intre WF si shouting head " ca vreau si eu !
Salut tuturor de pe-aici! :)
Bradypus, uite aici:
http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... y-plus.cfm
Vezi ca head-ul are greutate peste cea a clasei AFTM.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 27 Mar 2012, 13:00

Mai precis ce am in vizor e:

Vision Vibe 85 clasa 6-7 (http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 32&pid=269)
Vision Presentation2 clasa 5 (http://www.visionflyfishing.com/page.ph ... 32&pid=121)

Ambele le-am gasit de cumparat pe site-ul de la xxx (http://www.xxx.ro).

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de bradypus » 27 Mar 2012, 13:18

tavistan scrie: Salut tuturor de pe-aici! :)
Bradypus, uite aici:
http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... y-plus.cfm
Vezi ca head-ul are greutate peste cea a clasei AFTM.
ca lumea ! de mult cautam asa ceva ( nici wf dar nici shooting head )

acum doar raminne de aflat care e clasa la AFTM !

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de MuskMd » 27 Mar 2012, 13:31

io inca am nedumerirea cu definitia taperului :D

@ Daniel : personal nu am inteles ce nu reusesti sa faci cu WF si speri sa obtii de la aceasta "diversificare" .....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 27 Mar 2012, 13:52

De reusit reusesc, dar mai chinui un pic.

Sper sa am un pescuit mai usor, sa optimizez prezentarea.

La clean sa asez pe apa muste mai mari (lacuste, greieri) cat de cat finut, sa nu speriu pestele -> head lung, taper triunghiular.

La avat sa obtin distanta si cand am spatiu limitat de back cast -> head scurt si greu.

Nu stiu, intreb si eu, ma interesez, ma gandesc ca s-au creat fire cu tapere diferite pt. a ajuta pescarul intr-un fel sau altul si sunt curios sa invat ceva nou, sa folosesc ceva nou. Pescuiesc de placere si vreau sa ma distrez. :) Ma gandesc chiar sa imi iau o lanseta de fibra de sticla mica si fina 1.80m clasa 3 (doar cochetez cu gandul, nimic serios deocamdata).

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de MuskMd » 27 Mar 2012, 15:34

Daniel_ scrie:De reusit reusesc, dar mai chinui un pic.
Chinuiala e normala:D
Daniel_ scrie:Sper sa am un pescuit mai usor, sa optimizez prezentarea.
Prezentarea e un concept supraestimat ;) .
Daniel_ scrie:La clean sa asez pe apa muste mai mari (lacuste, greieri) cat de cat finut, sa nu speriu pestele -> head lung, taper triunghiular.
Nu stiu ce cleni ai tu , dar la aia care ii stiu eu le place la nebunie ca gandacul sa pice usor pleznit pe apa :D ..... la vremea asta , acum , pe apa rece merge cu leadere mai lungi si fine, dar si muste mai mici si delicate.....
Tot nu inteleg ce e ala taper triunghiular :D
Daniel_ scrie:La avat sa obtin distanta si cand am spatiu limitat de back cast -> head scurt si greu.
Dh ah zice cand spatiul din spate e limitat.... in rest, un fir bun e suficient. Lasand deoparte figurile cu nuj ce taperuri.
Avatul nu papa la iepuri de stiuca, deci mustele nu pun probleme majore la cast. Un wf8 face treaba mai mult decat onorabil....WF7 cu indulgenta :D
Daniel_ scrie: Nu stiu, intreb si eu, ma interesez, ma gandesc ca s-au creat fire cu tapere diferite pt. a ajuta pescarul intr-un fel sau altul si sunt curios sa invat ceva nou, sa folosesc ceva nou. Pescuiesc de placere si vreau sa ma distrez. :) Ma gandesc chiar sa imi iau o lanseta de fibra de sticla mica si fina 1.80m clasa 3 (doar cochetez cu gandul, nimic serios deocamdata).
Aci sunt de acord cu tine :D , dar zic sa nu ajungi sa iti complici prea tare existenta :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 27 Mar 2012, 16:04

Taper triunghiular e ceva de genul:
Imagine

Adica are headul mai lung decat un WF clasic si se ingroasa progresiv.


Avat .... la DH ma gandeam si eu, dar nu vreau sa fac inca investitia asta :) vreau sa imi iau un fir sa pot face cast-uri spey (DH) cu o lanseta SH.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de MuskMd » 27 Mar 2012, 16:13

nu e acelasi lucru . Cu cat e mai scurta, cu atat e mai greu de atins distante :).
E buna treaba cu greutatea pe "curul" zonei active .....dar poate sunt oameni care isi fac firele astea :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Scrie răspuns