Tabelul marimilor Wadersi

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
topwater2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 19 Oct 2012, 18:43

Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de topwater2 » 11 Aug 2013, 18:38

Poate sa imi traduca cineva acest tabel al marimilor?
http://www.taimen.com/en/ro/product/sho ... c/102711/2

Multumesc.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de MuskMd » 11 Aug 2013, 20:29

largest grip e ...grosimea ta a mai impresionanta :D si alalalta dimensiune e de jos pana intre craci :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
topwater2
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 216
Membru din: 19 Oct 2012, 18:43

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de topwater2 » 11 Aug 2013, 22:07

Apel disperat pentru cine detine wadersi de la Taimen.
M-am masurat si imi iese marimea Xl. eu am 1.89 si 80 de kg. Mi se pare foarte mare XL.

Rog frumos pe oricine detine wadersi de la Taimen sa ma contacteze.

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de tavistan » 11 Aug 2013, 22:42

Cel mai important la waderi este sa fii confortabil in ei. Asta inseamna mai bine muuult mai mari decat un pic cam mici; eu am waderi un pic cam mici pentru ca i-am luat cu dimensiunea cracului cu 2 cm mai lugi decat ma masurasem eu; am crezut ca ajunge... Cu waderii mergi pe apa nu pe estrada! :headbash: In plus niste waderi mai mari ajuta la "respirabilitate" . Masoara-te bine peste tot si comanda-ti cu o marja generoasa in plus. Ciorapul la fel, nu conteaza daca-i mai mare; eventualele cute nu te deranjeaza; mai mic sa nu fie; si nici chiar fix nu-i ok.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de JB » 14 Aug 2013, 10:44

topwater2 scrie:Rog frumos pe oricine detine wadersi de la Taimen sa ma contacteze.
Sfatul meu e sa nu iei Taimeni...sunt foarte dezamagit dupa 3 perechi (da, stiu, mi-s maso'). Am luat ceva putin mai ieftini, Vision Keeper, de pe bogdangawlik.pl si-s mai usori si pana acuma par si mai rezistenti.
Indubitabil!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de tavistan » 14 Aug 2013, 11:22

Dar cum te-au dezamagit? (si eu sunt dezamagit de waderii mei pen'ca-i tot uit acasa... :lol: )

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de JB » 14 Aug 2013, 12:24

S-au defectat la imbinarea intre soseta de neopren si cracul pantalonului si luam apa
Indubitabil!

tavistan
veteran
veteran
Mesaje: 1168
Membru din: 27 Mar 2012, 08:15

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de tavistan » 14 Aug 2013, 13:11

Vezi ca pe Mistpool este Aquaseal; pe la 10 euroi un tub generos. Pentru defecte mai mici lipeste excelent - lipituri elastice si foarte ferme.

Avatar utilizator
JB
senior
senior
Mesaje: 432
Membru din: 26 Aug 2008, 12:36
Localitate: Timisoara

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de JB » 14 Aug 2013, 13:34

Deja am consumat un tub din ala :D
Ultima pereche i-am dat-o lui Edu, poate reuseste el sa repare, eu am renuntat dupa mai multe incercari. Oricum, am ramas cu impresia ca-s slabi-slabi wadersii taimenilor
Indubitabil!

cristian.ene
veteran
veteran
Mesaje: 2912
Membru din: 05 Ian 2005, 18:32
Localitate: Bucuresti

Re: Tabelul marimilor Wadersi

Mesaj de cristian.ene » 14 Sep 2013, 11:37

Daca vrei waders buni al preturi rezonbile iti recomand model pantaloni Cabela`s Dry Plus pe care ii am (si au mai multi de 4-6 ani ), Toggs Froggs, Redington sau LL.Bean modele intre 100- 150$ in USA.

model L.L Bean

http://www.llbean.com/llb/shop/72817?fe ... Id=1201914

La Cabela`s poti sa ai reduceri de 2-3 ori pe an.

Eu am adus in jur de 10 bucati si nu au fost probleme cu ei.

Utilizati la pastrav tin mai mult ecat bagati prin boscheti la clean si in ape cu chimie discutabila.

Daca sunt utilizati intens (minim 100 -150 de iesiri) cred ca rezista 3-4 sezoane adica cam asta e viata lor.

Ca sfat ii spal cu apa cu jet puternic si eventual cu o carpa cu sapun lichid dupa fiecare iesire la clean.

JB poate sa ne spuna cat dureza niste waders utilizati fercvent la celan si daca ii spala, Leo care ii pescuiste si ami frecvent nu stiu daca au durat ami mult de 2 ani waders Gold Medal care la mine au aut cateva iesiri doar la salmonide.

Recoand 3 straturi pentru ca respira mai bine mai bine am avut 2 perechi Gold Medal de la Cabela`s au fost foarte rezistenti dar un pic cam rigizi si cam grosuti pentru caldura de la ses.

Referitor la masurile waders Cabeal`s M pe are ii port sunt o marura in plus comparabil cu cei de la alte firme care nu imi vin decat sub greutatea de 80kg :wink:

Comparativ Frogg Toggs M sunt mai sensibil mai mici.

Pentru pescuit al pastrav pe rauri mici unde nu ai de trecut prin bulboane adanci (Latorita) niste cizme respirabile le vad suficiente ...si tranpiratie mai putina in zone sensibile :wink:

http://www.froggtoggs.com/mens/canyon-s ... ipper.html

Scrie răspuns