taper snur si aplicatii

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 18 Apr 2012, 09:22

Multumesc Jedi :)

Batul meu e facut pe un blank recomandat de producator pt. #8. E montat (inele, mandrina, etc.) aici in RO. Cine la montat il recomanda ca lanseta #7. Eu l-am incercat cu fire WF #7 si #8. Acum il folosesc cu WF #7 ca mi se pare ca arunca mai bine asa.

Ce zici, pt. underhand cast, sa merg pe snur TT de 260 grains (recomandat #7) sau 290 grains (#8)? Asa ca punct de plecare. Stiu ca Hell si MuskMD recomanda experimentarea si au mare dreptate.

Eu doar imi cumpar 2 tamburi de schimb la o mulineta vreau sa-mi iau si un snur pe langa sa fine pachetul mai consistent daca tot platesc transportul :) . Cum mulineta la care imi trebuie tamburi e Vision si am gasit tamburii la un distribuitor Vision, am sa-mi iau snut tot Vision ca de ala au acolo :( . Dar am gasit si la ei o clona de Wulff Ambush Taper cu head scurt triunghiular si agresiv, tot asa, mult mai grele decat clasa AFTM.

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Jedi » 18 Apr 2012, 12:14

http://www.rodbuildingforum.com/index.p ... topic=6274
Cintareste-ti primii 9 metri la snurul 7 de acum si vezi unde cadreaza. Apoi poti aprecia cit de greu ai vrea sa fie cel nou.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Hell » 18 Apr 2012, 12:53

Adica exact headul de la WF

Avatar utilizator
alexandru varga
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 292
Membru din: 25 Aug 2006, 04:42
Localitate: deva

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de alexandru varga » 19 Apr 2012, 07:10

ieri mi-a ajuns snurul cortland 333pro dt.4F,initial am vrut sa mil iau pe cel clasic,333plus dar ne mai avindul pe stoc am ajuns la 333pro.daca cunoaste careva snururile si diferentele dintre ele si sa mi le inpartaseasca si mie,ii multumesc anticipat.

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 25 Apr 2012, 09:04

Am gasit ceva :) ... am vazut de vanzare shouting head-uri facute de firma cortland ... sunt ieftine :)

Pana acum am primit sfaturi (de aici si din alte locuri) cam cat de greu sa fie headul pt. a realiza underhand cast cu batul meu #7. Intr-un final am ajuns la concluzia ca imi trebe 17-18g (sau 260 - 280 grains) si am plecat fericit la cumparaturi pe net :)

Pana am dat de headurile astea ieftine facute de cortland. Nu se specifica nicaieri cate grame sau grains au. Zice doar clasa :( si nu zice daca e shouting head recomandat pt. clasa x sau se incadreaza la greutate, nu zice nici macar daca e pt. DH sau SH. A folosit cineva shouting headuri facute de cortland?

A ... si inca ceva ... am mai citit pe forumuri din state si m-au bagat in ceata .... pt. underhand cast cu bat single hand .... vreau head lung sau scurt ... uni zic sa fie lung de tot, chiar recomanda un DT cu o clasa peste cea a batului ... ca cica pt. underheand/spey cast e bine sa fie headul cat mai lung posibil.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de JB » 25 Apr 2012, 09:12

Daca-s alea de la Bogdan Gawlik, intreaba daca-s pe stoc...
Indubitabil!

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 25 Apr 2012, 09:29

@JB ... da alea sunt .... nu are tot ce ce pe site :(

Dar macar aduce? ca de fapt mie imi trebe un tambur Vision Koma 7-8 sper ca macar pe ala sa-l aiba. Firul e asa extra.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de JB » 25 Apr 2012, 09:39

Nu stiu cum aduce, dar cel mai bine intrebi, raspund relativ repede
Indubitabil!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Hell » 25 Apr 2012, 10:16

Cauta pe e-bay fire no name, iti iei cu doo clase peste ce cere batul si de acolo ajustezi exact pe mana ta ;)
running.....amnesia

Daniel_
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 28 Apr 2011, 15:28
Localitate: Timisoara

Re: taper snur si aplicatii

Mesaj de Daniel_ » 25 Apr 2012, 10:22

Fire WT sau DF ... ca sa pot face headul lung daca e necesar ... uni ziceau ca folosesc un DT intreg legat la running line :shock: pt. spey cast cu single hand rod!!!

Ce a amnesia asta si cine o produce ca nu o casesc in magazine pe la noi sau Polonia?

Scrie răspuns