taper snur si aplicatii

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Hell » 25 Apr 2012, 14:26

Normal ca pot!
Cu barcuta de nadit de la crapari :lol: :elkgrin:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de danone » 05 Iul 2012, 08:53

Vreau sa ma initiez in pescuitul la musca si vreau sa-mi cumpar fire de calitate. Acum am banii si am cautat prin magazine de ustensile de pescuit si nu am gasit ceva care sa ma satisfaca. Deasemenea am cautat si pe magazine virtuale si nu am gasit ce doream. Poate cineva sa-mi dea ceva sugestii cu magazine de specialitate virtuale sau in Cluj? As prefera un Cortland floating WF clasa 5-6. Ceea ce am gasit a fost Cormoran, Ron Thomson, Jaxon.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de MuskMd » 05 Iul 2012, 09:05

daca vrei calitate la capitolul fire poti merge pe Rio, Airflo, Scientific Anglers ( SA ) , Wulff TT .....
Ca si shopuri online.... stiu ca pt Rio Abrevisul era distribuitor pe Romania.
SA nu stiu ce sa zic, iar Airflo si TT-uri au bulgarii de langa noi ( BFC) .
O varianta ok mai sunt si shopurile scandinave care au conditii ok de livrare/transport si de obicei livreaza si in Romania, spre deosebire de englezi....gen mistpool ....si astia au Rio si SA mult.

Spor!
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

cristi_vi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 15 Iun 2009, 11:39
Localitate: Cluj

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de cristi_vi » 05 Iul 2012, 09:30

Poti sa incerci la magazinul Pastravul de pe Calea Floresti. http://lauris.ro/Fire-Musca-c-32_68.html

Eu de acolo mi-am luat mai demult Cortland.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de danone » 05 Iul 2012, 13:29

cristi_vi scrie:Poti sa incerci la magazinul Pastravul de pe Calea Floresti. http://lauris.ro/Fire-Musca-c-32_68.html

Eu de acolo mi-am luat mai demult Cortland.
Pai am facut comanda acum cateva luni pt Cortland si nici acum nu am primit. Au numai Cormoran si Ron Thomson.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de tavistan » 06 Iul 2012, 12:18

danone, daca vrei un snur care sa te ajute in casting, uite-te la un Airflo ridge; oricare, depinde la ce aplicatie te gandesti. Daca vrei un 5-6 - Airflo Ridge Supple Tactical.
http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... ctical.cfm

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de danone » 06 Iul 2012, 14:07

tavistan scrie:danone, daca vrei un snur care sa te ajute in casting, uite-te la un Airflo ridge; oricare, depinde la ce aplicatie te gandesti. Daca vrei un 5-6 - Airflo Ridge Supple Tactical.
http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... ctical.cfm
Multumesc tuturor pt ajutor, dar ma intereseaza urgent ca sa pot pescui in vara aceasta. Ma intereseaza acum indeosebi pentru pescuit pe lacuri de acumulare munte(Belis, Valea Draganului). Nu credeam ca e atat de greu sa-ti procuri un snur de musca precum un vobler de firma sa zicem. Am vazut ca nu prea exista magazine de profil desi unii se lauda ...nici macar virtuale.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de danone » 06 Iul 2012, 14:11

Si inca ceva. Mai ziceti ceva din experienta voastra si celor incepatori, ca astfel de secrete nu se invata din nimic. Daca sunteti asa secretosi ca si masonii , peste cateva generatii o sa dispara flyfishing ca si dinozaurii.Fir intins va ureaza un incepator.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de MuskMd » 06 Iul 2012, 14:28

danone scrie:Si inca ceva. Mai ziceti ceva din experienta voastra si celor incepatori, ca astfel de secrete nu se invata din nimic. Daca sunteti asa secretosi ca si masonii , peste cateva generatii o sa dispara flyfishing ca si dinozaurii.Fir intins va ureaza un incepator.



?? Da ce ai intrebat si nu ti s-a zis ?
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de tavistan » 06 Iul 2012, 20:24

danone scrie:
tavistan scrie:danone, daca vrei un snur care sa te ajute in casting, uite-te la un Airflo ridge; oricare, depinde la ce aplicatie te gandesti. Daca vrei un 5-6 - Airflo Ridge Supple Tactical.
http://www.airflofishing.com/airflo-fly ... ctical.cfm
Multumesc tuturor pt ajutor, dar ma intereseaza urgent ca sa pot pescui in vara aceasta. Ma intereseaza acum indeosebi pentru pescuit pe lacuri de acumulare munte(Belis, Valea Draganului). Nu credeam ca e atat de greu sa-ti procuri un snur de musca precum un vobler de firma sa zicem. Am vazut ca nu prea exista magazine de profil desi unii se lauda ...nici macar virtuale.
Mie mi-a venit de la Airflo in 5 zile si de la nu mai stiu ce magazin on line din Anglia in 4. Daca-l comanzi azi, ai putea saptamana viitoare sa pescuiesti cu el. :wink:

Scrie răspuns